Goblin Köpek Balığı: Ortamı ve Gerçekler

Goblin köpek balığını biliyor musunuz? Fiziksel görünümüne ve gizemli davranışına rağmen, bu sözde yaşayan fosil agresif değildir.
Goblin Köpek Balığı: Ortamı ve Gerçekler
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Goblin köpek balığı oldukça tuhaf bir türdür, çünkü V şeklindeki geniş burnu öne çıkar ve soyu tükenmiş hayvanları anımsatır. Bu muhteşem yaratık hakkında bilgi edinmek ister misiniz? Aşağıda, bu hayvanın ana özelliklerini bulabilirsiniz.

Elasmobranch lamniform adı verilen bir balıktır ve Misukurinidae familyasının tek yaşayan örneğidir. İlkel özellikleri, ona ikinci adı olan yaşayan fosil adını verir.

Ortamı

Aslında goblin köpek balığı hakkında çok az şey biliniyor, çünkü ortamının koşulları hakkında kesin bir bilgi yoktur. Ancak, doğal yaşam alanının Japonya sularında olduğunu biliyoruz. Bunları Avustralya, Hindistan, Fransa, Güney Afrika ve ABD’de de görebilirsiniz.

Bu köpek balığı 1.2 km derinlikte yüzebilen mezopelajik bir tür olmasına rağmen, normalde 200 ila 300 metre arasında tespit edilmiştir. Bu tahmin edilemez bir davranıştır çünkü goblin köpek balığı genellikle belirli coğrafi bölgelerde gezmemektedir.

Bu nedenle goblin köpek balığı, yaşam alanları ve özellikleri hakkında daha fazla bilgi sağlayabilecek tam bir çalışma bulunmamaktadır.

deniz canlıları

Gerçekler

Goblin köpek balığının ana özellikleri şunlardır:

  • Bu hayvanın ayırt edici özellikleri arasında, kafanın üst kısmını içeren tuhaf burunlarını ve V şeklinde biten düzleşmiş şeklini kolayca fark edebilirsiniz.
  • Çeneleri çok belirgindir ve geri çekilebilir yapıdadır, burnu büyük bir burun şeklindedir.
  • Goblin köpek balıklarının üst çenesinde 26 büyük, dar, jilet gibi keskin diş ve alt çenede de 24 dişi vardır. Her iki çenenin her iki tarafında da üç sıra diş bulunur.
  • Yüzgeçleri pembemsi beyaz ve mavidir. Bu köpek balıkları kaudal yüzgecinde daha düşük lob bulunmamasına rağmen sarkık bir görünüme sahiptir.
  • Dorsal yüzgeçleri eşit şekil ve büyüklüktedir. Göğüs yüzgeçleri kısa ve yuvarlaktır, anal yüzgeci dorsal yüzgecinden daha büyüktür.
  • Vücut boyutlarıyla ilgili olarak, erkekler dişilerinden daha küçüktür. Uzunlukları 3-4 metre arasındadır. Bununla birlikte, dişiler 6 metre uzunluğa ulaşabilir.
  • Yetişkin goblin köpek balığının ortalama ağırlığı 210 kg’dır.
  • Çok küçük gözlere sahiplerdir çünkü çok derin sularda yüzüyorlar ve derileri dermal dentiküller adı verilen yapılarla korunur.
  • Üreme süreçlerine gelince, ovovivipar olmaları muhtemeldir ve erkekler yaklaşık 2.5 metre uzunluğunda ölçüldüğünde cinsel olgunluğa erişirler.
  • Yaşam süresi hakkında bilgi bilinmemektedir.

Beslenme alışkanlıkları

Goblin köpek balığı, burunlarında bulunan Lorenzini Ampullae isimli özel algılama organlarını kullanır. Bununla avını elektronik olarak tespit edebiliyorlar. Çeneleri hızlı bir atılım için koşullanmıştır ve avlarını da böyle yakalarlar.

Mandibular eklemlerin güçlü ligamentleri, yüzerken onları sıkı tutar. Bir av bulduklarında, çene bir mancınık şeklinde öne çıkar.

İnce ve dar dişlerinin şekli, bir delgeç şeklini alır ve arka dişleri çiğneme için tasarlanmıştır. Bu, özellikle yumuşak avlarla beslendiklerini gösterir: küçük balıklar, ahtapot, kalamar ve karides.

Goblin köpek balığı bölgesi

avlanmış gobli köpekbalığı

Goblin köpek balığının derin suda yüzdüğü bilinmektedir. Guyana, Surinam, Fransız Guyana, Fransa, Madeira, Senegal, Portekiz, Gine Körfezi ve Güney Afrika kıyılarının dışında Atlantik Okyanusunda yaşayabilirler.

Bunları Japonya, Avustralya ve Yeni Zelanda dışındaki batı Pasifik’te de bulabilirsiniz. Son zamanlarda, Kaliforniya sahillerindeki ve ayrıca Meksika Körfezi’nin kuzeyindeki San Clemente Adası’nda görüldüğü bildirilmiştir.

Goblin köpek balığı ile ilgili diğer önemli gerçekler

Alışılmış davranışlarıyla ilgili olarak, goblin köpek balığını yakalamak çok zordur, çünkü çok derin sularda yüzerler. En yoğun etkinlik dönemleri öğleden sonra veya sabahın erken saatlerindedir.

Garip görünümlerine rağmen, goblin köpekbalığı saldırgan bir hayvan değildir, çünkü insanlık için herhangi bir tehlike veya tehdit teşkil etmemektedir. Aslında, insanlara yönelik goblin köpek balığı saldırılarına dair bir kayıt yoktur.

Son olarak, tuhaf çeneleri koleksiyoncuların ve izleyicilerin ilgisini uyandırmasına rağmen, bu hayvan için hala koruyucu önlemler alınmamıştır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.