Hamam Böcekleri Nasıl ve Neden Uçarlar?

Hamam böcekleri yeterince kötüdür, ama uçan bir hamam böceği?! Gerçekten uçarlar mı? Bugün bu tüyler ürpertici yaratıkların iç yüzlerini anlayacağız!
Hamam Böcekleri Nasıl ve Neden Uçarlar?

Son Güncelleme: 12 Haziran, 2019

Hepimiz cesur olduğumuzu söyleriz… Bir hamam böceği kanatlarını açıp, odanın içinde uçmaya başlayana kadar! Hamam böcekleri neden ve nasıl uçarlar, bilmek ister misiniz? Bu yazıda, bu sırrı açıklayacağız!

Hamam böceklerinin fiziksel özellikleri

Hamam böceklerinin neden bazen “uçtuğunu” anlamak için, öncelikle fiziksel özellikleri hakkında biraz bilgi sahibi olmak zorundayız.

Tanımlayıcı fiziksel özellikleri vücut şekilleridir. Düzdür ve uçları ortasından daha dardır. Hamam böceklerinin bazı türleri 10 santimetreden daha büyük olabilir, ancak vücut şekilleri hep aynıdır.

Rengine gelince, koyu siyah veya koyu kahverengidir. Dış iskeleti pürüzsüz ve göğüs kısmı iyi gelişmiştir. Arka bacaklarında bir tür koruyucu “dikeni” ve buna ek olarak da başının yanlarında iki uzun anten ve iri gözleri vardır.

hamam böcekleri

Çiğneyici ağzı her türlü yiyeceği yemesini sağlar. Isırma kabiliyetine de sahiptir ve bir insanı bile dişleriyle yaralayabilir.

Peki… hamam böcekleri nasıl uçar?

Bu böceklerin kanatları vardır , ancak gariptir ki çoğu kanatlarını uçmak için kullanmaz. Hamam böcekleri iki çift kanada sahiptir. İlk çifti ön kanatlar olarak adlandırılır ve dinlenme sırasında soldakini sağdakinin üzerine koyarlar. İkinci çift kanat ise ilk çiftin altındadır ve gerektiğinde açığa çıkarırlar.

Gerçekte, hamam böcekleri aslında uçmazlar – kontrolsüz bir şekilde süzülürler! Korktuklarında genelde kanatlarını açarlar ve oradan kaçmak için uçmaya çalışırlar.

Size saldırmak amacıyla kasten uçtuklarını düşünebilirsiniz, ancak gerçek şu ki; diklemesine uçarlar ve bu uçuşu da kontrol edemezler.

Uçuş sırasında her kanat sekiz çizer gibi hareket eder ve bu yüzden de sadece ileriye doğru uçabilirler. Ayrıca, beyinlerinde kuşlarda olduğu gibi uçuş göstergeleri yoktur. Bu nedenle de havadayken hiçbir denge veya duyu alıcıları yoktur!

hamam böceği türleri

Hangi tür hamam böcekleri uçar?

Bütün hamam böcekleri kanatları olsa bile, uçma kabiliyetine sahip değildirler. Bir saldırıya uğradıklarında veya tehlikede olduklarında, uçarak sizi şaşırtabilirler:

1. Surinam hamam böceği

Yaklaşık iki santimetre uzunluğundadır ve sadece erkekleri uçabilir ve sadece kısa mesafelere. Koyu siyahtır, ağaçla beslenir ve bitki örtüsüne zarar verir!

2. Avustralya hamam böceği

Bu hamam böceği türü, özellikle tropikal iklimlerde ve dünya genelinde yaygındır. Bir yetişkinin uzunluğu üç santimden fazladır ve göğsünde sarı bir işaret vardır.

3. Blattella asahinai hamam böceği

Güneydoğu Asya’ya özgü olan bu hamam böceği, Alman hamam böceği türüne benzer. Yaklaşık 2 cm uzunluğundadır ve açık kahverengidir.

4. Periplaneta fuliginosa (Amerikan hamam böceği)

Amerika Birleşik Devletlerinin güneydoğusunda bulunan bu hamam böceği, yaklaşık 4 cm uzunluğunda olabilir. Nispeten iyi “uçabilen” birkaç hamam böceği türünden biridir. Periplaneta kırmızımsı siyahtır

5. Küba hamam böceği

Bu hamam böceği yalnızca Küba adasında değil, aynı zamanda Karayipler ve Amerika Birleşik Devletlerinin Miami ve Teksas eyaletlerinde de bulunur. Dişileri erkeklerinden daha büyüktür – sırasıyla 25 mm ve 15 mm – ve ikisi de yeşil veya sarıdır.

6. Megaloblatta hamam böceği

Bu böcek, hamam böceği ailesindeki gerçek uçuş uzmanıdır. Kanatlarını açtığında, 2 cm genişliğinde bir kanat açıklığına sahip olur. Kanat açıklığı, kanatlarını dinlendirirken yarısı kadardır. Orijini Orta ve Güney Amerika’dır.

7. Loboptera hamam böceği

Koyu kahverengi renkli, daha hafif kanatlı ve oldukça iyi uçabilen bir türdür. Ancak, sadece erkekleri uçabilir, çünkü dişileri çok daha küçük kanatlara sahiptir. Dünyadaki en yaygın türlerden biridir.

Artık hamam böceklerinin tam olarak uçamadıklarını ve bazı türlerinin diğerlerinden daha yetenekli olduklarını biliyorsunuz. Gelecek sefer, kanatlarını açıp size doğru süzüldüğünü görünce, korkmamaya çalışın!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Pérez, J. R. (1989). La cucaracha vector de agentes patogenos. Bol Of Sanit Panam.
  • Pascual, F. (2015) Orden Blattodea. Revista IDE@-SEA, 48, 1-13.
  • Appel, A. G., & Rust, M. K. (1985). Outdoor activity and distribution of the smokybrown cockroach, Periplaneta fuliginosa (Dictyoptera: Blattidae). Environmental entomology, 14(6), 669-673.
  • Jaramillo, G. I., Pavas, N. C., Cárdenas, J. C., Gutiérrez, P., Oliveros, W. A., & Pinilla, M. A. (2016). Blattella germánica (Blattodea: Blattellidae) como potencial vector mecánico de infecciones asociadas a la atención en salud (IAAS) en un centro hospitalario de Villavicencio (Meta-Colombia). Nova, 14(25), 19-25.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.