Develer ve Hecinler Arasındaki Farklar

Birbirine benzeyen bu iki tür arasındaki farklılıklar, ağırlıklarında, kürklerinde ve hörgüçlerinde yatar.En azından fiziksel özellikleri söz konusu olduğunda durum budur. Aynı zamanda farklı kökenlere ve tamamen farklı kişiliklere sahiplerdir.
Develer ve Hecinler Arasındaki Farklar

Son Güncelleme: 01 Şubat, 2019

Develer bir hörgüce mi sahiptir yoksa iki hörgüce mi? İnsanlar develer veya hecinler hakkında konuştuğunda sıkça sorulan bir sorudur bu. Bu iki tür birbirine oldukça benzer, peki aralarındaki farkı nasıl anlayabiliriz? Bu sorunun cevabını bulmak istiyorsanız bu makaleyi okumaya devam edin.

Develer ve Hecinler Arasındaki Farklar

İnsanların onları yalnızca eski zamanlarda kullandığını düşünebilirsiniz, ancak yaşadıkları zor arazi nedeniyle insanların bu hayvanları ulaşım amacıyla kullandığı birçok yer vardır.

İnsanlar develerden bahsettiğinde, genellikle çift hörgüçlü develerden bahsetmektedirler. İlk bakışta develer, hecinler ile aynı görünür. Bu ilginçtir, çünkü bütün insanlık tarihi boyunca insanlarla birlikte olmuşlardır. Peki aralarındaki farklılığı ayırt edebilmeyi öğrenmeye ne dersiniz?

iki hörgüçlü develer

En büyük fark: hörgüçler!

Daha önce de bahsettiğimiz gibi, insanların onlarla ilgili temel sorusu, bir hörgüce mi yoksa iki hörgüce mi sahip olduğudur. Bu oldukça kolay bir sorudur. Develerin bir hörgücü vardır, hecinlerin ise iki.

Hörgüçlerinde suyu nasıl depolayabildiklerine ve su içmelerine gerek kalmadan bu kadar çok saat boyunca devam etmelerinin nedenine dair bir efsane vardır. Ancak, bu efsane çürütülmüştür.

Hörgüçleri fiziğinin sadece bir parçasıdır ve efsaneler yanılmaktadır.

çöldeki arap develeri

Farklı yerlerden gelirler

Hecinler Arap ülkelerinden, develer ise orta Asya’dan gelir. Bazı insanlar önce birinin var olduğunu, diğerinin ise bir genetik mutasyon sonucu evrilerek bir fazla veya bir az hörgüce sahip olduğunu düşünmektedir.

Biri sıcak içindir, diğeri ise soğuk için

Farklı bölgelerden gelmelerinden ötürü, çeşitli özelliklere sahiplerdir. Örneğin, hecinler yoğun sıcaklar için uygundur. 48 derecenin üzerindeki sıcaklıkları kaldırabilirler.

Çift hörgüçlü develer, sıfırın altındaki sıcaklıklara ulaşan soğuk bir bölgede yaşar, buna herhangi bir sorun yaşamaksızın tahammül edebilir. Soğuğa karşı dirençleri aynı zamanda sıcaklıkta da onlara yardımcı olur.

Kürkleri farklıdır

Renk açısından birbirlerine benzerler ancak kürkleri farklı bir doku ve kalınlığa sahiptir. Develer daha uzun bir kürke sahiptir çünkü soğuk bölgelerde yaşarlar. Kürkleri kışın oldukça fazla uzar, sonra yaz aylarında dökülür.

arap develerinin yaşam alanları

Hecinler ise, tüm yıl boyunca korudukları kısa bir kürke sahiptir. Onları her daim güneş yanıkları ve sıcaktan koruyacak kadar kalındır.

Biri daha küçüktür

Garip bir şekilde, develer hecinlerden daha küçüktür. Hecinler çok daha uzun toynaklara ve biraz daha büyük bir hörgüce sahiptir. Sadece bu iki özellik nedeniyle, bir deve bir hecinin yanında daha küçük görünür.

İnsanlar, develerin uzun mesafeler yürümek ve uzun süreler su içmeden dayanabilmek konusunda hecinler kadar iyi olmadıklarını bile söylemektedir. Bununla birlikte, develer dayanıklı hayvanlardır ve dayanıklılıklarıyla tanınırlar, fakat hecinler bu iki hayvan arasında en dirençli olma ünvanını taşır.

Develer daha uysaldır

Hecinler saldırganlıklarıyla tanınırlar, fakat develer genellikle uysaldır ve eğitilebilir. Bu yüzden insanlar develeri turistik amaçlarla kullanırlar ve bu nedenle uzak bölgelerde ulaşım için kullanılırlar.

İkisi arasındaki farkları öğrenmek hoşunuza gitti mi? Peki, bir devenin bir hörgücü mü vardır yoksa iki hörgücü mü? Bu makaleyi okuduktan sonra, bu sorunun cevabını kesinlikle öğrenmiş olacaksınız.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.