Boğalar Ne Yer?

Boğalar, muazzam vücut kütlelerini korumak için çok miktarda yiyeceğe ihtiyaç duyan büyük sığırlardır. Diyetlerini neyin oluşturduğunu buradan öğrenin!
Boğalar Ne Yer?
Samuel Sanchez

tarafından incelendi ve onaylandı. biyolog Samuel Sanchez.

Tarafından yazılmıştır Brayan Andres Guerra Parada

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Boğa güreşleri, büyükbaş hayvan sergileri ve tarımsal uygulamalarıyla dünya çapında tanınan boğalar, besicilik ve çiftlik yaşamı için en vazgeçilmez hayvanlardan biridir. Tüm hayvanlar gibi, onların refahı da doğru bir diyet gerektirir ve bu nedenle onları esaret altında tutmak istiyorsanız ilk adım boğalar ne yer diye sormaktır.

Bununla birlikte, bu sorunun cevabı ilk bakışta göründüğünden daha karmaşıktır ve boğaların tüketmesi gereken besinler ve belirli miktarda yiyecek gibi hususları içerir. İşte bu büyükbaş hayvanların beslenmesini oluşturan ana unsurlar:

Boğalar ne yer?

Boğalar oldukça sınırlı miktarda yiyecek yerler. Doğal ortamda ve esaret altında beslenmelerinin temeli çimendir ve otçul hayvanlardır. Bu büyük sığırları menüleri ayrıca lif ve baklagillere dayalı yiyecekleri ve buğday, sorgum, arpa, pirinç ve diğer bileşenlerden oluşan konsantreleri içerir.

Bu besinler ile amaç boğanın beslenme gelişiminin en uygun şekilde olmasını sağlamaktır. Bu nedenle yağ oranı düşük olmalı ve sindirimi kolaylaştıran doğal hammaddelerden oluşturulmalıdır. Ayrıca, kuraklık zamanlarında, saman veya kuru ot (bakteri üremesini önlemek için özenle korunmuş) yoluyla iyi beslenme sağlanmalıdır.

Boğaların yediği ancak sindiremediği bazı maddeler vardır (linyinler ve tanenler gibi). Buna karşılık, en çok tüketilen bitkiler, iyi bir azot kaynağı olan beyaz yonca, kırmızı yonca ve yonca gibi merada bulunan ot ailesindendir.

Sığır yetiştiricileri bazen boğaları şişmanlatmak ve büyüme oranlarını artırmak için onlara yem takviyesi verir. Vitaminler ve mineraller içeren protein veya enerji konsantreleri de sunulabilir.

bir çiftlikte boğa

Beslenme gereksinimleri

Kış ve sonbahar aylarında, mera sıkıntısının olduğu bu dönemlerde vücut kondisyonlarının bozulmaması için boğalara gerekli miktarda yem verilmelidir. Ayrıca aşırı besleme, boğaların aşırı kilolu olmasına neden olarak sperm kalitesini ve çiftleşme yeteneğini azaltır.

Boğalar, diğer bazı sığırlar gibi, B1, B3, B12 ve C gibi suda çözünen vitaminlerin takviyesine ihtiyaç duymazlar çünkü sindirim sistemlerindeki bakteriler bunları sentezleyebilmektedir.

Bu nedenle, sığırların sağlığını etkilememek için en uygun miktarda yem verilmesi tavsiye edilir. Bu memelinin beslenme gereksinimleri vücut ağırlığına göre değişir, ancak genel olarak iyi bir kalsiyum, potasyum, fosfor ve sindirilebilir protein yüzdesi olmazsa olmazdır.

Proteinler söz konusu olduğunda, bunların ana kaynağı, tohumlardan veya yağlı meyvelerden yağın ekstraksiyonundan elde edilen katı kalıntılarda bulunur. En ünlüsü ayçiçeği, soya veya keten tohumu yağıdır. Bu beslenme alternatifi, 20. yüzyılda protein konsantresi olarak kullanılan hayvan bazlı unlardan gelişmiştir.

Boğalar insanlara saldırır mı?

Boğaların birçok kez insanlara saldırdığı doğru olsa da, bunu onları avlamak amacıyla yapmadılar. Bu bovidler otobur olduklarından, saldırılar çoğunlukla boğa güreşleri ve hayvanın insanı kovalamaya teşvik edildiği diğer gelenekler gibi faaliyetlerden kaynaklanmıştır.

Boğaların sindirim sistemi

Yukarıda bahsedildiği gibi, boğalar beslenmek için çok zaman harcarlar; yetişkin bir boğa günde yaklaşık 8 ila 9 saatini beslenmeye harcar ( tıpkı inekler gibi ). İşlem, yemin dil ve alt kesici dişler ile kavranmasıyla başlar. Çiğneme sırasında yiyeceklerin mideye inmesine yardımcı olan tükürük üretilir.

Ancak boğalar (diğer geviş getiren hayvanlar gibi) yediklerini tekrar çiğnemek ve parçalamak için kusarlar. Boğa midesinin en büyük özelliklerinden biri, 4 bölüme ayrılmasıdır: 3’ü ruminasyona ve 1’i ana hazneye ayrılmıştır. Bu bölünmeler boğanın bitki karbonhidratlarından (selüloz gibi) faydalanmasına izin verir.

Boğaların ince bağırsağı, besinlerin sindiriminden ve emiliminden sorumludur. Kalın bağırsak, emilmeyen yiyecekleri fermente eder ve kolon, kalan su ve mineralleri emer. Son olarak, rektum son atığı alır ve dışarı atılacak dışkıyı biriktirir.

çimlerde duran siyah ve kahverengi boğalar

Takdir edebileceğiniz gibi, boğalar sınırlı miktarda yiyecek yerler, ancak besin ve vitaminlerle doludur. Bu, sığır çiftliğindeki faaliyetler veya gösterilere katılım için refahlarını, büyümelerini ve enerjilerini sağlar.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Bartolomé Rodríguez, D. J., Alonso De La Varga, M. E., García García, J. J., Posado Ferreras, R., Gómez, L., & Gaudioso Lacasa, V. R. Efecto del sistema de alimentación aplicado en el toro de lidia sobre diversos parámetros indicadores de alteración ruminal.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.