Pembe Peri Armadillosu Nedir?

Pembe peri armadillosu olarak da adlandırılan pembe peri tatusu, küçük ve pembe görüntüsünden dolayı bir peri masalından fırlamış gibi görünebilir. Ancak aslında durum bundan son derece uzaktır.
Pembe Peri Armadillosu Nedir?
Alejandro Rodríguez

Yazan ve doğrulayan biyoteknoloji uzmanı Alejandro Rodríguez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Bu yazımızda sizlere anlatacağımız hayvankulağa çok öyle gelmese de, dünyadaki en nadir ve sıra-dışı canlılardan biridir. Pembe peri armadillosu, hakkında çok az şey bilinen, ilgi çekici bir hayvandır.

Pembe Peri Armadillosu Neye Benzer?

Pembe peri armadillosu (Chlamyphorus truncatus), Chlamyphoridae ailesine aittir ve ilk olarak 1825 yılı civarında keşfedilmiştir.

8 ila 10 santimetre arasında olan boyu nedeniyle, armadillo familyasının en küçük üyesi olarak görülür. İpek gibi yumuşacık beyaz bir kürkü olsa da, en dikkat çekici özelliği hem yetişkin hem de bebek pembe peri armadilloların sırtını kaplayan pembe zırhtır. Bu zırhın kenarları gövdesine bağlı değildir ve bu sayede onu soğuğa karşı koruyan beyaz kürkünü görebilirsiniz.

Kuyruğu, diğer armadilloların uzun ve sivri uçlu kuyruklarından farklıdır ve elmas şeklindedir. İlginç bir şekilde, bu armadillo türü, kuyruğunu sanki başka bir bacakmışçasına yürümek için kullanır.

Pembe Peri Armadillosu Kör müdür?

Bu küçük, noktürnal hayvanlar tamamen kör olmasalar da, şekilleri veya bir şeylerin dış hatlarını birbirinden ayırt edemezler. Ancak, yer altında yaşamaya adapte oldukları için gözleri ışığı seçebilir.

pembe peri tatu
Pembe peri armadilloları hayatlarının büyük kısmını yeraltında geçirirler. Ve, görme yetileri çok kısıtlı olduğundan; yemek için karınca ve solucan gibi küçük omurgasızlar bulmak için burunlarına güvenirler.

Hepçil (omnivor) diyetlerinin geri kalanını bitkiler ve çeşitli kökler oluşturur. Ancak, uzmanlar bu hayvanı yeterince derinlemesine inceleyemediği için, beslenme düzenleri hakkında çok detay bilinmemektedir.

Yaşama Alanları ve Alışkanlıkları

Pembe peri tatusu Arjantin’in orta bölgelerinde yaşar. Genelde çorak ve kuru yerleri veya bol miktarda çalı ve kaktüs olan kum ovalarını tercih eder. Bu hayvanlar çok sık yüzeye çıkmadığı ve rahatlıkla gözlemlenemediği için, bilim insanları onlar hakkında çok şey bilmemektedir.

Bu hayvanların strese veya başka hayvanların varlığına çok dayanamadığı bilinmektedir. Kendilerini tehlike altında hissettiklerinde, pençelerini kullanarak toprakta hızlıca bir delik açıp, onun içine saklanırlar.

Uzmanların, pembe peri armadilloları hakkında anlamadığı ve bilmediği daha pek çok şey bulunmaktadır. Üreme alışkanlıkları hala bilinmemektedir. Ayrıca sayılarının ne kadar olduğu da net olarak bilinmemektedir ve bu yüzden soylarının tükenme riski altında  olup olmadığı da kesinleştirilememektedir. 

Pembe peri armadillosu, doğanın bizi şaşırtmayı hiç kesmediğinin başka bir örneğidir.

İlginizi çekebilir ...
Yer Solucanları Hakkında 5 İlginç Bilgi
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Yer Solucanları Hakkında 5 İlginç Bilgi

Yer solucanları çok garip yaratıklar! İşte bu hayvanlar hakkında ilginç bilgileri öğrenmek için bugünkü yazımızı okuyabilirsiniz!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Superina, M. (2011). Husbandry of a pink fairy armadillo (Chlamyphorus truncatus): case study of a cryptic and little known species in captivity. Zoo biology30(2), 225-231.
  • Borghi, C. E., Campos, C. M., Giannoni, S. M., Campos, V. E., & Sillero-Zubiri, C. (2011). Updated distribution of the pink fairy armadillo Chlamyphorus truncatus (Xenarthra, Dasypodidae), the world’s smallest armadillo. Edentata12, 14-19.

Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.