"Asık Suratlı" Olduğu İçin Herkes Tarafından Reddedilen Köpek

"Asık Suratlı" Olduğu İçin Herkes Tarafından Reddedilen Köpek
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Cornelius, “asık suratlı” olduğu için herkes tarafından reddedilen bir köpek. Ancak insanların fark etmediği şey, Cornelius’un suratının o şekilde görünmesinin sebebi bir hastalığının olması. Yüzü deforme olduğu için sanki Cornelius sürekli kötü bir ruh hali içindeymiş gibi görünüyor. Ancak bugünlerde Cornelius artık kimse tarafından reddedilmiyor ve sosyal medyada da pek çok takipçisi var. Cornelius’un hikayesi Kanada’nın Toronto şehrinde geçiyor.

Cornelius, doğan yavru kardeşleri arasında en ufak olanıydı. Ve ne yazık ki yüzünü hafif bir şekilde deforme eden genetik bir bozukluk ile doğmuştu. Bu nedenle de sanki her zaman, hatta uyurken bile kötü bir halindeymiş gibi görünüyordu.

Bunun yanı sıra bir de leucism adı verilen çok nadir bir hastalık ile doğmuştur. Leucism hastalığında aynı albinizmde olduğu gibi deri hücrelerindeki pigmentlerin oluşumunun engellenmesiyle ortaya çıkan bir renk azlığı oluyor. Yani o güzel gözleri dışında sanki cildinin rengi yokmuş gibi görünmesine sebep oluyor.

mutsuz görünen hasta köpek

Cornelius Zamanla Değişmedi ve Kabul Görmemeye Devam Etti

Cornelius yaş aldıkça, herkes kardeşlerinin nasıl da sağlıklı olduğunu gördü ve insanlar onu reddetmeye devam ettiler. Onu gören herkes ilk önce çok şaşırıyor ve ardından ise ona sırtlarını dönüyordu.

Ancak en son onu evlat eden aileden sonra, yalnızca birkaç gün içinde Cornelius bir sosyal medya “yıldızı” oldu. Örneğin  Instagram’da daha şimdiden 2,300’den fazla takipçisi bulunuyor.  Hastalığına rağmen bazen gülümsemeye çalıştığı anlar oluyor. Ve bu gülümsediği anlarda, Cornelius daha da güzelleşiyor.

Pug Cinsi Köpeklerde Var Olan Yaygın Hastalıklar

Diğer köpek cinslerinde olduğu gibi, Pug (ya da mops) cinsi köpeklerin bazı belirli hastalıkları vardır. Bu cins hayvanların solunum problemleri olabilir; çünkü Pug’lar kısa kafalı (brakisefal) hayvanlardır. Bunun anlamı ise kafataslarında bulunan kemiklerin çok küçük olmasıdır. Bu köpek cinsinin genellikle sahip olduğu diğer tıbbi durumlar şunlardır: Obstrüktif akciğer hastalığı, diz kapağı çıkığı, kalça displazisi, göz hastalıkları vs. 

Fiziksel Görünüş O Kadar da Önemli Değil

Söz konusu olan bir köpeği evlat edinmekse, fiziksel görünüşüne göre değil de kişilik özelliklerine göre bir köpek seçmeniz her zaman için en iyisi olacaktır. Eğer bir hayvan barınağına giderseniz, barınaktaki bakıcılara yeni köpeğinizde nasıl bir fiziksel görünüş istediğinizden daha ziyade nasıl bir karakter istediğinizi söylemeniz çok daha ilginç olacaktır.   

Önceliğiniz ilk olarak köpeğin kişiliği olmalıdır. Bunun ardından diğer başka faktörleri de göz önünde bulundurabilirsiniz. Köpeğiniz küçük, orta ya da büyük boyutları olan bir köpek olabilir. Ayrıca uzun tüylü, kısa tüylü ya da beyaz tüylü de olabilir. Ya da bir İsviçre Mastifi ya da bir av köpeği kırması vs. de olabilir.

Köpekler sizin kıyafetlerinize uyan birer moda aksesuarları değiller. Onlar da kendi karakterleri, tercihleri ve kişisel özellikleri olan yaşayan birer canlı varlıklardır. Ayrıca kendi özel ihtiyaçları da vardır. Her şeyden önemlisi ise bir köpeğin sevilmeye ihtiyacı vardır. Ve köpek, gördüğü bu sevgiyi mutlaka size geri iade edecektir.

Bakım ve Temizlik

Terk edilmiş bir köpeğin ya da hayvan barınağından alacağınız köpeklerin temizliğinin de çok gerekli olduğunu hesaba katmalısınız. İlk olarak yaşadığınız onu reddetme isteğiniz değişebilir. Her ne kadar güzel bir banyoya, taranmaya ve azıcık da olsa ilgiye ihtiyacı olsa da, terk edilmiş bir köpeğin gözlerinde daima bir güzellik olacaktır. Onlar için sevgi daima vardır ve kırgınlık asla yoktur.

Köpek Sahiplenmenin Faydaları

Bir evcil hayvanı evlat edinmek, onu satın almaktan çok daha ilgi çekicidir. Ancak herkes bir köpeği evlat edineceği zaman, köpeğin çok sempatik ve tatlı olmasını istiyormuş gibi görünür. Fakat daha şanssız köpeklerin de birileri tarafından sevgi görme hakkı olduğunu unutmamalıyız.

Bir Evcil Hayvan Sahibi Olmanın Getireceği Masrafları Düşündüğünüzden Emin Olun

uyuyan sevimli köpek

Özellikle evlat edindiğiniz hayvanın hayatının ilk yılında, pek çok masrafı gözden çıkarmanız gerekir. 

Hayvanı satın almak ya da evlat edinmek bile kendi kendine bir masraftır. Bir mikroçip ile hayvanın kimlik tespitini yapmak ve onu da hayvan nüfus sayımına eklemek ayrı bir masraftır. Ardından muhtemel bir mikroplardan arındırma işlemi, köpeğiniz için aksesuar alışverişi, onu götürebilmeniz için bir taşıyıcı, bazı oyuncaklar, tasma ve ipi, büyük hayvanlar için mali sorumluluk sigortası vs. gibi harcamalar gelir.

Her ne kadar bu harcamalar çok kullanımlık harcamalar gibi görünmese de, bu masrafları evcil hayvanı evinizde beslemek için yaptığınız bir yatırım olarak görmeniz gerektiği de bir gerçektir. Evlat edinme işlemleri sırasında tüm yasal düzenlemelere uymanız gerekir ve köpeğiniz ise mümkün olduğu kadar sağlıklı olmalıdır. 

Köpeğimiz artık bir yavru köpek olmaktan çıktığı zaman da harcamalar devam eder. Yetişkinlik dönemlerinde onlara yüksek kalite mama almalısınız. Bunun yanı sıra bir veteriner tarafından her sene genel sağlık kontrolünden geçmesi, aşılarının yapılması, anti parazit tedavisi olması, tüyleri kesilmesi gibi bakımları da özenle yapılmalıdır. Bir evcil hayvan
sahiplenmeniz söz konusu ise, sorumluluk sahibi olmanız gerçekten de çok önemlidir. 

Fotoğrafların kaynağı: Mister Cornelius’un Facebook sayfası


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.