En Bağımsız 7 Köpek Cinsi

Köpeklerin insanlara muhtaç hayvanlar olduğu gerçeği bir sır değil.
En Bağımsız 7 Köpek Cinsi
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 08 Kasım, 2022

23 yıl önce, Stanley Coren adında bir psikolog “Köpeklerin Zekası ” isimli bir çalışma yayınladı.  Bu kitapta, uzman Stanley Coren, değişken zeka ve bağımsızlık seviyelerine göre farklı köpek cinslerini sınıflandırdı. Yayınlanan bu kitabın ardından pek çok araştırmacı ve eğitimci, bazı köpek cinslerinin diğerlerinden daha bağımsız olduğunu düşünmeye başladı.

Köpekler, sürü halinde seyahat etme eğilimi olan hayvanlardır. Ve kentsel alanlarda yaşarlar. Başlarına gelebilecek en iyi durumda, hayvanları seven bir insan tarafından korunurlar.

Ayrıca, bazı cinsler sakinlikleriyle, zekalarıyla, uysal ve itaatkar olmalarıyla, ayrıca öğrenme yetenekleriyle öne çıkarlar. Gelin en bağımsız köpek cinsleri hangileri, birlikte inceleyelim.

Kanişler (Fino Köpeği) Her Zaman Eve Döner

Kaniş köpekleri, güçlü hafızaları sebebiyle oldukça akıllı köpeklerdir. Kaniş köpeği olan insanların genellikle en az yaşayacakları durum, köpeklerinin yolunu şaşırması olacaktır. Bunun sebebi kaniş köpeklerinin evlerini arayıp bir şekilde bulacağı içindir.

Bu köpek, binalar arasında yaşıyor olsa dahi, kendi kendine yürüyüşe çıkabilecek türde bir köpektir. Genellikle, insan komşuları onları tanır ve evlerine dönebilmeleri için yalnızca takip etmeleri yolu göstererek onlara rehberlik ederler.  Yer, yön bulma duyuları mükemmeldir.

kaniş cinsi köpek

Golden Retriever: Büyük Fakat Nazik

Apartmanda veya kapalı bir alanda yaşayan insanlar için büyük köpek sahibi olmak pek tavsiye edilen bir şey değildir. Tabii eğer bu köpek Golden Retriever değilse. Bu soylu arkadaşlarımızla ilgili zarif olan tek şey tüyleri değildir ve asılnda yetişkin Golden Retrieverların ulaştığı kayda değer büyüklüklerinin tam aksine, adımları ve hareketleri oldukça kibar olan hayvanlardır.

Davranışları ise bu köpeklerle ilgili altını çizmemiz gereken bir diğer husustur. Golden Retrieverlar hemen hemen hiç, şiddet veya orantısız davranışlarda bulunmazlar. Bu nedenle küçük çocukları olan aileler için idealdirler. Ağırlıklı olarak kişiliklerini yansıtırlar ve bu onların, en bağımsız köpek cinsleri arasında ayrıcalıklı bir konumda olmalarını sağlar.

Alman Çoban Köpekleri En Çalışkanları 

Alman Çoban Köpekleri  polis güçlerinin eğittiği ve uyuşturucu madde ve kayıp insanları aramak için hemen hemen her zaman kullandığı köpeklerdir. Düzgün bir eğitim ile burunları bir radar haline gelir ve bu da hem sizin kaybolmanızı hem de onun sizi kaybetmesini engeller.

Geleneksel olarak, çetin iş alanlarında insanlara yardımcı olurlar.  Bu işlere çobanlık yapmak ve çiftlik hayvanlarını gözetlemek de dahildir. Alman Çoban Köpekleri çevremizdeki en akıllı köpeklerden biridir ve her türlü pratik ders için hazırdırlar.

Shetland Çoban Köpekleri ve Onların Bekçilik Nitelikleri

Shetland Çoban Köpekleri, bir apartmanda veya bir köy evinde yaşayabilirler.  Ortada bir sebep yokken saldırgan olmalarını görmek pek mümkün değildir.

Yabancılara karşı nazik ve ailesine karşı sevgili olmaları, onları harika birer koruyucu köpek yapar. Bu evcil hayvanlar, eğer davetsiz bir misafir gelirse, kendine özgü havlamalarıyla sahiplerini uyarma yeteneğine sahiptir.  Ayrıca çocuklarla birlikte yetiştirilebilirler ve neredeyse hiç kıskançlık yapmazlar.

Doberman Pinscher

Sadık, aktif ve sezgileri kuvvetli hayvanlardır. Doberman Pinscherlar güçlü kas yapıları olan köpeklerdir. İnsanlara itaat etmek için üretilmişlerdir.  Geçmiş yıllarda kolluk kuvvetlerinin (polislerin) favori köpek cinsi bu köpeklerdi.

Her şeye rağmen unutmayın ki bu köpekler koruyucu köpeklerdir. Ve Doberman Pinscherlar henüz gençken köpek ağızlığı kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Yeterli derecede eğitim ve sosyalleşme, onların model köpek olmalarını sağlayacaktır; fakat bu yine de büyük ölçüde köpeğin sahibine bağlı olacaktır.

Shih Tzu (Şitsu) : Çin İmparatoru’nun Köpeği  

Shih Tzu (Şitsu) en bağımsız köpek cinsleri arasında öne çıkanlardan bir tanesidir. “Aslan köpek” olaran adlandırılan bu küçük arkadaşlarımız sadakatleri, göze çarpan yürüyüş şekilleri ve uyumluluklarıyla öne çıkarlar. Huzurlu bir kişilikleri vardır; fakat yabancı birilerinin var olması durumunda tetikte beklerler.

Shih Tzu’nun sahibinden çok fazla uzaklaşması pek mümkün değildir. Sakin görünüşlerine rağmen, her zaman etraflarında olan bitenleri gözlemlerler. İşte bu nedenle bekçi köpeği olarak ün kazanmışlardır. Ne var ki, Asya kıtasında ilk ortaya çıkışlarından beri, insanlar bu köpekleri bu amaçla kullanmak istememişlerdir.

üç labrador köpeği

Labrador Retriever’lar da En Bağımsız Köpek Cinsleri Arasında

Doğrusunu söylemek gerekirse, öyle görünüyor ki, bütün labrador köpekleri son derece özgür , itaatkar ve bağımsız köpeklerdir. Ve unutmayın ki bu köpekler, geniş bir büyükbaş hayvan ve koyun sürüsüne çobanlık yaparken aynı zamanda geniş toprak arazileri nasıl koruyacağını da bilir.

Siz de akıllı, söz dinleyen ve sezgileri kuvvetli bir köpeğe sahip olmak ister misiniz?  Belki de  kaybolmayan bir köpek istersiniz. Öyle ya da böyle, bu köpek cinsleri sizin en iyi seçenekleriniz olacaktır.  

İlginizi çekebilir ...
Bağımsız Köpek Yetiştirmek İçin Eğitim Tavsiyeleri
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Bağımsız Köpek Yetiştirmek İçin Eğitim Tavsiyeleri

Bağımsız bir köpek yetiştirmek için uygulayabileceğiniz bazı teknikler, püf noktaları ve yaklaşımlar vardır. Makalemizde bu yararlı teknikleri anla...


Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.