Bir Köpeğin Sizi Unutması Ne Kadar Sürer?

Köpeklerde de kısa ve uzun süreli bellekler bulunur. Hatta, yaşanan olayı gerçekten hatırlamamalarına rağmen, deneyimlediklerini bir şeylerle bağdaşlaştırabilirler.
Bir Köpeğin Sizi Unutması Ne Kadar Sürer?

Son Güncelleme: 04 Ocak, 2019

Bir köpeğin sizi unutması ne kadar sürer, hiç merak ettiniz mi? Eğer daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız, makalemizi mutlaka okumalısınız!

Belki siz bile, yıllardır görmediğiniz bir köpekle tekrar karşılaşmışsınızdır. Ve köpek, sanki hiç ayrılmamışsınız gibi sizi karşılamıştır. “Hatırladım seni!”.

Bir saniye durur ve düşünürsünüz. Gerçekten de beni hatırlaması mümkün mü?

Bir Köpeğin Hafızası

Bir köpeğin hafızasının nasıl çalıştığını bilmek, komutları ve ona verilen eğitimi öğrenmelerinin ne kadar zaman aldığını hatırlamanızda yardımcı olabilir.

Hatta, uzun bir ayrılıktan sonra unutup unutulmayacağınızı da öğrenebilirsiniz.

Bariz bir şekilde, insan ve diğer hayvan dostlarını kolay kolay unutmadıkları için köpeklerin hatırladığını söyleyebiliriz.

Bu sebeple, köpeklerin hem uzun hem de kısa süreli bellekleri vardır.

Kısa süreli bellek, 10 veya 20 saniye sonra unutacağı bazı anları hatırlamasında yardımcı olur.

Örneğin, uzun bir iş gününden sonra eve gelip, ayakkabınızın paramparça olduğunu görseniz, bu andan sonra köpeğinizi boşa azarlamış olursunuz.

köpek ve parçalanmış oyuncak

Çünkü ne yaptığını bile hatırlamayacaktır.

Eğer ne yaptığını hatırlasaydı, siz eve girer girmez saklanırdı. Ancak, bazı şeyleri hatırlamadığı için her eve geldiğinizde onu bu kadar mutlu buluyorsunuz.

Bu, köpeklerin şimdiki zamanda yaşadıklarını gösteren iyi bir örnektir. Geçmişi düşünmezler çünkü hatırlayamazlar.

Köpeğiniz yeterince egzersiz yapmadı diye endişelenebilirsiniz. Ancak, haftalar sonra yürüyüşe çıktığınız zaman, sanki dün çıkmış gibi mutlu olur.

Çağrışımsal Bellek

Köpeklerin insanlarınki gibi belli olayları uzun süre boyunca akıllarında tutup, bununla karar verebilecek seviyede uzun süreli bellekleri yoktur.

Ancak, köpeklerin çağrışımsal bellekleri vardır.

Bu, beyinlerinin gelecekte benzer bir duruma benzetmek için kullanabilecekleri koşulları veya görüntüleri hatırladıklarını gösterir.

Örneğin, çok fenalaştınız ve ambulansla hastaneye kaldırıldınız. Köpeğiniz bu anı unutmaz.

Ambulans sireni duyduğu zaman, tam olayı hatırlayamaz ama bu durum onda negatif bir his uyandırır.

Diğer yandan, bir kişi köpeğinizle ilgilenip onu sevdiyse, köpeğiniz bu kişiyi tekrar görüp kokladığında, o duyguyu tekrar anımsayacaktır.

Bir Köpeğin Sizi Unutması Ne Kadar Sürer?

Bir köpeğin sizi unutması diye bir şey yoktur çünkü köpekler unutmazlar! Çağrışımlar beyinlerinde depolanır. Bu çağrışımlar, bir insana karşı duydukları hisleri hatırlatır.

Bir köpek belli bir anıyı hatırlamıyor olabilir ancak herhangi bir hareketi, mimiği, sesi ve kokuyu bir duygu ile bağdaşlaştıracaktır.

mezarlıkta köpek

“Köpeğinizi yıllardır görmemiş olsanız bile, sanki işten yeni dönmüşsünüz gibi sizi tanıyacak ve karşılayacaktır.”

Buna birçok örnek verebiliriz.

  • Örneğin, bir adam kaybettiği köpeğini sekiz yıl sonra buldu ve köpek, sahibini hemen tanıdı.
  • Ailelerin hayvanlarını başka birine verdiği durumlarda, yıllar sonra ziyaretine gittikleri zaman köpek onları hemen hatırlar.
  • Peki ya, sahiplerinin mezarında yıllarca bekleyen köpeklere ne demeli?

Sahiplerini asla unutmazlar ve sahipleri öldükten sonra bile, onları beklemeye devam ederler.

İnsanların en iyi dostunun köpekler olduğunu biliyor olsak bile, köpeklerin hafızalarını ve bir insanı ne kadar iyi hatırlayabildiklerini öğrenmek, bu konuda bizi bir kere daha ikna etti.

İnsanlar için köpekler kadar sadık, bağlı ve sevgi dolu başka bir hayvan daha yoktur.

Sizce de köpekler tüm insanların sevgisini ve ilgisini hak etmiyorlar mı?

Bence hak ediyorlar!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.