Bir Rehber Köpeğin Yaşamı Neye Benzer?

Bu konuyu hiç düşünmemiş olabilirsiniz çünkü bu köpekler oldukça arkadaş canlısıdır, fakat sahip olunabilecek en zor iş onlarındır - 7 gün 24 saatlik bir bağlılık gerektirir. Fakat zekaları, sabırları ve karar verme yetenekleri görme engelli insanların daha dolu dolu ve iyi hayatlar sürmesine yardımcı olur.
Bir Rehber Köpeğin Yaşamı Neye Benzer?

Son Güncelleme: 27 Ocak, 2019

Rehber köpekler tüm köpeklerin yapabileceği en zor görevleri yerine getirir. Bugün bir rehber köpeğin yaşamı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Eğitimlerinden, birlikte çalıştıkları insanlar için günlük olarak neler yapmaları gerektiğinden bahsedeceğiz.

Bir rehber köpeğin her gün yaptığı şeyler

Rehber köpekler kör veya görme engelli insanlara yardım ederler. Sokakta yürümelerine yardımcı olurlar, karşıdan karşıya nereden ve ne zaman geçmenin güvenli olduğunu gösterirler ve onlarla toplu taşımaya binerler.

Evin içinde de yardımcı olurlar. Örneğin, yere düşen eşyaları kaldırırlar ve sahiplerine yolu açmak için eşyaların yerini değiştirirler. Kısıtlı hareketliliğe sahip insanlar için kapı ve çekmeceleri de açarlar.

Polis köpekleri gibi diğer profesyonel köpeklerin aksine bir rehber köpek dinlenmez. Sahiplerinin gözleri gibidirler ve sürekli o insanla birliktedirler. İnsanların sosyal kuralları hakkında çok fazla bilgi sahibi olmalarını içerdiği için oldukça özel ve yoğun bir eğitime ihtiyaç duyarlar.

Bir rehber köpeğin yaşamı nasıl başlar: yavruyken

Rehber köpekler, onları eğiten ve hayatları boyunca yardım edecekleri insanlara verildikleri derneklerde doğarlar. Bu dernekler bu tip köpekler için en uygun kişilik ve yapıyı bulabilmek adına genetik bir seçilim yaparlar.

En yaygın rehber köpek ırkları Labrador Retriever, Golden Retriever ve Alman Kurdudur . Kişilikleri bu profile uyar çünkü zeki, sabırlı fakat kararlı köpeklerdir ve karar verme yetisine sahiplerdir. İnsanların hamilelik ve doğum esnasında hiçbir komplikasyon olmaması için tedbirler aldığı, oldukça kontrollü çevrelerde doğarlar.

Polis köpeklerinin aksine rehber köpek eğitimi yavruyken başlamaz. Bu köpekler hayatlarının ilk yılını bir koruyucu ailede geçirirler. Bu ailenin görevi onlara dünyayı göstermek ve her zaman uslu olmalarını öğretmektir.

rehber köpeğin yavru iken eğitimi

Rehber köpek yavrusu 1 yaşına girdiğinde derneğe geri döner. O güne kadar bu köpekler bir aileyle yaşamayı, sokakta gezmeyi, insanlarla ve köpeklerle etkileşime girmeyi, restoranlarda, iş yerlerinde ve toplu taşımada uslu davranmayı öğrenmiştir, sonrasında ise eğitime geçerler.

Eğitim

Derneğe geri döndüklerinde müstakbel rehber köpekler eğitimlerine başlar. Bir grup profesyonel onlara, karşıdan karşıya güvenle geçmek, dikkat dağıtıcılardan kaçınmak (diğer köpeklerle etkileşime girmek) ve düz bir çizgide yürümek gibi bir köpek için kolay olmayan bazı şeyler öğretir.

Ayrıca basamak ve merdivenleri ayırt etmeyi ve sahibinin alçak dallara ve tentelere çarpabileceği yerler gibi tehlikeli bölgelere girmesini engellemeyi öğrenirler. Bu köpeklerin görevi sahiplerinin evden dışarı çıktığında güvende kalmalarını sağlamaya yardımcı olmaktır.

