Tuvalet Eğitimi: Köpeğinizin Eve Çişini Yapmasını Önlemenin Yolları

Her ne kadar ailemizin bir parçası olsa da evcil hayvanlarımız elinden gelenin en iyisini yapmak zorunda
Tuvalet Eğitimi: Köpeğinizin Eve Çişini Yapmasını Önlemenin Yolları

Son Güncelleme: 30 Ekim, 2018

Çoğu zaman köpeklere bazı alışkanlıkları nasıl kazandıracağımızı bilemeyebiliriz. Sonuçta da farkında olmadan kötü bir şey yaptıklarında onları cezalandırırız. Bu yazıda, köpeğinizin eve işemesini önlemenin yollarından bahsedeceğiz.

Köpeğinizin eve çişini yapması durdurulabilir mi?

İlk ve en önemli şey, köpeğinizin bu işi neden yapmaması gerektiği bir yerde yaptığını anlamak olmalıdır. Eğer bir yavru ise, bunun sebebi anal kaslarını nasıl kullanacağını henüz öğrenmemiş olmasıdır. Ancak köpeğiniz bir yetişkinse, durum biraz farklı. Bunun çeşitli korku, gerginlik ya da kendine ait bölgeyi işaretlemek istemesi gibi sebepleri olabilir.

 köpeklerde tuvalet eğitimi

Cezalandırmadan önce, erken yaşlarda köpekleri eğitmenin önemini anlamalısınız. Köpeğe halının yeni olduğu, yerlerin temiz kalması gerektiği veya herhangi bir başka konuda konuşma yapamazsınız zira sizi anlamayacaktır. Onunla empati kurmalı ve kötü bir şey yaptığında, net bir şekilde “hayır” demelisiniz.

Yavru köpeklerde ise, ona kızdıktan sonra birkaç dakika boyunca görmezden gelme tekniğini uygulamalısınız. Bu şekilde kızgın olduğunuzu ve kendisinin yanlış davrandığını anlayacaktır. Bir de, eve işemeyi bıraktığında ve ona öğrettiklerinizi artık uygulamaya başladığında köpeğinizi okşayarak, kucaklayarak veya oyuncak vererek ödüllendirmelisiniz.

Eğer bir bahçeniz yoksa ve köpeğinizin evde uzun bir süre boyunca yalnız kalması gerekiyorsa, onun çişini yapabileceği bir bölge hazırlayıp işaretleyebilirsiniz. Ayrıca kediler için olduğu gibi, köpekler için de tuvaletler mevcut. Hatta bazılarında yapay çimenler de var.

Bir başkasının evine girriğinizde veya tuvalet eğitiminin ilk günlerinde, gözününüzü ondan ayırmamalı ve köpeğinizin davranışlarına dikkat etmelisiniz. Bir yere uzun uzun sürtündüğünü veya çişini yapacakmış gibi (bir bacağını kaldırması) davrandığını görürseniz o daha bir şey yapmadan köpeğinize kızmalısınız.

Köpeğinizin evin içine çişini yapmaması için ipuçları

Böyle durumlarda sabırlı olmak işin anahtarı. Belki köpeğinize ayıracak çok zamanınız olmayabilir, ama mümkün olan her an dikkatinizi ona vermeniz önemli. Her hayvan kendi ritminde öğrenir, hemen öğrenmedi diye onu zorlamayın veya kızmayın.

Çişini yapma konusunda köpeklerin bir mantığı veya sebep-sonuç ilişkisi kurma yeteneği yoktur. Sadece işlerine yarayacağını düşündükleri bir yer görürler ve çişlerini yaparlar, hepsi bu. Doğal olarak, kendi kişisel alanlarını temiz tutmak isterler (bu yüzden yataklarına çiş yapmazlar mesela) ve çiş yapmak için kendileriyle ilgili şeylerden uzakta bir yer ararlar.

Köpeğinizin evin içine çişini yapmaması için size vereceğimiz bazı ipuçları ise:

1. Köpek çantası kullanın

Ona tuvalet terbiyesi verirken köpeğinize dışarı çıkana kadar beklemesi gerektiğini öğretmek için onu bir çantaya koyun. Bir çanta kullanarak ona kapıyı açar açmaz çişini yapmaması gerektiğini öğretirsiniz. Ancak bu yöntemi apartmanlarda yaşayanlara tavsiye etmiyoruz. Bu “taşıma aracının” boyutları da köpeğin uzanıp, sağa sola dönebileceği kadar büyük olmalı. Eğer çanta kullanmak isterseniz, size daha bağlı olması için mümkün olduğunca kısa bir kayışı olan tasma kullanmalısınız. Böylece herhangi bir yere çömelemez veya bir bacağını kaldıramaz.

köpeklerde tuvalet eğitimi

2. Ona 15 dakika göz kulak olun

Köpek yavrularının yemek yedikten, su içtikten, uyandıktan, koştuktan veya oyun oynadıktan yaklaşık 15 dakika sonra bağırsak faaliyetlerinin başladığını biliyor musunuz? Bu tarz aktivitelerden sonra, herhangi bir yere çişini yapmaması için ona bir süre göz kulak olmanızı tavsiye ederiz. Ve mümkünse, tam o sıralarda köpeğinizi bir yürüyüşe çıkarın.

3. Çişini yapabileceği bir yer gösterin

Eğer tüm gün evde olamayacaksanız, köpekten çişini veya kakasını tutabilmesini bekleyemezsiniz. Bu yüzden, işini görebilmesi için ona bir yer belirlemelisiniz. Peki, köpeğin de işini yapmak için aynı yeri seçmesini nasıl sağlayacaksınız? Köpeğinizin idrarından birkaç damlayı o yere serpin böylece köpek de o bölgeyi kendi bölgesi olarak kabul eder. Bazı fiziksel aktivitelerde bulunduktan sonra da onu bu belirlediğiniz yerin yakınına götürün ki çişini oraya yapması gerektiğini bilsin.

Peki siz bu tavsiyelerden hangisinin köpeğinizin evin içine çişini yapmasını engelleyeceğini düşünüyorsunuz? Hangisini uygulamak istersiniz?


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.