Tasma Eğitimi: Köpeğiniz Yürümeyi Reddettiğinde

Köpeğiniz, onu tasmalı olarak yürüyüşe çıkardığınızda yürümeyi reddediyorsa, bu bir eğitim problemi olabilir. Bu yazıda tasma eğitiminin sırlarını ve nasıl uygulamaya koyacağınız ile ilgili ipuçlarını bulabilirsiniz.
Tasma Eğitimi: Köpeğiniz Yürümeyi Reddettiğinde
Alejandro Rodríguez

Yazan ve doğrulayan biyoteknoloji uzmanı Alejandro Rodríguez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Köpeğinizi yürüyüşe çıkartıyorsunuz ve aniden duruyor ve yürümeyi reddediyor. Sizin de başınıza geldi mi? O zaman, haydi bu küçük dostunuzla yürüyüşünüzü kolaylaştıracak olan tasma eğitimi ile ilgili bazı bilgiler edinelim. İlk olarak, köpeğinizin, yürüyüşün ortasında neden birden durduğunu anlamaya çalışalım.

Neden köpeğim yürümek istemiyor?

Köpeğinizin yürümeyi reddetmesi sinir bozucu bir durum olabiliyor. Genellikle, bu durumda, onu hareket ettirebilmek için köpeğinizin tasmasından çekmeye başlarsınız ve bu durum biraz sinirlerinizi bozacaktır. Köpeğinizi yürüyüşe götürdüğünüzde durmasına sebep olacak pek çok faktörün olduğu bir gerçektir.

Bu en yaygın sebepler arasında şunlar olabilir:

  • Köpeğiniz birşeyden korkmuş veya strese girmiş olabilir
  • Doğru bir biçimde yürüyüş yapmayı öğrenmemiş olabilir
  • Çevreden kolaylıkla rahatsız oluyor olabilir
  • Yürümesini zorlaştıran bir rahatsızlığı olabilir
  • Henüz yavru veya yaşlı olabilir

Yukarıdaki sebepler arasında hangisinden dolayı köpeğinizin yürümeyi reddetiğini belirlemek her zaman kolay değildir. Aynı şekilde, bu problemlerin bazılarına çözüm bulmak ancak bu konuda uzman bir kişi tarafından gerçekleştirilebilir.

Tasması ile bir köpek.

Tasma eğitimi nedir?

Pek çok durumda, problem, köpeğinizin tasmayı nasıl algıladığı ile ilgili olabilir. Köpeğinizin tasmayı kabul etmesini ve sizin kolunuzun bir uzantısı gibi algılamasını nasıl sağlayabilirsiniz? Bir yürüyüşe çıkmadan önce, köpeğinizin tasma ile haşır neşir olmasını sağlamalısınız.

Tasma eğitimi, köpeğinizin tasmaya olan güvenini artırmak için birlikte farklı aktivitelerin yapılmasını kapsar. Bunun ilk adımı evde atılır: Köpeğinizin tasmasını keşfetmesine ve koklamasına izin verin. Sonrasında, doğru davranışı desteklemek adına, tasmayı saklayabilir ve köpeğiniz onu bulup getirdiğinde onu ödüllendirebilirsiniz.

Diğer herşeyin ötesinde, köpeğinizi eğitirken sabır göstermeniz çok önemlidir. Bu ilk adımları attıktan sonra, yavaş yavaş köpeğinizin tasmasını takmaya başlayabilir ve doğru davranışlarını ödüllendirebilirsiniz.

Eğer bu noktaya kadar geldiyseniz ve köpeğiniz hala onu dışarı çıkardığınızda yürümeyi reddediyorsa, tasma eğitimi ile ilgili yukarıda anlattığımız adımları dışarıdaki yürüyüş sırasında da uygulamanız faydalı olabilir. Emin olmanız gereken şey şudur ki: Köpeğinize bağırmayın ve tasmasından çekmeyin. Sabırlı olun ve kendi yürüyüşünüze devam edin. Eğer köpeğiniz sizi takip ederse olumlu pekiştireç kullanın ve bu güzel davranışını herhangi birşeyle ödüllendirin.

Köpeği tasmasından çekmek oldukça zararlı bir davranış.

Köpeklerin tasma ile yürümeyi reddetmeleri, pek çok durumda yetersiz eğitimden kaynaklı oluyor. Bu durumlarda, eğer yanınıza bir başka iyi eğitimli ‘rehber köpek’ alırsanız, kendi köpeğiniz için de çok olumlu sonuçlar alma şansına sahip olursunuz.

Peki köpeğim korkmuş veya hastaysa?

Bu tür durumlarda, yapılacak en iyi şey köpeğinizi bir etolojiste götürmek olacaktır. Bu köpek davranışı uzmanı, hareketlerini kısıtlayan korkularını aşmak yolunda bu küçük dostunuza yardımcı olabilir ve size yol gösterebilir.

Diğer taraftan, eğer köpeğinizin yürürken herhangi bir şekilde acısının olduğunu gözlemliyorsanız veya köpeğiniz nispeten yaşlı bir hayvansa, onu veterinerinize daha sık götürmelisiniz. Köpeğinizin olabilecek en sağlıklı ve mutlu durumda tutulmasının sizin sorumluluğunuz olduğunu unutmayın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • LEVINE, Bernard I. Dog leash training device. U.S. Patent No 6,612,264, 2 Sept. 2003.
  • García, C. A. L. (2004). Adiestramiento canino cognitivo-emocional. Ediciones Díaz de Santos.
  • Trigosso, R. (2007). Manual de Adiestramiento canino: Obediencia básica. recuperado el 7 de septiembre de 2022, disponible en: https://d1wqtxts1xzle7.cloudfront.net/34639663/Manual-de-Adiestramiento-Canino-with-cover-page-v2.pdf?Expires=1662514231&Signature=YYigVAfM86ARR4ZgZ-YptqgqO-PJaVn1E5qnZ3XppW2h96lqHM9HKAm5Fu6myYstWUvO~tiCQbsTwNRPvJGNeO7NBsbkOZS2TyIaEPz17WPbFdWpF22lZHyWrMzVQvkuBuXk927xnLANCykAkywy0Z1xmAxVMWf-RP1kMHLApUbdnvrnlCxWyV4lFfs9kNpqTlipY-AxjFjZdsYlTk11-lpxGBXl~TuVbx4n6TTNQTU7ePRXROPCLNUX-SqiJtrOzxwUOJjv2eGXw7OmYDgFu8gwwwXSzbsCRsEBXeazzwGN3MGtqIiy1O3mi0jwshAg5z6maX~4W6hzIiOQx5ikFQ__&Key-Pair-Id=APKAJLOHF5GGSLRBV4ZA

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.