Yetişkin Bir Köpeğe Sahip Olmanın 7 Avantajı

Yetişkin Bir Köpeğe Sahip Olmanın 7 Avantajı

Son Güncelleme: 31 Mayıs, 2018

Bir evcil hayvan sahiplendiğinizde, hayatta olduğu sürece ona karşı sorumlu olduğunuzun farkındasınızdır. Ve biliyorsunuz ki, köpeğiniz doğanın kanunu gereği yaşlanacak. Ancak unutmayın ki, farklı oranlarda da olsa, bizler de köpeklerimiz ile birlikte yaşlanıyoruz. Bugün size, köpek sahiplenmek isteyenlerin yetişkin bir köpeğe sahip olmasının neden çok daha iyi olduğundan bahsedeceğiz.

Yetişkin köpekler ikinci bir şansı hak ediyor

yaşlanmış köpek

Eğer hayvanları seven bir insansanız , yetişkin bir köpeği sahiplenmeden önce ikinci kez düşünmeyebilirsiniz. Ancak, pek çok insan bir çok farklı sebepten dolayı iyi ya da kötü, yavru köpekleri sahiplenmeyi tercih ediyor.

Küçük çocukları olan bir ailenin, çocuklara ayak uydurabilmesi bakımından genç bir köpeği sahiplenme eğiliminde olmaları mantıklı. Ancak, sadece tek kişinin yaşadığı evlerde, ya da yalnızca yetişkinlerin olduğu evlerde, yaşça büyük bir köpeği sahiplenme seçeneği, Affinity Vakfı tarafından yapılan bir çalışmanın sonucuna göre, özellikle İspanya’da terk edilmiş 10 köpeğin 2’sinin 7 yaşında veya daha da büyük olduğunu dikkate aldığımızda göz ardı edilmemelidir.

Yetişkin köpeklerin bir müddet sonra sokaklarda ya da barınaklarda yaşamalarının sebeplerinden biri de, sahiplerinin ölümü ya da hastalanmalarıdır. Ve hatta bazen sahipleri, artık yaşlanmış bir hayvana bakmak istemedikleri için onları terk eder. Bu yüzden iyi düşünün ve eğer sizin için uygunsa, yetişkin ya da yaşlı bir köpeğe ikinci bir şans verin.

Yetişkin bir köpek sahiplenmek için güzel sebepler

Yetişkin bir köpeğin gelişi farklı, ancak bir yavru köpeğin getirebileceğinden daha farklı olmayan ödüllendirici deneyimler edineceğiniz anlamına gelir. Bu yüzden köpeğiniz ile geçireceğiniz zamanın miktarına değil, kaliteli vakit geçirmeye odaklanmalısınız.

Ayrıca, yıllar içinde yaşlandığınızda, günlerinizi daha yavaş bir tempoda hareket eden ve bazı şeyleri biraz daha sakin bir şekilde yapan bir canlı ile geçirmekten memnuniyet duyacaksınız.

Bu konuda sizi ikna etmek isteriz, bu nedenle aşağıda daha yaşlı bir köpeğe sahip olmanın bazı avantajlarını ayrıntıları ile anlatacağız. Pişman olmayacaksın!

Evinizi yetişkin bir köpek ile paylaşmanın avantajları

  1. Yetişkin bir köpek zaten eğitilmiştir. Muhtemelen uzun, yorucu antrenman seansları yapmak zorunda kalmayacaksınız ve o da, öğreteceğiniz şeyleri kolaylıkla algılayacaktır.
  2. Yeni evine daha çabuk adapte olacaktır, çünkü zaten insanlar ve diğer evcil hayvanlar ile birlikte yaşamaya alışıktır.
  3. Ona verdiğiniz yeni fırsatlar için minnettar olacak. Ve bu minnetini gösterecek!
  4. Yetişkin bir köpeğin karakteri değişmeyecektir, dolayısıyla sürpriz yok. Oysa, yavru köpeklerde bu durum böyle değildir.
  5. O zaten büyümüş bir yetişkindir. Daha ne kadar büyüyecek diye endişe etmenize gerek kalmayacak.
  6. Egzersiz yapmayı sevmiyorsanız şanslı olacaksınız. Yaşça büyük olan köpeklerin çok fazla fiziksel aktiviteye ihtiyaçları yoktur.
  7. O, insanlara alışıktır. Muhtemelen, gecenin ortasında genç ve tecrübesiz bir köpek yavrusu gibi sizi uyandırmayacaktır.

Yetişkin bir köpeğe yeni bir yuva olun

yetişkin köpek

Eğer bir evcil hayvan sahiplenmeyi düşünüyorsanız, yaşça büyük olan bir köpeği göz ardı etmeyin. Barınak çalışanları, onun kişiliği ve ona nasıl bakacağınız hakkında bilgiler verecektir. Böylece eve geldikten sonra beklenmedik bir durum ortaya çıkmayacaktır.

Hiç şüphe yok ki, yaşça büyük bir tüylü dost edinmeniz sizin için zenginleştirici bir deneyim olacaktır.  Çok sevgi görmeye kendinizi hazırlayın! Ve doğanın kanunu gereği ayrılık vakti geldiği zaman, geride size en güzel anıları bırakacaktır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.