Karıncalar Hakkında Bazı İlginç Bilgiler

Karıncalar ile ilgili en ilgi çekici gerçeklerden biri, karıncaların kendi ağırlıklarının elli katından daha fazla ağırlıktaki bir şeyi kaldırabilmeleridir. Daha fazlasını merak ediyor musunuz? O halde bu makaleyi mutlaka okuyun!
Karıncalar Hakkında Bazı İlginç Bilgiler

Son Güncelleme: 02 Nisan, 2019

Bu küçük ve minik yaratıklar yaz ayları geldiğinde çoğumuz için çok can sıkıcı olabilir. Ancak karıncalar hakkında bilinmeye değer pek çok şaşırtıcı bilgi de vardır. Örneğin, aslında aşırı derecede örgütlülerdir ve onları bir ev düşmanından müttefiklere dönüştürebilirsiniz.

Karıncalar Hakkında İlginç Bilgiler

Karıncalar her şeyi yer

Her ne kadar karıncalar küçük hayvanlar olsa da, hemen hemen bütün hayvanlar ve bitkiler için avcı konumundadırlar. Birkaç ay sürmesine rağmen, memeli bir hayvanın tamamını yiyip bitirebilirler. Bazen balık bile beslenme düzenlerinin bir parçası olur.

Çok uzun ömürlüdürler

İşte karıncalar hakkında bir ilginç bilgi daha: Bir karınca 4 ila 12 yıl arasında yaşayabilir. Bu kadar önemsiz görünen bir yaratık için bu inanılmaz uzun bir yaşam süresidir. Bunu kim düşünebilirdi ki? Belki de her yıl mutfağınızda dolaşan karıncalar her zaman aynı karıncalardır.

İletişim becerileri farklıdır

Karıncalar ses çıkarmaz, insan kulağının onları duyamamasına şaşmamalıyız. İletişim kurmalarının ana yolu, yol boyunca topladıkları şeyleri geride bırakmaktır. Bu davranış, gruplarının geri kalanının herhangi bir anda onları nerede bulacağını bilmesini sağlar.

karıncalar hakkında ilginç gerçekler

Karıncalar kafalarında bulunan antenlerini de iletişim kurmak için kullanabilirler. Bunu, antenlerini başka bir karıncaya sürterek yaparlar. Gerçekten de ilginç, öyle değil mi?

Karıncalar güçlü hayvanlardır

Muhtemelen karıncaların güçlü hayvanlar olduğu, karıncalar hakkında en iyi bilinen ilginç bilgilerden biridir; ancak biz yine de bunun ne olduğundan daha detaylı bir şekilde bahsetmek istiyoruz.

Karıncalar kendi ağırlığının elli katına kadar kaldırabilirler. Peki, siz kaç kilosunuz? Yetmiş mi? Bunu elli ile çarpın ve bu ağırlığı tamamen kendi başınıza kaldırıp kaldıramayacağınızı bir düşünün. Artık bu bilgi çok daha fazla şaşırtıcı geliyor, değil mi?

Kraliçe karınca

Kraliçe karınca yumurta bırakır; böylece karınca kolonisi gelişir ve büyür. Kraliçe karınca, günde 800 ila 1.500 yumurtaya kadar yumurta bırakabilir. Muhtemelen neden bir gün yalnızca bir karınca, bir sonraki gün ise bir milyon tane daha gördüğünüzü anlıyorsunuzdur.

Hizmetkarları vardır

Evet, doğru okudunuz. Genellikle diğer karıncaları köleleştirirler ve tüm işleri bu karıncalara yaptırırlar veya geriye kalan işleri birlikte yaparak işlerin daha hızlı bitmesini sağlarlar. Hizmetkar karıncaların aynı koloniden gelip gelmemeleri önemli değildir.

Karıncalar suyu sever

Karıncalar suyu, ya da su karıncaları seviyor olabilir; ancak her iki şekilde de bir karınca suyun altında iki haftaya kadar yaşayabilir. Yani, evde bir karınca istilası varsa, su size çok da yardımcı olmayacaktır.

Gelmiş geçmiş en büyük koloni

Karıncaların en büyük özelliği koloniler halinde yaşamalarıdır. Şimdiye kadar kaydedilen en büyük karınca kolonisi 2002’de keşfedildi. 6400 kilometre uzunluğundaki koloninin içinde milyonlarca karınca yaşıyordu.

karınca ordusu

Karıncaların beyni

Karıncalar, diğer hayvanlarla kıyaslandığı zaman, vücutlarının büyüklüğü ile orantılı olarak en büyük beyne sahip hayvandır.

Sayılardaki güç

İnsanlar karıncalar hakkında genellikle sanki bir vebaymış gibi konuşurlar. Dürüst olmak gerekirse, bu tanım en azından bir anlamda doğrudur. Hayvan krallığının toplam kütlesinin yaklaşık %10’unun karıncalardan oluştuğu tahmin edilmektedir. Bir saniye durun ve bunun gerçekten ne anlama geldiğini bir düşünün…

Her zaman sağa doğru düşerler

Bu karıncalar hakkında belki de en ilginç bilgilerden biridir. Nedenini bilmiyoruz; ancak karıncaların üzerine böcek ilacı sıktığınız takdirde, her zaman sağa doğru düştüklerini fark edeceksiniz.

Karıncaların da bir avcıları vardır

Öncelikli olarak karıncaları yiyen “karınca aslanı” adında bir tür böcek vardır. Ancak iddialara göre karıncaların ölümcül düşmanlarını yenmek için stratejiler geliştirdikleri düşünülüyor.

Köprüler kurabilirler

Eğer karıncalar görevlerine devam ederken bir boşluğa rastlarlarsa, birbirlerine etkili bir şekilde tutunurlar ve koloninin geri kalanının geçebileceği bir köprü oluştururlar. Bütün karıncalar bunu yaptıktan sonra, her seferinde bir tane olmak üzere köprüyü çözerler.

köprü kurmuş karıncalar

Avlanma şekilleri

Karıncalar da diğer böcekleri yerler. Canlı bir av yakaladıkları zaman, ilk yaptıkları şey avın hareket edemeyeceğinden emin olmaktır. Bu nedenle avı ayaklarıyla tutmak için birbirlerini kavrarlar. Eğer avladıkları hayvan zehirli ise, orada yaptıkları poşet gibi bir şey ile hayvanın zehrinin üzerini örterler.

İşte, karıncalar hakkında sahip olduğumuz tüm eğlenceli ve bir o kadar da ilginç gerçeklerin hepsi bu! Bu küçük yaratıklar sırlarla ve mucizelerle doludur ve umarız onlar hakkında biraz daha fazla şey öğrenmek hoşunuza gider!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Lowe, S., Browne, M., Boudjelas, S., & De Poorter, M. (2004). 100 de las especies exóticas invasoras más dañinas del mundo Una selección del Global Invasive Species Database. Aliens.

  • Delabie, J. H. C., Ospina, M., & Zabala, G. (1996). Relaciones entre hormigas y plantas : una introducción. Introdución a Las Hormigas de La Región Neotropical. https://doi.org/10.1108/EUM0000000005647

  • Fernández, F. (2003). Breve introducción a la biología social de las hormigas. Fernandez, F. https://doi.org/10.1108/EUM0000000005647


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.