Hipoalerjenik Kedi Cinsleri Hangileridir?

İnsanların çoğu, kedilerin tüyleri nedeniyle alerjiye neden olduğunu düşünür; fakat gerçek şu ki, bu konu öncelikle hayvanın tükürüğünde ve cildinde bulunan Fel d 1 adlı bir proteinle ilgilidir.
Hipoalerjenik Kedi Cinsleri Hangileridir?

Son Güncelleme: 24 Mart, 2019

Evcil hayvan tüylerine alerjiniz var mı? Yine de birini evlat edinmek istiyor musunuz? Durum buysa, bazı şaşırtıcı hipoalerjenik kedi cinsleri ile ilgili bilgi edinmek için bu makaleyi okuyun.

Hipoalerjenik kedi cinsleri

Kedilere alerjisi olan insanlar evde bir kedi sahip olamayacaklarını düşünür ve bu hayvanları evlat edinmez. Hatta bazen insanlar kedilere karşı alerjileri olduğunu öğrendikleri zaman kedileri terk eder ya da onları evlat edinmekten vazgeçer.

Çoğu alerjiye hayvanın derisinde ve tükürüğünde bulunan Fel d 1 adında bir protein neden olur. Hipoalerjenik kediler daha az Fel d 1 proteini üretir; bu yüzden kedilere alerjisi olan insanlara bu kedi cinsleri daha çok tavsiye edilir.

1. Sibirya Kedisi

Eğer karşınızda bu kedi varsa ve hapşırmaya başlamazsanız, tüylerinin herhangi bir alerjik reaksiyona sebep olmadığının farkına varırsınız; çünkü bu cins kediler çok tüylüdür!

Hipoalerjenik kedi cinsleri arasında başta gelir ve kedilere alerjisi olan insanlar için en çok önerilen kedilerden biri olarak kabul edilir. Üstelik inanılmaz güzel kedilerdir, onlara bayılacaksınız!

Sibirya kedisi – yukarıdaki resimde – sevgi dolu, sadık ve arkadaş canlısı bir kedidir. Bu kediler sahiplerinin yanında saatlerce yatmaya ve oyunlar oynamaya bayılırlar (yetişkin oldukları zaman bile). Tüylerinin dolaşmalarını önlemek için haftada birkaç kez fırçalamanız gerekir.

2. Devon Rex

Devon Rex kısa tüyleri olan hipoalerjenik kedi cinsleri arasındadır. Ancak kedi alerjisi olan kişiler için önerilmesinin nedeni kısa tüyleri değil; ürettikleri Fel d 1 miktarıdır. Ayrıca, bu cins kedilerin tüyleri çok fazla dökülmez; bu yüzden hapşırma ya da diğer solunum semptomlarına neden olmaz.

devon rex

Devon Rex, mutlu hissetmek için başkalarıyla birlikte olmayı tercih eden bir kedidir. Bu kediler, yalnız bırakıldığında ya da oynayacak kimsesi olmadığında biraz tahrip edici olabilir. Kulaklarının düzenli olarak temizlenmesi gerekir; çünkü aşırı kulak kiri üretirler.

3. Balinese kedisi

Bu kedi Siyam kedisine benzer; ancak biraz daha kaslıdır. Balinese cinsi kediler uzun ve ipeksi tüyleri olmasına rağmen alerjiye neden olmazlar. Tüyleri, düğüm oluşumunu engellemek için haftalık fırçalama dışında çok fazla bakım gerektirmez.

hipoalerjik kedi cinsleri

Balinese, yerleşik bir yaşam tarzı olan ve koltukta yatarak ya da hafta sonlarını yatakta geçirerek çok fazla zaman geçiren insanlar için mükemmel bir arkadaştır. Bu kedi cinsi, uzun süre yalnız kalmaktan hoşlanmaz ve sahibine ihtiyaç duyarsa miyavlayabilir.

4. Oriental Longhair: Şaşırtıcı hipoalerjenik kedi cinslerinden biri

Bu kedi, kedi alerjisi olan insanlar için en iyi kedi cinslerinden biridir. Bu kedilerde Siyam kedisinin zerafeti vardır; ancak ince, ipeksi ve her renkte olabilen çok daha uzun tüylere sahiptir.

Oriental Longhair cinsi kediler, hipoalerjenik kedi cinsleri listemizdeki diğer kedilerden daha bağımsız hayvanlardır ve her zaman yanlarında birinin olması gerekmez. Sakinleşmek, oynamak ya da etrafta dolaşmak için birkaç saat yalnız kalmayı tercih edebilirler.

5. Mavi Rus Kedisi

Bu kedinin neden hipoalerjenik bir kedi olduğunu biliyor musunuz? Sık tüyleri nedeniyle! Bunun nedeni, üretebilecekleri alerjenlerin derileri ve tüyleri arasında “sıkışmış” olmasıdır. Böylece, alerjenler insanlarla ya da çevre ile daha az temas eder.

mavi rus kedisi

Mavi rus kedisi “süngerimsi” görünüme sahip orta büyüklükte bir kedidir. Yeşil gözleri ve uzun kuyrukları kesinlikle insanların dikkatini çeker. Kişiliklerine gelince, bu kediler zeki, sevgi dolu ve dairelerde yaşayan aileler için mükemmeldir.

Bu listedeki bu hipoalerjenik kedi cinsleri arasında seçim yapmanın yanı sıra, özellikle kısırlaştırılmadıkları zaman erkek kedilerin dişilerden daha çok Fel d 1 ürettiklerini ve yavru kedilerin yetişkin kedilerden daha az semptoma neden olduğunu unutmayın.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.