Tuvalet Eğitimi: Köpeğiniz Çişini Yatağına Mı Yapıyor?

4 Mart 2019
Bu konuda asıl sorumlu olan sizsiniz, köpeğinizin size itaat etmesi için alfa olmanız gerekiyor. Bu şekilde bu sorunun önüne geçebilirsiniz. 

Köpekler birçok insan için vazgeçilmezdir; bu hayvanlar oldukça duygusal oldukları için sahiplerine kolaylıkla bağlanır. Bu sevimli dostlarımız, zaman zaman bazı problemler yaşayabilir. Örneğin köpeğiniz evin içine, hatta kendi yatağına çişini yapabilir. Köpeklerde tuvalet eğitimi tamamen sahibinin sorumluluğundadır. 

Asıl Sorumluluk Hayvan Sahibindedir

Çoğu durumda bu probleme neden olan şey sizin tavrınızdır. Zaman zaman köpeklere insanmış gibi davranırsınız ve onların aslında birer sürü hayvanı olduğunu unutursunuz. Köpekler hiyerarşik bir düzene alışıktır. Bu hiyerarşik düzende kontrol alfadadır ve alfa sürünün geri kalanına liderlik eder. Bu nedenle köpek sahibinin bu sorunu çözebilmesi için güçlü bir lider olması gerekir.

Köpeğinizin hijyen alışkanlıkları sizin sorumluluğunuzda gelişir. Her yere tuvaletini yapmaya çalışan bir köpekle yaşamak kolay değildir; bu nedenle ona doğru olanı öğretmeniz gerekiyor.

Köpeğiniz Ne Zaman Çişini Yatağına Yapar?

Bu duruma neden olabilecek birçok etken vardır:

 • Beslenme düzeninde değişiklik
 • Evde meydana gelen ani kazalar
 • İdrar tutmayı zorlaştıran ilaçlar
 • Korku veya heyecan
suçlu bakan yavru köpek ve tuvalet eğitimi

Bazı durumlarda köpeğiniz nereye çişini yapacağını bilemeyebilir. Bu şekilde aslında kendi bölgesini işaretliyor olabilir; ancak enfeksiyon, stres veya başka bir sağlık problemi de bu soruna neden olabiliyor.

Bu Sorunu Nasıl Önleyeceksiniz?

Bu sorunu çözmek için bazı kurallar koymanız gerekiyor:

 • Mutlaka köpeğinizden önce yemek  yemelisiniz.
 • Köpeğinizle birlikteyken evden çıkan ilk kişi her zaman siz olun.
 • Dışarıda gezerken köpeğinizi daima yanınızda tutun.
 • Köpeğiniz kendi yatağında uyumalı, siz kendi yatağınızda uyumalısınız.
golden köpeğini gezdiren sahip

Tuvalet Eğitimi İçin Bazı Tavsiyeler

 • Köpeğinizi azarlayarak boşuna vakit kaybetmeyin. Bu yanlış davranışı olumlu bir şekilde düzeltmeniz gerekiyor. Aksi takdirde köpeğiniz daha hassas bir hale gelecek ve bu durumun sonucunda daha olumsuz bir tepki verecek. Örneğin köpeğiniz doğru yere tuvaletini yaptığında onu ödülendirebilirsiniz. Tuvalet eğitimi, vereceğiniz ödül ile ivme kazanabilir.
 • Üzerine idrar bulaşmış her şeyi temizleyin. Enzim bazlı temizliyiciler kullanın ve lekelere doğrudan uygulayın. Sonrasında ise yatağın tamamını yıkayın.
 • Veterinere danışın. Bu duruma neden olan şey herhangi bir ilaçtan veya yemek alışkanlıklarında meydana gelen bir değişiklikten kaynaklanıyorsa mutlaka veterinerinize danışın. Bu duruma neden olan şey bir sağlık problemi olabilir.
 • Rutin yürüyüşlerinizi sıklaştırın. Köpeğinizi bu şekilde ödüllendirmiş olacaksınız.
 • Eve girdiğinizde köpeğinizi sakince selamlayın. Bu tavsiye, özellikle yavru köpeği olanlar için önemlidir.
 • Köpeğinizin sağlıklı ve düzenli bir hayat tarzı olsun. Köpeğinize sağlıklı bir diyet hazırlayın ve ona düzenli olarak egzersiz yaptırın.
 • Köpeğinize ihtiyacı olan ilgiyi ve sevgiyi verin. Bu şekilde köpeğiniz daha sakin olacak ve stresi azalacak. Veterinerlere göre bazı oyuncaklar stresi ve anksiyeteyi azaltabiliyor.

Eski Gelenekler

Kurtlar ve köpekler, hatta yavru köpekler  tuvalet ihtiyacını yuvadan uzakta gidermeye çalışır. Bunu yapmalarının bir nedeni, yaşadıkları yeri temiz tutmaktır. Ancak daha önemlisi, köpekler bu şekilde dışkılarının kokularını yuvalarından uzak bir yere bırakarak düşmanlarından da korunmuş oluyorlar.

Köpeğinizin davranışlarını düzeltmek istiyorsanız, köpeğinizle aktif bir şekilde ilgilenmeniz gerekir. Köpekler kızdıkları için böyle davranışlar sergilemez, zaten bu tür duygulara sahip olduklarını söyleyemeyiz.

Köpeğinizin çişini kendi yatağına yapmasının birçok nedeni olabilir. Ancak biraz sabır ve istikrarla bu zor problem kolaylıkla çözüme kavuşabilir.