Köpekler Konuştuğumuz Dili Anlayabilir mi?

Köpekler Konuştuğumuz Dili Anlayabilir mi?

Son Güncelleme: 09 Ekim, 2018

Köpekler, sıklıkla bizi çok şaşırtabilir ve biz onlara insan gibi davranırız. Genel olarak ihtiyaç duydukları tek şeyin konuşma yeteneği olduğunu düşünebilirsiniz. Köpekler konuştuğumuz dili anlayabilir ve  komutlarımızın çoğunu yerine getirirler. Konuştuğumuz dili gerçekten anlayabilirler mi?

Bu sorunun cevabını ve bu konu ile ilgili yapılan çalışmanın neler söylediğine bir bakalım.

Yapılan bir çalışma, köpeklerin konuştuğumuz dili anlayabildiğini göstermiştir

köpek sevgisi

Onunla konuştuğunuz zaman, köpeğinizin sizi ne kadar iyi anladığı konusunda kendinizle gurur duyarsınız. Arkadaşlarınız da bunu kabul edebilir. Ama aslında, içlerinden sizin ne kadar çılgın biri olduğunuzu düşünürler. Öyleyse şimdi tahmin edin? Artık bir kanıtınız var !

Hayır siz çılgın değilsiniz. Köpekler aslında konuştuğumuz dili gerçekten anlayabiliyor. Bu, Macar araştırmasının kanıtladığı bir şey.

Bu sonuca ulaşmak için yapılan testlerin ne olduğunu anlamak için, insan beyninin nasıl çalıştığını öğrenmeliyiz. Konuşma söz konusu olduğunda, beynin sol yarıküresi kelimelerin anlamını işlemekten sorumludur ve sağ yarıküre de tonlamanın algılanmasından.

Her neyse,  insanlar bu şekilde çalışan bir beyni olan tek canlı değiller. Köpekler de beyinlerinde çok benzer mekanizmalar kullanırlar. Sol yarım küre kelimeleri algılar, sağ yarım küre ise tonlamayı algılar.

Ne olursa olsun, köpekler konuşamaz, ama genellikle söylediğimiz kelimeleri, nesneler ve tonlamalar ile ilişkilendirerek ne demek istediğimiz, anlayabilirler.

Örneğin, köpeğinizi sert bir ses tonu ile azarladıysanız, köpeğiniz  bu tonlamayı algılayabilecek kapasitededir. Bunun iyi bir şey olmadığını anında anlayabilirler. Bu yüzden de koşup saklanabilirler.

“Köpekler, kendileri ile alakalı olan kelimeleri öğrenebilirler. Sahiplerinin sürekli olarak kullandıkları ve onlara yönelttikleri kelimeleri. Onları öven kelimeler buna bir örnektir ”diyor Eötvös Loránd Üniversitesi’nin Macaristan’daki araştırmasına katılan bir araştırmacı olan Anna Gábor.

Bu çalışma nasıl yürütüldü?

Bu çalışma için 13 köpek seçildi. Sahiplerinin konuşmalarını duyacakları şekilde MR’ ları çekildi. Bu şekilde, sahipleri onlarla normal ve övgü dolu sözler ile farklı tonlamalarda konuşurken her köpeğin beyin aktivitelerinin nasıl etkilendiği gözlemlendi. Köpek sahipleri her seferinde tonlamalarını değiştirdiler.

Araştırmada, araştırmacılar köpeklerin beynin sol yarım küresini kullandığını fark ettiler. Unutmayın, bu yarım küre, sağ yarım kürenin aksine, kelimenin anlamını işlemekten sorumludur.

Dahası, köpekler övgü dolu sözler duyduklarında, beyinlerinde ödül sisteminin devreye girdiğini fark ettiler. Köpekler, bu tarz övgü dolu uyaranlar duyduklarında, devamında sahibi tarafından sevilip, başının okşanacağı ve yiyecek verileceği anlamını çıkartır.

Bu çalışma sadece insanlar ve köpekler arasındaki bağı ve iletişimi güçlendirmekle kalmayacak, araştırmayı yürüten bilim adamları, aynı zamanda bunun kelimelerin kökenini anlamaları için bir adım olabileceğine inanıyorlar.

Yapılan Macar çalışmasının ana teması, yazarına göre: “Kelimeleri anlamanın insanlara özgü olmasını sağlayan şey, sinir sistemi kapasitemizle ilgili değil, onları icat etme ve kullanma becerikliliğimizden kaynaklanmaktadır.”

Bu yüzden, arkadaşlarının düşündüğü gibi tamamen deli değilsiniz. Köpeğinizle konuşun. Onu övün ve onunla sohbet edin. Gördüğünüz gibi, bu çalışmanın verdiği aydınlatıcı bilgiler sayesinde köpekler, konuştuğumuz dili anlayabilirler.

Evet haklısınız. Köpeğiniz sadece konuşma yeteneğinden yoksun…


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.