Atların Günlük Bakımı ile İlgili Her Şey

Atların hijyenik bakımını yapmak çok önemlidir. Bu makalede, atların günlük bakımı hakkında her şeyi anlatacağız.
Atların Günlük Bakımı ile İlgili Her Şey
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Atınızın sağlıklı olmasını istiyorsanız, düzenli olarak fırçalamalı ve günlük bakımını ihmal etmemelisiniz. Atın tüylerini ve cildini temizlemek, sadece estetik amaç taşımaz. Hastalıkların önlenmesi ve atın fiziksel ve bilişsel performansını arttırmak için de gereklidir. Bugün, atların günlük bakımı ile ilgili her şeyi sizlere anlatacağız.

Hijyen ve fırçalama hem atın cildini ve tüyünü geliştirir hem de atlarda uyuz gibi hastalıkların önlenmesini sağlar.

Atların günlük bakımı

Atınız için en uygun bakımı sağlamak için buna uygun aletlere ihtiyacınız olacaktır. Atınızı günlük olarak temizlemek için bu araçların kullanılması, cildinin ve tüylerinin sağlığını ve görünümünü iyileştirmek için gereklidir.

Ek olarak, atınızın vücudunu parazitler, yaralar veya veterinerlik bir durum gerektiren başka herhangi bir sorun için düzenli olarak kontrol etmenizi sağlar.

atın tüylerini tarayan kadın

Şimdi, atınızın günlük bakımını tamamlamak için gereken temizlik araçlarından bahsedeceğiz:

  • Köri tarak

Köri tarak, bir atın üzerindeki kir ve yabancı maddeleri temizlemek için kullanılan bir tür at fırçasıdır. Mağazalarda plastik ya da kauçuktan yapılmış oval, kare ya da yuvarlak modellerini bulabilirsiniz.

Bu araç sadece boynu ve sağrı gibi bir atın vücudunun etli kısımlarında kullanılmaya uygundur. Nasıl kullanacağınız ya da hangi yönde fırçalayacağınız, köri tarağın şekline bağlıdır.

Oval ve yuvarlak modellerde, yumuşak bir masaj yapıyormuşçasına küçük dairesel hareketler yapılmalıdır. Kare olanlar ya da kulpu olanlar, düz olarak taranmalıdır.

  • Atların günlük bakımı için olmazsa olmaz fırça

Fırçalar doğal ya da plastik olan uzun, sert ve kalın kıllardan oluşmaktadır. Fırçanın üstü, tarama işlemine hiçbir etki göstermeyen tahtadan ya da plastikten yapılır.

Genellikle bir atın tüyüne yapışan kuru çamuru veya gübreyi gidermek için kullanılır çünkü daha iyi bir sonuç verir ve sadece ölü saçı temizler. Eğer plastik fırçaları tercih ederseniz, kuyruktaki ya da yelesindeki kılları çekmemeye çalışın.

  • Vücut fırçası

Bu, bir atın günlük temizleme rutini için kullanabileceğimiz en bilindik araçlardan biridir. Fazla yağı, teri, kepeği ya da ciltteki diğer kirleri temizlemek için kullanılan özel bir fırçadır. 

Vücut fırçası ovaldir ve yumuşak kılları vardır. Fırçanın üstü tahtadan, deriden ya da plastikten yapılabilir. Atın tüm vücudu için kullanılabilirken, en çok kuyruk ve yelede kullanışlı olmaktadır.

  • Yelesi için yele tarağı

Bu tarakları, uzun ve yumuşak kıllarda oluşan düğümleri çözmek için atın günlük temizlik rutinine dahil edebilirsiniz. Bu ürünler ya plastikten ya da metalden yapılır. Biz, metal olanları kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Bir atın yelesi yoğun ve hacimli olduğunda, çözmek için fırça kullanmalısınız. Taraklar kılları çekip atın canını yakabilir. Buna ek olarak, taraklar kalın ve gür saçlarda etkili değildir.

  • Ter kazıyıcı

Ter kazıyıcılar atın cildindeki ya da kıllarındaki fazla ter ya da suyun temizlenmesini sağlar. Genelde metal ya da deri olan bu ürünün sert bir tahta ya da plastikten bir sapı vardır.

  • Nal fırçası

Atların toynaklarında biriken çamur, taş, gübre ya da diğer artıkları temizlemek için nal fırçası ya da farrier fırça kullanabilirsiniz.

at fırçalamak
  • Atların günlük bakımı için gerekli olan ıslak sünger

Atların tüysüz ve hassas bölgelerindeki kirleri gideren basit ve ucuz bir araçtır. Islak bir sünger ile göz çevresini, anüsü, burun deliklerini ve genital bölgelerini nazikçe temizleyebilirsiniz.

Elbette, atların arka ve ön kısımları için farklı süngerler kullanmanızı öneririz. Bu şekilde atın yüzüne, cinsel organını temizlediğiniz bir süngeri sürmemiş olursunuz.

Bu tam kit ve ipuçları ile, atların günlük bakımı için gerekenleri daha basit ve etkili bir şekilde yerine getirmiş olacaksınız. Ancak, atınızın vücudunda normalin dışında bir şey görürseniz, veterinere başvurmalısınız.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.