Köpekleri İnsanlaştırmanın 3 Tehlikesi

Köpekleri İnsanlaştırmanın 3 Tehlikesi

Son Güncelleme: 19 Kasım, 2018

Günümüzde evcil hayvan sahiplerinde çok yaygın olarak görülen eğilimlerden bir tanesinin, köpekleri insanlaştırmak olduğunu söyleyebiliriz. Hayvanlara, bilinçli ya da bilinçsiz olarak, aslında insanlara özgü niteliklere sahiplermiş gibi davranmak, sayısız sorunlara neden olabilir. Bu makalede bunlardan birkaçını ele alacağız.

Bir Köpeği Nasıl İnsanlaştırıyorsunuz?

İnsanların, köpekleri nasıl insanlaştırdığına dair en yaygın yaklaşımlardan birkaçı şu yollardan geçer: 

 • Onlara çocukmuş gibi davranmak.
 • “Tarz” kıyafetler giydirip aksesuarlar takmak, ki bunlara ayakkabı ve mücevher de dahil.
 • Onları bebek arabası ile dolaştırmak veya kolunuzda ve çantanızda taşımak.
 • Tüylerini boyatmak gibi, estetik işlemlere tabii tutmak.
 • Onlar için doğum günü, evlilik, yıl dönümü, vb. organizasyonlar düzenlemek
 • Yalnızca insanların kullanımı için tasarlanmış olan ürünleri kullanmak (ilaçlar, kozmetikler, farklı gıdalar ile beslemek, vb).
köpek kıyafetleri

Köpekleri insanlaştırmak ciddi bir takım fiziksel ve ruhsal sağlık problemlerine yol açar. Hayvan davranışları konusunda bir uzman veya veteriner bu konunun nasıl ele alınacağına karar veren en uygun iki kişidir.

Davranış bozukluklarına ek olarak, bu uygulama obeziteye neden olabilir. Ayrıca, onlara insanlar için özel olarak üretilmiş olan ilaçlar veya ürünler kullanmanız durumunda, tehlikeli yan etkilerine maruz kalma riskini de göze alıyorsunuz demektir.

Köpekleri İnsanlaştırmanın Başlıca Tehlikeleri

Bundan sonraki adımda, köpekleri insanlaştırmanın başlıca tehlikelerinden bahsedeceğiz, bu nedenle lütfen dikkatle takip edin!

1.  Davranışsal Problemler

Davranışsal problemlerin ana nedeni, köpeklerin insanlaştırılmasıdır.  Köpeklere bir insan gibi davranmak, onların kafasını karıştırır ve verdikleri tepkileri değiştirir. Köpeğinizde şu değişiklikleri fark edebilirsiniz…

 • Size, yabancılara ya da diğer hayvanlara karşı saldırgan olur.
 • Uygunsuz yerlere tuvaletini yapar.
 • Ayakkabıları, giysileri, gazeteleri, bitkileri ve diğer nesneleri kırar ya da çiğner
 • Basmakalıp stereo tipler geliştirir: Kuyruğunu kovalar, varolmayan sinekleri avlar, bacaklarını ya da vücudunun diğer kısımlarını isteyerek yalar, vb.
 • Sürekli olarak havlar.

Öncelikle temel bilgiler ile başlayalım: Köpek sadece bir köpektir, bir insan değil. Evcil hayvanınız ile mutlu ve sağlıklı bir yaşam istiyorsanız, onların yaradılışlarına saygı göstermeli ve vücut dillerini yorumlamayı öğrenmelisiniz. Böylece, onları doğru bir şekilde sosyalleştirebilir ve eğitebilirsiniz.

2.  Beslenme Bozuklukları

Köpekleri insanlaştırmak, obezite ve gıda yetersizliğine de yol açabilir. Köpeklerin özelliklerine, büyüklüklerine ve yaşlarına uygun dengeli bir beslenme şekline ihtiyaçları vardır. Köpeğinizin her zamanki besinlerine ek olarak, kendi yediğiniz gıdalardan vermeniz kuşkusuz onları obez yapacaktır. Ya da, alması gereken besin değerlerinin tamamını alamayacağından dengesiz beslenecektir.

Her ne kadar ödül gıdaları iyi olsa da ve zaman zaman buna izin verilse de, özellikle onlar için yapılmış ve genel beslenmeleri hesaba katılmış olan köpek ödül mamalarından vermek daha iyidir. Bu nedenle, şeker ve tatlıdan uzak durun ve köpeğiniz için daha sağlıklı ve aynı derecede lezzetli bir atıştırmayı tercih edin.

3. Fiziksel Sağlık Komplikasyonları

sağlık problemleri

Köpekleri insanlaştırmanın yarattığı duygusal problemlerin yanı sıra, işin bir de fiziksel boyutu vardır. Köpekleri insanlaştırma alışkanlığındaki kişilerde yaygın olarak “benim için iyi olan bir şey, köpeğim için de iyidir” şeklinde bir akıl yürütme durumu hakimdir.

Bu nedenle, özellikle insanlar için tasarlanmış olan ilaçların tüylü dostlarımıza verilmesi ciddi sağlık sorunları riski doğurmakta ve bu hata yapılmaya devam etmektedir. Üstelik bazı ilaçlar, son derece zehirli toksik madde içerir.

İnsanlar ile köpeklerin birbirinden ayrı türler olduğunu ve bu nedenle farklı metabolizmalara sahip olduklarını unutmamak gerekir, yani köpek ve insan metabolizmaları, maddeleri farklı şekillerde işleyip imha ederler.

Aynı şey kişisel hijyen ürünleri için de geçerlidir. Köpekler ve insanlar aynı cilt pH seviyelerine sahip değildirler. Bu nedenle, bir köpeğin insanlar için üretilmiş olan bir şampuan ile yıkanması, alerjik reaksiyonlara ve hafif ila çok şiddetli arasında değişen diğer cilt sorunlarına neden olabilir.

Köpeklere kıyafet giydirmek cilt sorunlarına yol açabilir ve bunun yanında onlar için oldukça rahatsız edici olabilir, çünkü kıyafetler genellikle hayvanlar için uygun olmayan kumaşlardan yapılır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.