Uslu Bir Köpek Nasıl Yetiştirilir: Bu Mümkün!

Bu önerilere uyarak, köpeğinizin sakin ve uslu olacağına emin olabilirsiniz.
Uslu Bir Köpek Nasıl Yetiştirilir: Bu Mümkün!

Son Güncelleme: 02 Haziran, 2018

Köpeğiniz gerginse ve ısırıyorsa, havlıyorsa veya yerinde duramıyorsa, size bu makaleyi okumanızı öneriyoruz. Beraberken de yalnız bıraktığınızda da uslu bir köpek sahibi olmanız için bazı tavsiyelerde bulunacağız.

Uslu bir köpek yetiştirmek için öneriler 

Tüm köpek sahipleri dostlarının günün en azından büyük çoğunluğunda uslu durmasını dilerler. Böylece keyifli bir beraberlik yaşanabilir ve pek çok sorundan da kaçılabilir. Eğer dostunuz bir an bile sakin kalamıyorsa, onu sakinleştirebilmeniz için size bazı önerilerimiz var.

1. İyi davranışları ödüllendirin

köpeğini takdir eden sahip

Eğer hayvan teşvik ettiğiniz bir davranışı yerine getiriyorsa, ona ödül vermelisiniz. Örneğin; Ayak ucunuzda veya yatağında uslu bir şekilde yatıyorsa, yavaşça okşayarak, yumuşak bir sesle onunla konuşun. Ona bağırmayın veya istediğiniz bir şeyi getirmesi için sert bir tonda emirler vermeyin. Çocuklarla veya diğer hayvanlarla birlikteyken ya da arkadaşlarınızın yanında uslu davrandığında onu sevebilir veya hoşuna gidecek bir oyuncak verebilirsiniz.

2. “Otur” emri üzerinde çalışın

Evcil hayvanınız evdeyken sakin ve uslu olabiliyorsa, sanki bir köpeğiniz hiç yokmuşçasına huzurlu anların tadını çıkarabilirsiniz. “Otur” emri üzerinde sabırla ve sakince çalışmalısınız.

Bunu öğrenip emre itaat etmeye başladığında bir sonraki aşamaya geçebilirsiniz. Bu aşamada da misafiriniz geldiğinde veya dışarı çıktığınızda onu oturtup, uslu bir şekilde durmaya alıştırmayı deneyin. Bu şekilde hayvan benzer durumlarla uslu durmak arasında bağlantı kuracaktır.

3. Onunla alçak sesle (bağırmadan) konuşun

Söylediğiniz sözler kullandığınız ses tonu kadar önemli değil. Çünkü köpekler sadece birkaç kelime veya cümleyi anlayabilir, gerisi sahiplerinin ses tonlarını yorumlamalarıdır. İstediğiniz şekilde davranması için köpeğinizle bağırmadan ve sakin bir ses tonu ile konuşmalısınız. Bu şekilde, ona emir verdiğinizi düşünmeyecektir. Ses tonunuzu yaramazlık yaptığı zamanlardaki ses tonunuzdan ayırt edebilmesi için el işaretlerini ve vücut dilinizi kullanın. 

4. Onu heyecanlandırmayın

Eğer köpeğiniz gerginse, yapacağınız son şey onu daha da heyecanlandırmak olmalı. Örneğin, işten eve döndüğünüzde muhtemelen üzerinize atlar ve fazlaca havlar. Birkaç dakika bekleyin ve ancak ondan sonra onunla oynamaya başlayın. Aşırı heyecanlandığında ise sakinleşene kadar bekleyin.

5. Uslu durduğunda onunla oyunlar oynayın veya sevin

Yeni bir terbiye etme rutinine başladığınızda, köpeğinize gergin olduğu zamanlarda bir şeyler öğretmeye çalışırsanız, köpeğiniz bunu, yaramazlıkları, yapması gereken bir davranış olarak görür. Bu nedenle, onu sakin olduğu zamanlarda terbiye etmenizi öneririz.

6. Köpeğinizi anlayın

pati veren köpek

Evcil hayvanlar gök gürültüsü, yangın alarmı, siren veya bağırış gibi seslere karşı son derece duyarlıdır ve bu tür sesler onları tedirgin eder. Eğer böyle bir durum yaşarsanız, kontrol edemediği bir şey yüzünden onu azarlamayın. Bunun yerine, önce sakinleşmesini bekleyin ve sonrasında onu şımartıp oyunlar oynayın.

7. Ona masaj yapın

Size garip gelebilir, ancak pek çok köpek sahibi insanlarınkine çok benzer bir rahatlatma tekniğini hayvanları üzerinde uyguluyor. Göbeğini veya çene altını okşamak hayvanları rahatlatan ve sakinleştiren bir işleve sahip.

9. Güven verin

Köpeğinizin size güvenmesi son derece önemli. Hatta bu öneri herkesten çok, bir hayvan barınağından terk edilmiş bir hayvanı sahiplenen kişiler için gerekli. Size güvenebileceklerini fark ettiklerinde, köpeğe uslu durmasını öğretmek çok daha kolay olacaktır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.