Köpeklere İtaat Eğitimi: Doğru Eğitim Tarzı Nasıl Seçilir?

20 Nisan 2021
Köpeklere itaat eğitiminin nasıl verileceğini düşünüyorsanız, bugünkü yazımızda bunun için ne gibi seçenekleriniz olduğunu keşfedeceksiniz. Okumaya devam edin ve kafanızdaki sorulardan kurtulun!

Evinizi bir yavru köpekle paylaşacaksanız oturma, kalkma, parkta yanınızda yürümesini sağlama, söz dinletme gibi temel şeyleri öğretmek için onu köpeklere itaat eğitimi veren yerlere götürebilirsiniz. İtaat eğitimi için doğru yeri nasıl seçeceğinizi merak ediyorsanız, okumaya devam edin!

Yavru Köpeklere İtaat Eğitimi Vermek Şart Mıdır?

Köpekler sahiplerinin onları nasıl eğittiğine göre az çok uysal canlılar olsalar da itaat eğitimi bu süreci hızlandırabilir. Bu alanda uzman kişiler dostunuza yardımcı olabilir. Tabii bunu yaparken köpeğinizle daha uyumlu bir ilişki inşa etmenizi sağlayarak size de yardımcı olurlar.

Köpeklere itaat eğitimi

Her köpeğin grup eğitimlerine uyum sağlayamadığını ve bazılarının özel eğitime ihtiyaç duyduğunu, hatta ve hatta bu eğitimi evde alması gerektiğini aklınızdan çıkarmayın. Köpeklere itaat eğitimi verilmesi ciddi bir karardır. Köpeğinizin bu süreçte eğitmenle iyi anlaşması gerekir. Eğitmenler köpeğiniz için en uygun eğitim yöntemini belirleyecektir.

Peki köpekler ne zaman eğitilmeli? Bunu aşağıdaki üç ana başlık altında inceleyebiliriz.

1. Yavru Köpeklere İtaat Eğitimi

Eğitime ne kadar erken başlarsanız o kadar iyi. Erken yaşlarda sosyalleşmeye ve belirli davranışsal sorunların önlenmesine odaklanılır.

Gelişim sürecinde köpeklerin akranlarıyla etkileşim halinde olması gerekir. Bunun yanı sıra, yavru köpeklerin her şeye havlamamayı, oyuncaklar haricinde bir şeyleri ısırmamayı ve bu gibi bazı kuralları öğrenmesi gerekir. Yavruyken eğitilmiş bir köpek hayatı boyunca daha uysal ve daha sadık davranışlar sergiler.

2. İtaat Etmeyen Köpekler

Köpeklerin erken yaşta eğitilmesi son derece önemli olsa da yaşamlarının her döneminde eğitilmeleri mümkündür. Sonuç almak biraz daha sürse de denemeye değer. Agresyon, aşırı korku gibi sorunları olan ya da tepkisel davranan köpeklere grup ortamında verilenler de dahil olmak üzere eğitim almak oldukça fayda sağlar.

3. Anksiyete Bozukluğu Olan Köpekler

Sahipleri işe erken giden ve eve geç gelen köpekler çok fazla yalnız başlarına vakit geçirdikleri için bu gibi sorunlarla boğuşabilirler. Gün boyu dostunuz terk edildiğini hisseder ve bir şeyleri kırarak, etrafa çişini yaparak, havlayarak ya da inleyerek bunu belli eder. Fakat köpeklere itaat eğitimi verildiği takdirde anksiyete ile başa çıkmaları kolaylaşabilir.

Köpeklere İtaat Eğitimi: Doğru Eğitim Nasıl Seçilir?

Bunun için zaman ayırmanız son derece değerlidir. Köpekler için ayrılmış alanlar olan parklara gidip orada iyi davranışlar sergileyen köpekleri gözlemleyebilir ve sahiplerine köpeklerinin nerede eğitim aldığını sorabilirsiniz. Bu konuda sizlerle değerli deneyimlerini paylaşabilirler.

Bunun yanı sıra, veteriner hekiminize de danışabilirsiniz. Size iyi seçenekler sunabilir ve köpeğinizin eğitime ihtiyaç duyup duymadığını söyleyebilirler. İtaat eğitimi için fazla seçeneğiniz olduğu için değerlendirmeniz gereken koşulları sizler için aşağıda derledik.

1. Tanınmışlık

Eğitimi alanların deneyimlerini okuyarak, iyi sonuç alacağınızdan, hayvanlara iyi davrandıklarından, pek çok “köpek öğrencileri” olduğundan ve eğitmenler hakkında iyi şeyler söylendiğinden emin olabilirsiniz. Böylelikle tüylü dostunuz için doğru kararı daha kolay bir şekilde verebilirsiniz.

Sahibinin kucağında ödül maması yiyen köpek

2. Köpeklere İtaat Eğitimi İçin Başvurulan Yöntemler

Çocukların gittiği okullar gibi her bir itaat okulunda farklı bir yöntem kullanılır. Bazı okullar köpeklerin grup halinde, bazıları ise birebirde daha iyi eğitildiğini düşünmektedir. Ayrıca bazıları köpekleri yaşlarına ve özel durumlarına göre kategorilere ayırabilir. En önemlisi köpeklere sözlü ya da fiziksel şiddet uygulamadıklarından emin olmaktır.

3. Eğitmenin Deneyimi

Bir diğer dikkat etmeniz gereken de eğitmenin ne kadar deneyimli olduğudur. Bunu köpek okullarında kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Her bir eğitmenin öz geçmişini görebilir, aldıkları eğitimleri sorabilirsiniz.

Köpek okulları düzenlemeye tabi değildir. Dolayısıyla sosyal medya platformlarında karşınıza çıkabilecek bilgi ya da deneyimi olmayan eğitmenlere karşı dikkatli olmanız gerekir.