Tavuk Cinsleri ve Boyutları Hakkında İlginç Bilgiler

Muhtemelen daha önce duymadığınız bu tavuk cinsleri hakkında daha fazlasını öğrenin.
Tavuk Cinsleri ve Boyutları Hakkında İlginç Bilgiler
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Bu kuşlar çok kalabalıktır. Farklı sınıfları olduğu gibi çeşit çeşit tavuk cinsleri ve boyutları vardır. Erkek ve dişi tavuklar dahil olmak üzere, tahmini 16 milyondan fazla tavuk nüfusu vardır. Şu anda, hem evcil hem de vahşi tavuklarda sınıf ve boyut olarak büyük bir çeşitlilik gözlemlemekteyiz.

Bugün, Antarktika hariç kıtalara dağılmış yüzlerce tavuk ırkı bulunmaktadır.

Tavuk cinsleri ve boyutları: özet

Tavukların küresel düzeyde çeşitliliğinin ve yaygınlığının artmasının sebebi, etlerinin ve yumurtalarının insanlar tarafından sıkça tüketilmesidir. Tanınan ırklara göre farklı tavuk türleri ve boyutları hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Küçük ve mini tavuk cinsleri

Mini Brahma tavuğu

Bu tavuk, Brahma tavuğunun minyatür versiyonudur. İngiliz ve Alman türlerden çiftleştirilmiş olsa da, kökeni Asya’dır. Avrupa’daki unvanından dolayı, Avrupa’daki doğacak yeni ırkların kaynağı haline gelmiştir.

beyaz tavuk

Kavisli bir yüzü ve kafası olan bu tavukların vücudu yuvarlaktır. Az tüyleri olan kırmızı yanakları vardır ve tüyleri farklı renklerde olabilir. En çok beyaz tüylü olanlar ve benekli olanlar yaygındır.

Tavuk cinsleri: Japon silkie

Bazı uzmanlara göre, cüce sayılabilecek küçük bir tavuktur. Dünyada siyah ipek tavuğu olarak da bilinmektedir.

beyaz tavuk cinsleri

Kafası gibi vücudu da yuvarlak, kısa ve yumuşak tüylerle doludur. Günümüzde, bu cinsin tüylerinin desenine göre değişen beş farklı türü vardır. Dolayısıyla, siyah, beyaz, gümüş ve mavi renkte olabilirler.

Padova tavuğu

Padovana olarak da bilinen Padova tavuğu, Büyük Britanya’da oluşan minik tavuk cinsidir. Orijinal olanları Padua’nın dışındadır ve boyut olarak da büyüktür.

kahverengi tavuk

İlk olarak etleri için çiftleştirilmekteydi. Bundan dolayı, esas eyaletleri hiç değişmemiştir. Bu cins, birçok işe uygundur ve hastalığa karşı dayanıklıdır; farklı iklimlere ve yerlere uyum sağlayabilirler. Bunun sonucunda, varlığı dünya üzerinde yaygınlaşmıştır.

Favorolles

Fransa kökenli favorelles, büyük boyutları ve uysal mizacı ile ön plana çıkmaktadır. Çok gelişmiş kas yapılarının yanı sıra, bu kuşlarda sarkık birçok tüy bulunmaktadır. Bundan dolayı, görünüşleri daha da kaslı durmaktadır.

tavuk cinsleri

Bu ırkın en öne çıkan özelliklerinden bir tanesi, göz alıcı tüyleridir. Siyah, beyaz ve bakır renklerindedir.

Plymouth Rock

Amerikalı bu cins, orta boyludur. Bu cins, Asya ve Dominik ırklarının çiftleştirilmesinden oluşturulmuş özel bir cinstir. Buna ek olarak, İspanyol kökenleri de bulunmaktadır.

siyah ve beyaz tüylü

Tüylerinde çeşitli tonlara sahip olan gösterişsiz bir tavuktur. Tüylerinin rengi siyah, beyaz, kırmızı, benekli vb. olabilir. Buna ek olarak, çoğunun görünüşüne güzellik katan gümüşi, sarı ya da yeşil tonlar bulunmaktadır.

Mos

Mos tavuklarının kökeni İspanya’nın Galiçya bölgesidir. Geniş ve çıkık göğüsleri olan sağlam ve güçlü bir hayvandır. Tüylerindeki turuncu ve sarı renk tonları oldukça gösterişlidir.

sarı ve kırmızı tüylü tavuk

Çok sayıda yumurtladığı ve kışa karşı dayanıklı olduğu için bazı tavuk çiftliklerinde en çok tercih edilen hayvanlardan bir tanesidir. Soğuk havalar, bu tavukların yumurtlamalarına etki etmemektedir. 

Tavukların bu kadar çok cinsinin ve boyutlarının olduğunu bilmek sizi şaşırtmış olabilir. Belki, bir sonraki tavuk görüşünüzde bunlar aklınıza gelir!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.