Köpeğiniz İçin En iyi Mama Hangisi?

Köpeğinizin boyutu, yaşı ve ne kadar aktif olduğu ne tür bir mama yemesi gerektiğini belirler. En iyi mama en pahalısıdır diye düşünmeyin. Her köpeğin ihtiyacı birbirinden farklıdır.
Köpeğiniz İçin En iyi Mama Hangisi?
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Kaliteli olanlarını bulduğunuzda mamalar, köpeğinizin tüm protein ve vitamin ihtiyaçlarını karşılar. Ancak en iyi mama hangisidir nerden bileceksiniz?

Köpekler hem etçil hem otçuldur, yani meyve, sebze, pirinç ve et içeren bol çeşitli bir beslenme düzenine ihtiyaç duyarlar. Ancak günümüzde çoğu köpek sahibinin her gün köpeğine yemek hazırlayacak kadar vakti yok.

Mağazalardan alabileceğiniz birçok hazır köpek maması var. Bu tür mamalar köpeğinizin ihtiyacı olan bütün besin değerlerini içerirler ve yeterli zamanımızın olmadığı günler için de pratiklerdir. Bu mamalar köpeğinizin dengeli beslendiğinden emin olmak için uygulayabileceğiniz son derece etkili bir yöntemdir.

Kuru mama

Bu tür mamalar içerik yönünden oldukça zengindir ama çok çeşitli kalitelerde üretilirler. Bu nedenle mamanın ne kadar doğal yiyecek içerdiği son derece önemlidir.

en iyi mama

En iyi mama en pahalısı değil, içinde en çok doğal yiyecek bulundurandır. Almadan önce içeriklerini kontrol etmeyi ihmal etmeyin. Mama markaları, kullandıkları tüm ürünleri ve miktarlarını paketin yanında belirtmek zorundadır.

En iyisi et bazlı protein

Uygun beslenme yöntemlerini düşünürken köpeklerin atasının kurt olduğunu, yani özlerinde etçil hayvanlar olduklarını unutmayın. Bu nedenle beslenme düzenlerinin bolca et veya etten alabilecekleri proteinleri içermesine dikkat etmelisiniz.

Tam tahıllı mamaları görüp de almak isterseniz, bir daha düşünmenizi öneriyoruz. Köpekler için tahılların hiçbir besleyici değeri yoktur.

Paketlerin üstündeki içerik bilgilerinin doğru olduğundan olabildiğince emin olmalısınız. Mesela sadece “tavuk” yazıyorsa, mamanın iyi kalite tavuktan mı yoksa arta kalan tavuk parçalarından mı yapıldığını anlayamazsınız. Detaylıca bilgi veren mamaları tercih etmelisiniz.

Yaşına Göre Mama Miktarını Belirlemek

Öncelikle, köpeğinizi günde kaç defa beslemeniz gerektiğini bilmelisiniz. Köpekler dört ay civarındayken günde 4 kez, 8 aylıkken günde 3 – 4 defa, 1.5 yaşına geldiğindeyse günde 2 kez beslenmelidir. Bu yaştan büyük köpeklerin günde sadece bir kez yemesi yeterli olacaktır.

İster kendiniz hazırlayın ister pet shop’tan satın alın, köpeğinizin ihtiyaçları hayat boyu aynı şekilde devam etmeyeceği için arada değişiklikler yapmanız gerekecektir. Siz de yavru köpekler, büyük köpekler ya da küçük köpeklere özel yapılmış mamaları görmüşsünüzdür.

köpekler için sağlıklı beslenme

Köpeğinize verdiğiniz mama miktarı birden fazla faktöre göre belirlenir. Başta köpeğin boyutu ve fiziksel aktiflik seviyesi çok önemlidir. Aktiflik seviyesi, köpeğin zamanını genelde evde yatarak mı yoksa dışarıda hareket halinde bolca kalori yakarak mı geçirdiğine göre değişir.

Çoğu uzman köpeğinizin yemeğini sizin pişirip hazırlamanızın doğru olmadığını söyler. Çünkü sizin yapacağınız yemek, köpeğin besin ihtiyaçları için yeterli olmadığı gibi muhtemelen karbonhidrat seviyesi de gerekenden yüksek olacaktır.

Bu düşüncedeki uzmanlara göre en iyi mama; pet shop’lardan alacağınız tüm besin değerlerini içinde barındıran mamalardır.

Siz yine de köpeğinizin yemeğini kendiniz hazırlamak isterseniz, kesinlikle artakalan yemeklerinizi kullanmayın. Köpeğin ihtiyaçlarına yönelik kendine ait menüsü olmalı. Yemeğin kalitesine dikkat ettiğiniz gibi miktarını da gözetmelisiniz. Evdeki herkes gibi köpeğiniz de ölçülü yemelidir.

Hamilelik

Köpeğiniz hamileyse beslenme düzeni konusunda çok daha fazla dikkatli olmalısınız. Hamileliğin ilk 5 – 6 haftasında normalden fazla yemek vermenize gerek yok çünkü köpek fetüsleri bu dönemde çok hızlı büyümez. Hamile karnındaki büyümenin çoğu son üç hafta içinde gerçekleşir.

Anne köpeğin ihtiyaçlarını karşılayabilmek için her hafta verdiğiniz kaloriyi %15 arttırmalısınız. Yavruların süt emme döneminde de annenin beslenmesi önemlidir. Yavruların gerekli besin değerlerini alabilmesi için anne çok iyi beslenmelidir.

Yavruların boyu, sayısı ve kaç haftalık olduklarını göz önünde bulundurarak anne köpeğin ne kadar mamaya ihtiyacı olduğunu belirleyebilirsiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Middleton, R. P., Lacroix, S., Scott-Boyer, M. P., Dordevic, N., Kennedy, A. D., Slusky, A. R., … Kaput, J. (2017). Metabolic Differences between Dogs of Different Body Sizes. Journal of Nutrition and Metabolism. https://doi.org/10.1155/2017/4535710
  • Pacheco, P. D. G., Putarov, T. C., Baller, M. A., Peres, F. M., Loureiro, B. A., & Carciofi, A. C. (2018). Thermal energy application on extrusion and nutritional characteristics of dog foods. Animal Feed Science and Technology. https://doi.org/10.1016/j.anifeedsci.2018.07.003

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.