Damla Balığı: Yaşam Alanı ve Özellikleri

Damla balığı oldukça nadir bulunan bir deniz hayvanıdır. Derin sularda yaşadığı için, denizin dışına çıktığı zaman görünüşü değişmektedir. Vücudu jel gibi ve hafif olduğu için dış görünüşü biraz rahatsız edicidir. 
Damla Balığı: Yaşam Alanı ve Özellikleri

Son Güncelleme: 21 Eylül, 2019

Damla balığı, Psychrolutidae ailesine ait bir balık türüdür. Bilimsel adı Psychrolutes marcidus‘tur. Avusturalya, Tazmanya ve Yeni Zelanda’da bu tür yaygın olarak bulunmaktadır.

Jelatin gibi ve yumuşak dokusu yüzünden oldukça garip gözükür ve insanlarda merak uyandırır. Üstelik, sudan çıkarttığınız zaman görünüşü daha da garip bir hal almaktadır. Bu yüzden, bir tanesi suyun altındaki ve bir tanesi su yüzeyine çıkarıldığında aldığı jelatinli hali olmak üzere damla balığının iki görünüşü vardır.

Damla balığı: Anatomik özellikleri

Bilim insanlarına göre dişiler erkeklerden daha uzundur. Suyun içinde ve dışındaki konumlarına göre renkleri açık kremden koyu bej rengine göre değişir. 30 ve 40 cm uzunluğunda olabilir. Kasları yoktur; yumuşak eklemlerden oluşan jelatin vücutları vardır.

dikenli damla balığı

Vücutları çok sert olmadığı için okyanusun dibinden yukarıya çıkmaları kolay olur. Bu şekilde enerjilerini harcamadan yüzerler ve derin sularda hayatta kalırlar.

Büyük kafaları sayesinde denizin derinlerinde süzülmeleri kolaylaşır. Ayrıca yavaş hareket etmelerini sağlayan ince yüzgeçleri vardır. Buna ek olarak, karanlıkta görmelerini sağlayan jel yapısında kocaman gözleri vardır. Dişleri yoktur.

Damla balığı: Yayılımı ve yaşam alanı

Damla balığı bentik türdür. 37°C ve 48°C arasındaki sularda yaşarlar. Sadece Avusturya, Yeni Zelanda ve Tazmanya’daki derin okyanus sularında yaşarlar.

Damla balıkları 390 m ve 1 km arasında, suyun yüzeyden 100 kat daha basınçlı olduğu yerlerde yaşarlar. Bu da, damla balıklarının yüzeye çıktıklarında renklerinin neden değiştiğini açıklamaktadır: Sudaki basınç azalmaktadır.

Damla balığının davranış şekli ve üremesi

Damla balığı birçok sayıda yumurta bırakır. Bilim insanları 80,000’den fazla yumurta bıraktıklarını ancak bunların sadece %1-2’lik bir kısmının yetişkinlik dönemine ulaştığını düşünmektedir. Hem dişi hem de erkek damla balığı, yumurtalarını çatlayana kadar korurlar. Pasif ve sakin bir şekilde davranırlar. Bu da, çevresindeki avlara daha rahat erişebilmelerini sağlar.

çirkin balık

Damla balığının kaslarının az olması, beslenmelerine mani değildir. Yırtıcı olmadıkları için avlarını ne takip ederler ne de avlarlar.

Yollarına çıkan her türlü yenilebilir nesneyi ya da hayvanı midelerine indirirler. Bu yüzden beslenme şekilleri genelde derin sularda yaşayan küçük balıklar, yumuşakçalar ve kabuklulardan oluşur.

Dişlerinin olmamasına ve besini çiğneyememesine rağmen, damla balıklarının mükemmel bir sindirim sistemleri vardır. Midelerinde her türlü yiyeceği sindirebilecek kapasitede, aşındırıcı gastrik mide suyu yer alır.

Damla balık nüfusu

Damla balığı nesli tehlikede olan hayvanlar listesine girmek üzere. Bunun başlıca sebebi de trol ağıdır. Genelde ağlara yanlışlıkla takılmaları, nüfuslarını etkileyerek sayılarının düşmesine neden olmaktadır. Bu ağlar aynı zamanda, bu hayvanların yaşadıkları alanları değiştirmekte ve bozmaktadır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • May, J.L. y Maxwell , J.G.H. (1986). Trawl fish from temperate waters of Australia. Tasmania: CSIRO Division of Fisheries Research.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.