Bu yeteneklerin hepsi bir yıl içerisinde öğretilir. Köpek iki yaşına geldiğinde mezun olmak için ve çalışma hayatının geri kalanını bir sahiple geçirmek için hazır olacaktır.

sahibiyle yürüyen rehber köpek

Her köpek, eğitimi yeterince yüksek bir seviyede tamamlayamaz çünkü konsantre olamazlar veya yeterince hızlı bir şekilde öğrenemezler. Rehber köpek olamazlarsa dernek bu köpekleri rehber köpeğe ihtiyaç duymayan bir aileye sahiplendirir.

Yetişkinlik dönemi ve rehber köpek olarak çalışmak

Bir rehber köpeğin yaşamı sahibiyle tanıştığında gerçek manada başlar. Mezun olduğunda bu tip bir yardım için başvuran biri seçilir ve sahibin köpeğinin ona söylediklerini anlamayı öğrenmesini içeren bir adaptasyon süreci başlar.

Sonra eve giderek birlikte yaşamaya hazır olurlar. Köpek her daim onu eğiten derneğin yasal sahipliğinde olacaktır ve dernek onun beslenme ve veteriner bakımından sorumludur. Köpeğin çalışma hayatının sonuna dek sağlığı ve refahında rol oynarlar.

Adaptasyon süreci tamamlandığı an rehber köpeğin yaşamı tamamen sahibine odaklanır. Günde 24 saat dinlenmeksizin çalışırlar çünkü evde olduğu kadar sokakta da yapılacak çok fazla şey vardır.

rehber köpekler hangi ırklardan seçilir?

Rehber köpekler genellikle 10 ila 12 yaşına dek çalışırlar. Fakat kendi sağlıkları veya sahiplerinin sağlık sorunları nedeniyle her zaman erken emekliliğe gidebilirler. Yine de, bunu size sadece bir fikir vermesi açısından söylüyoruz, emeklilik yaşı her duruma göre ayrı belirlenmelidir.

Emeklilik yaşına geldiklerinde geleceklerine karar verilmelidir: s ahipleri tarafından veya özel ihtiyaçları olmayan bir aile tarafından sahiplenilmek. Her halükarda çalışmayı bırakarak tüm diğer evcil hayvanlar gibi yaşamaya ve davranmaya başlarlar.

Tartışmalar

Birçok eğitmen rehber köpeklerin eğitimi ve yaşamını sorgulamıştır. Bazıları ise bir gün onların yerini alacak makineler için yeni teknolojiler geliştirmektedir.

Buradaki en büyük eleştiri ise bu köpeklerin aldıkları yoğun eğitimdir. Onları eğiten okullar saygılı olduklarını söylese de, eski çalışanları çoğunlukla zararlı olan tasmalar ve cezalandırma metodları kullanıldığını belirtmiştir. Her ikisi de köpekler için oldukça sorunlu şeylerdir.

rehber köpek ve sahibi

İnsanlar bir köpeğin hayatının büyük bir çoğunluğunda 24 saat çalışarak mutlu olup olamayacağını da sorulamaktadır. Polis köpeklerinin ve aktör köpeklerin haftada sadece birkaç saat çalıştıkları ve bazı günler tatil yaptıklarından bahsetmektedirler.

Bir rehber köpekten beklenenler yürüyüş yaparken etrafı koklamak, köşelere işemek veya diğer köpeklerle iletişime girmek gibi temel içgüdülerini reddetmeyi gerektirir. Geçmişte rehber köpek olan köpekleri sahiplenenler onların birçok fiziksel ve psikolojik travmaya sahip olduklarını söylemektedir.

Rehber köpekler birçok insan için hayatın gerekli bir parçasıdır. Bu köpekler şevkat karşılığında onların günlük hayatlarını yaşamalarına yardımcı olur. Fakat bazı insanlar bu köpeklerin eğitiliş biçiminde ve yaşamlarını sürdürmeleri beklenen şekilde birçok sorun olduğunu söylemektedir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.