Misafirleri Rahatsız Eden Evcil Hayvanları Terbiye İçin 7 Öneri

Misafirleri Rahatsız Eden Evcil Hayvanları Terbiye İçin 7 Öneri

Son Güncelleme: 12 Mayıs, 2018

Neden bu şekilde davranıyorlar? Kıskançlık yüzünden mi? Yoksa dikkat çekmek için mi? 

Bir tanıdığımız ziyarete geldiğinde evcil hayvanlarımızın normalde olduğundan farklı davranması veya onu rahatsız etmesi sık görülen bir durum. Ve aslında bu hareketleriyle ziyaret sırasında bizleri de kötü gösteriyorlar. Bu makalede bu tarz durumlardan kaçınmanıza yardımcı olacak bazı öneriler vereceğiz.

Misafirleri Rahatsız Eden Evcil Hayvanlar İçin Öneriler

Bazı köpekler kapıda birinin olduğunu duyduğunda mutluluktan kuyruğunu sallar. Bazılarıysa masanın altına saklanır ve misafirlere havlamaya ve hırlamaya başlar. Hatta bazıları ise bu “davetsiz misafirleri” yalnız bırakmamayı, onlardan mama istemeyi, üstlerine atlamayı hatta onlara oyuncaklar getirmeyi tercih eder.

Ancak bizler de, eve bir yabancı geldiğinde köpeğin her zamanki gibi davranmasını tercih ederiz. Çünkü ancak bu şekilde güzel zaman geçirebilir, köpeği bir yere kilitlemek veya cezalandırmak gibi zor kararlar vermek zorunda kalmayız. Eğer köpeğiniz misafir geldiğinde rahat durmuyorsa, aşağıdaki ipuçlarına uymanızı tavsiye ederiz:

1. Evdeki lider sizsiniz

dili dışarda golden

Bir misafir gelse de gelmese de, evdeki lider siz olmalısınız. Eğer bir köpek birinin üzerine atlıyorsa bunun anlamı evdeki patronun kendisi olduğunu gösterme arzusudur. Ancak böyle bir davranışı teşvik etmemelisiniz. Ciddi ve sert bir ses tonu ile yaptığının yanlış olduğunu bunu anlayana kadar tekrar tekrar söylemelisiniz.

2. Eve geldiğinizde hemen sevecen davranmayın

Bütün günü dışarıda geçirdikten sonra eve adımınızı atar atmaz köpeğiniz mutluluktan üzerinize atlamak isteyecektir. Her ne kadar bu olay evcil hayvanınızın güzel bir jesti olsa da, bu durumu kabullenmeniz aynı şeyi misafirler geldiğinde de yapması için onu teşvik eder. Bu yüzden ona merhaba demeden önce birkaç dakika beklemenizi tavsiye ederiz. Önce eşyalarınızı bırakın, üzerinizi değiştirin ve ancak hayvan biraz sakinleştiğinde ona sarılın.

3. Misafirinizi onunla tanıştırın

Bir misafiriniz geldiğinde siz eve geldiğinizde ne yapıyorsanız aynısını yapmalısınız. Misafirler eşyalarını bırakıp yerleştikten sonra evcil hayvanınızı çağırın. Önce ona dokunun ki kokunuzu alsın ve korkacak bir şey olmadığını görsün. Ardından misafirin de aynı şeyi yapmasına izin verin. Bu ilk temas nazik olmalı ve ani hareketlerden kaçınılmalı.

4. Onun sizin tabağınızdan yemek yemesine izin vermeyin

Bilmelisiniz ki hayvanlar sizinle yapmaya alıştıkları davranışları yabancılarla da tekrar etmeye meyillidir. (ya da en azından bazılarını) Örneğin; eğer köpeğiniz siz yemek yerken mama istiyor ve siz de ona küçücük bir parça bile veriyorsanız, misafir geldiğinde de aynısını yapacaktır. Ve pek çok insan da bundan hoşlanmaz.

5. Alışması için eve daha fazla misafir davet edin

Köpeklerin misafirlere alışması için….. daha fazla misafiriniz olmalı! Bu da sosyal hayatınızı, en azından mümkün olduğunca, genişletmenin tam zamanı. Hayvan bir kez evde başka insanların da olmasının normal bir durum olduğunu anladığında, bu artık onun günlük rutininde bir değişiklik yaratmayacağı için, daha düzgün ve normal davranmaya başlayacaktır.

6. Onu bir yere kilitlemeyin veya cezalandırmayın

beyaz kıvırcık köpek

Misafir geldiğinde sorun yaşamamak için çoğu zaman evcil hayvan sahipleri hayvanlarını banyoya kilitlemeyi veya bahçeye çıkarmayı tercih ediyor. Hatta bazıları bunu hayvana bağırmaya veya cezalandırmaya kadar vardırabiliyor. Ancak böyle yapıldığında elde edilebilecek tek şey hayvanın misafir gelmesini kötü bir olay olarak yorumlaması olacaktır. Ve misafirlerin önünde de itaatkar olmayacak, gördüğü potansiyel tehlikeye tepki gösterecektir. Bazen düzgün davranabilmesi için ona yardımcı olmanız gerekir.

7. Misafirlerden yardım istemekten çekinmeyin

Eğer misafirler arkadaşça, sakin ve güvenilir bir duruş sergilerlerse köpek de kendini rahat hisseder ve onların önünde yaramazlık yapmaz. Eğer misafirleriniz hayvanları seviyorlarsa köpekle doğrudan ilişki kurmaları için onları teşvik edin. Bu şekilde köpeğinize insanların size misafirliğe gelebileceğini ve uslu olmasını öğretebilirsiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.