At Terapisinin Faydaları Hakkında Her Şey

Atların terapi hayvanları olarak kullanılabileceğinizi biliyor muydunuz? Bugün size at terapisinin faydalarının yanı sıra farklı türlerinden de bahsedeceğiz.
At Terapisinin Faydaları Hakkında Her Şey
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

At terapisi veya at destekli terapi, atların insanlar için terapötik faaliyetlerde kullanılmasından oluşur. Uzun yıllar alternatif bir tedavi olarak görülmüş ve ciddi eleştiriler almıştır. Neyse ki, tıbbi çalışmalar son yıllarda ilerlemiştir. Sonuç olarak, bilim sonunda at tedavisinin insan sağlığı için faydalarını kabul etti.

Şu anda, modern tıp ve diğer disiplinler, at terapisini ve diğer hayvan destekli terapileri kapsayan aktiviteleri şiddetle tavsiye etmektedir. Endikasyonlar, egzersiz türleri ve terapi atlarıyla temas biçimleri gibi çeşitlidir.

At tedavisinin kısa bir tarihi

Son yıllarda, at destekli tedaviyi öneren doktorların sayısı önemli ölçüde arttı. Aynı şekilde, at tedavisinin faydalarına dair bilgiler de değil. Aslında, klasik dönem uygarlıkları at tedavisinin yararlarının çok önceden farkındaydılar.

Bu tür bir tedavi için tıbbi reçetelerin bilinen ilk kayıtları Antik Yunan’a kadar uzanmaktadır. Bu dönemde insanlar bazı fiziksel ve psikolojik rahatsızlıklardan korunmak ve onları iyileştirmek için atları kullanmışlardır.

17. yüzyılda, at destekli terapi, tıbbi çalışmalarda yeniden önem kazandı. O andan itibaren bilim, gutun olumsuz etkilerini tedavi etmeye gelince de faydalarını fark etti.

At terapisinin sağlığa faydaları

Farklı at terapi aktivitelerinin ortak terapötik prensibi bilişsel ve motor stimülasyondur.

ata binen çocuklar

Birincisi, atların üç boyutlu hareketi insan vücudunun kaslarını ve eklemlerini uyarır. Bu kontrollü stimülasyon tekniği, motor yeteneklerin geliştirilmesi söz konusu olduğunda da çok etkilidir. Dahası, kaza ve travma sonrası rehabilitasyona yardımcı olur.

Aynı zamanda atlar hassas, sosyal ve algıları güçlü hayvanlardır. Atlarla temas, hem çocuklarda hem de yetişkinlerde iletişim, entegrasyon ve biliş becerilerinin gelişimine katkıda bulunur. Bu nedenle zihinsel ve nörolojik bozuklukların ve hastalıkların tedavisinde at terapisinin kullanımı çok yaygındır.

At tedavisinin tıbbi endikasyonları

Sonuç olarak, at terapisi, çeşitli fiziksel ve zihinsel bozuklukların tedavisinde giderek daha fazla alan kazanıyor. Bu, kronik hastaların motor ve nörolojik sistemlerine ilişkin sunduğu çoklu faydalar sayesindedir.

Şu anda, atların terapötik bir araç olarak kullanılması, çocukların, ergenlerin ve yetişkinlerin rehabilitasyonu için geçerlidir. Dahası, psikolojik, nöromüsküler, bilişsel ve sosyal düzeyde faydalar sunar.

At terapisi türlerine örnekler

At destekli tedavinin en yaygın faydalarını aşağıdaki hastalık ve durumların tedavisinde görebiliriz:

 • Beyin yaralanmaları, felçler ve serebral palsi
 • Omuriliği etkileyen sendromlar ve yaralanmalar
 • Ataksiler
 • Astım
 • Parkinson hastalığı
 • Kas distrofisi
 • Bir kişinin fiziksel büyümesini etkileyen sendromlar
 • Bir kişinin başkalarıyla sosyalleşme yeteneğini etkileyen bozukluklar
 • Fibromiyalji
 • Down Sendromu
 • Otizm
 • Çoklu skleroz
 • Çeşitli motor güçlükler ve travmalar
 • Kazalardan rehabilitasyon
 • Fiziksel ve psikomotor engeller
 • Dil ve iletişim zorlukları
 • Davranış bozuklukları

At terapisine farklı yaklaşımlar

At terapisini gerçekleştirmenin birkaç farklı yolu vardır. Her vaka için en iyi yaklaşım, tedavi gerektiren spesifik bozukluk, durum veya yaralanma ile ilgilidir.

Terapötik sürme

Terapötik sürüşün, atları içeren farklı terapötik aktivitelerin temeli olduğunu söyleyebilirsiniz. Terapötik sürüş, ata binerken kontrollü fiziksel egzersizler yapmaktan oluşur. Bu nedenle, at terapisine yönelik bu yaklaşım, farklı psikoeğitimsel ve fizyoterapik rehabilitasyon türleri için idealdir.

Hipoterapi

Hippoterapi, bir atın sırtında gerçekleşen nörofizyolojik düzeyde bütünsel bir tedaviden oluşur. Aktiviteler, at terapisi konusunda uzmanlaşmış fizyoterapistler gözetiminde medikal oryantasyona göre gerçekleştirilir.

Bu tür terapinin temeli üç katlıdır:

 • İlk olarak, sıcaklığın atın kendi vücut ısısı aracılığıyla hastaya iletilmesi
 • İkincisi, bu terapötik hayvanların ritmik dürtüleri
 • Ve son olarak, atların üç boyutlu hareketleri

Psikoeğitimsel binicilik

Psikoeğitimsel ata binme, pedagojik ve psikolojik müdahalelerin bir derlemesidir. Özellikle öğrenme güçlüğü çeken veya konsantre olmakta güçlük çeken çocuklara yardım etmek söz konusu olduğunda faydalıdır.

Bununla birlikte, psikoeğitimsel binicilik, engelli bireylerin bağımsızlığını ve uyumunu geliştirmede de kullanılmaktadır.

at terapisinin faydaları

Sosyal at terapisi

Sosyal at terapisi, psikoeğitim ata binme ile aynı temel aktiviteleri paylaşır. Bununla birlikte, atlar ve hastalar arasında gelişen terapötik ilişkiye odaklanır.

Otizmli bireylerin sosyal etkileşimini ve iletişimini geliştirmek için uzmanların bu tür at terapisini reçete etmesi yaygındır. Ayrıca, sosyal at terapisi psikolojik travma ve davranış problemlerinden kurtulmak için de faydalı bir kaynaktır.

Uyarlanmış binicilik

Bu tür at terapisi, ata binmenin fiziksel engelli bireyler için bir spor olarak uyarlanmasına odaklanır.

Atlarla ergoterapi

At terapisine bu yaklaşımda, atlar, engelli bireylerin istihdam edilebilirliğini artırmanın bir aracı olarak hizmet eder.

Tüm türlerinde at terapisi, yalnızca uzman profesyonellerin yönlendirmesi altında yapılmalıdır. Her hasta kişiselleştirilmiş ilgi ve tedavi almalıdır. Bu, kullanılacak atı, egzersizlerin planlanmasını ve seansların sıklığını belirleyecektir.

Ana görselin kaynağı: Photojournalism workshop (Foto muhabirliği atölyesi)


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.