Neden Küçük Köpekler Büyük Köpeklerden Daha Saldırgan Olurlar?

Bazı köpeklerin daha küçük doğduğu gerçeği, daha agresif bir davranış şekli geliştirecekleri anlamına gelmez. Sadece, daha küçük oldukları için, sahipleri genellikle onlara her zaman bebek gibi davranma hatasını yaparlar.
Neden Küçük Köpekler Büyük Köpeklerden Daha Saldırgan Olurlar?

Son Güncelleme: 07 Mayıs, 2021

Bir dakhund veya kanişiniz varsa, büyük olasılıkla biraz kaprislidir. Bunun nedenini merak ediyor olabilirsiniz. Toplumda, küçük köpekler büyük köpeklere göre daha saldırgan ve şımarık olur diye belirtilen yaygın bir efsane vardır, ama bu tamamen doğru olmayabilir.

Küçük köpeklerin daha saldırgan olmasının birçok nedeni vardır. İşin içinde başka faktörler de olsa bile, sorunun büyük bir kısmı insanların hayvanlarına nasıl davrandığı ile ilgilidir.

Küçük boyut büyük sorun mu doğurur?

Her şeyden önce, duruma küçük bir köpeğin bakış açısından bir bakın. Kısa boylu hayvanlar besin zincirinin en altındadır. Bu nedenle genellikle Chihuahua gibi sürekli titreyen veya tetikte olan ırklar vardır.

Her zaman tetikte olmak, küçük köpekler için bir hayatta kalma yöntemidir, çünkü boyutlarıyla bir tehdit oluşturmazlar. Bu, insanların neden bir köpek korktuğunda saldırganlaşabileceğine inandıklarını açıklar.

Bildiğiniz gibi, hayatta kalma içgüdüsü nedeniyle hayvanlarda saldırganlık doğaldır. Bu, daha dikkatli olmalarını ve beklenmedik şekilde tepki vermelerini sağlar. Agresif bir hayvan, sürekli korku içinde olduğu için böyle davranır.

Aynı durum minyatür köpeklerde de meydana gelir. Saldırganlık, başkalarını tehlikeli oldukları ve onlardan korkulması gerektiği konusunda uyarmanın bir yoludur. Ancak insanlar bu davranışlarını biraz komik bulur.

Bu, küçük köpeklerin büyük köpeklerden daha saldırgan olup olmadığı konusundaki büyük ikilemin başladığı noktadır. Bunu göz önüne aldığımızda, bir türün diğerlerinden daha fazla veya daha az saldırgan veya baskın olduğunu destekleyen herhangi bir kanıt olmadığını kabul etmemiz gerekir. Her şey hayvanın kişiliğiyle ilgilidir.

havlayan mutsuz köpekler

Küçük köpekler neden daha saldırgan olurlar?

Minyatür bir köpeğin büyük bir köpeğe göre daha dominant bir karaktere sahip olmasının ana nedenlerinden biri, onlara davranma şeklimizle ilgilidir. Aşağıdaki örneklere bir göz atın:

  • Sürekli havlayan bir kaniş insanlara komik görünebilir. Büyük olasılıkla ona bakıp gülerler ve onu görmezden gelmeye devam ederler. Bu yüzden kaniş havlamaya devam eder.
  • Bir Danua havladığında ise etrafındakileri korkutabilir. Danuanın boyu göz korkutucudur ve sahibi onun bu davranışını düzeltmek için derhal harekete geçecektir.

Şimdi sorunu görüyor musunuz? Küçük köpeklerin şımarıklık yapmaya devam etmesine izin vermek, onların kontrolsüz küçük zorbalara dönüşmeleriyle sonuçlanacaktır. Öte yandan, insanlar daha büyük köpeklerinin bu şekilde hareket etmesine izin vermezler.

Bu, insanları küçük köpeklerin büyük köpeklerden daha saldırgan olduğuna inandırır, ancak gerçekte bu doğru değildir. Aslında, köpeklerin bu davranışı benimsemesine insanlar izin verirler, ve bu da minik köpekleri küçük saatli bombalar haline getirir.

Bu davranışlar, özellikle başka evcil hayvanlarınız da varsa çevreniz için çok yıkıcıdır. Bu davranışı düzeltmek uzun zaman alır, ancak imkansız değildir. Bu nedenle, doğru teknikleri kullanarak bu davranışı mümkün olan en kısa sürede durdurmak iyi bir fikirdir.

Diğer durumlarda, farklı bir sorununuz olabilir: Köpeğinizin normal davranmasına izin vermiyor olabilirsiniz. Başka bir deyişle, ona evinizdeki küçük bebekmişçesine davranıyor olabilirsiniz. Aranızdaki ilişki bu olmamalı. Hayvanın boyut olarak büyümemesi, olgunlaşmadığı anlamına gelmez.

doğada mutlu köpek

Onlar hala köpek

Boyutları ne kadar aldatıcı olsa da, küçük köpeklerin yaşı büyük olanlarla aynıdır. Gerçekte tam tersi olduğu halde, sahiplerinin onları hala bir yavru köpek olarak görmesi çok yaygındır. Örneğin, yıllar geçtikçe evcil hayvanınıza bebek muamelesi yapmayı kesmemiş olabilirsiniz, ancak zihni en az yedi yaşında olacaktır.

Bu hayvanlara çocukmuş gibi davranmaya devam etmek ciddi sonuçlar doğuracaktır. Sürekli havlama, genel itaatsizlik ve hatta eşyaları sahiplenmek Küçük Köpek Sendromunun yaygın belirtileridir.

Bunun olmasını önlemek için, onlara normal bir hayat sunmak, ya da daha doğrusu, daha büyük bir köpeğe davranacağınız gibi davranmak en iyisidir. Yapılması gereken ideal şey, bu yıkıcı davranışları geliştirmelerini önlemek için egzersiz yoluyla enerjilerini harcamalarını sağlamaktır.

Aynı şekilde cinse göre itaat egzersizlerinin yapılması tavsiye edilir. Bu istenmeyen davranışları pekiştirmemek için belli bir yaştan sonra onlara hala yavrularmış gibi gibi davranmaktan kaçınmalısınız.

Bazı durumlarda, durumun kontrolünü kaybedebilirsiniz, bu nedenle veterinerden veya bir köpek psikologundan tavsiye almanız önerilir. Her köpeğin farklı yaşam evreleri olduğunu ve köpeğinizin mutlu ve normal bir yaşam sürmesi için bu evreleri yok saymamanız gerektiğini unutmayın.

İlginizi çekebilir ...
Küçük Köpekler: Bilmeniz Gereken 6 Şey
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Küçük Köpekler: Bilmeniz Gereken 6 Şey

“Mini” ırklar olarak da adlandırılan küçük köpekler aslında dünyadaki en popüler ırklardır. Yeni bir “XS beden” dost istiyorsanız, bu yazı tam size...