Köpeğinize Bir Nesneyi Geri Getirme Eğitimini Nasıl Verirsiniz?

Köpeğinize Bir Nesneyi Geri Getirme Eğitimini Nasıl Verirsiniz?

Son Güncelleme: 01 Ocak, 2019

 Köpeğimizle oynamayı çok severiz. Bir top ya da sopa fırlattığımızda, köpeğimiz onun peşinden koşar ancak söz konusu fırlattığımız şeyi geri getirmek olduğunda köpekler bunu reddeder. Peki, köpeğinize fırlattığınız şeyi size geri getirmesini nasıl öğretebilirsiniz? Bu kolay bir iş olmasa da size vereceğimiz küçük tavsiyeler sayesinde kısa bir süre içerisinde bunu başarabilirsiniz.

Köpeğinize Fırlattığınız Şeyi Geri Getirmeyi Nasıl Öğretirsiniz?

ağzında top olan köpek

Köpeğinize söz dinlemeyi öğretmek en zor şeylerden bir tanesidir. Köpekler içgüdüleri sayesinde fırlatılan bir nesnenin arkasından giderler ancak söz konusu bu nesneyi geri getirmek olduğunda bunu yapmazlar. Bu eğitim süresince sabırlı olmanız gerekir. Köpeğinize bağırmamalı ve onu olumlu bir şekilde teşvik etmelisiniz, ancak bu şekilde köpeğinizi eğitebilirsiniz.

Aşağıda vereceğimiz ipuçlarını ve adımları takip ettiğinizde, köpeğinizle vakit geçirmekten daha çok zevk alacaksınız!

Basit Komutları Yerine Getirmeyi Öğretin

Köpekler eylemler ve kelimeler arasında bağlantı kurar, bu yüzden eğer köpeğinizin fırlatılan bir nesneyi geri getirmesini istiyorsanız öncelikle ona “peşinden git,yakala, geri getir, bırak” gibi basit komutlar vermelisiniz. İlk ikisi oldukça kolaydır çünkü köpekler bunları içgüdüsel olarak yaparlar. Bir topu fırlattığınızda köpeğiniz peşinden gidecektir ancak topu size geri getirmeyi ve vermeyi öğrenmesi zor bir iştir.

Köpeğinizle Oynayın

Köpeğinizin topa aşina olması ve topun sadece peşinden koşup yakalanan bir nesneden çok daha fazlası olduğunu anlayabilmesi için, bir yere oturun ve köpeğinizle birlikte topla oynayın.

Köpeğinizi oturtun ve topu burnuna yakın bir yere koyun. Böylece topu görebilir ve dikkatini topa verebilir. Köpeğin topu almasına izin verin ama topla beraber koşmaya çalışırsa buna engel olun. Şimdi komutları öğretme vakti! Verdiğiniz komutlar sayesinde köpeğiniz eylemlerle kelimeleri ilişkilendirebilir.

Komut Verin

Köpeğinizle oynarken, köpek topu yakaladığında “yakala” diye bağırın. Bu sayede, köpeğiniz bu eylem ve komut arasında ilişki kurabilir. Eğer köpek topu kendisi yakalamıyorsa, yakalamaya başlayana kadar topu alıp fırlatın.

Köpek topu yakaladığında onu övün ve ödül maması verin. Olumlu pekiştirme yöntemi, bir hayvana komut vermeyi öğretmek için oldukça faydalıdır bu yüzden köpeğiniz bir şeyi doğru yaptığında onu ödüllendirmeyi unutmayın.

Köpeğiniz topu yakalamayı öğrendikten sonra, zor kısım topu bırakmayı öğrenmesidir. Siz komut vermeden köpeğiniz topu bırakmamalıdır. “Bırak” komutu vererek köpeğinize yardımcı olabilir ve gerekirse topu çekebilirsiniz. Bunun için elinizi köpeğin çenesinin altına koymak yeterlidir. Köpek topu size bırakacaktır.

Köpeğiniz topu bırakmayı öğrenene kadar birkaç gün 20 dakika boyunca bu komutları tekrarlayın. Daha önce de söylediğimiz gibi, bu aşamada sabırlı olmak oldukça önemlidir.

>Eğer köpeğiniz topu siz söylemeden bırakıyorsa “hayır” diyin ve topu tekrar ona verin. Böylece söyledikleriniz ve eylemler arasında bağlantı kurabilir. Komutlarınıza uymaya başladığında ise ona bir ödül maması daha verin!

Birlikte Oynayın!

suda oynayan köpek

Köpeğiniz topu alıp size geri getirmeyi öğrendiğinde, oyun oynayarak pratik yapma vakti! Topu fırlatın ve köpeğin peşinden gitmesini bekleyin. Ardından ona seslenin ve size getirmesi komutunu verin. Eğer köpek topu geri getiriyorsa, bunu bir kez bile yapsa, doğru yolda olduğunuzu anlayabilirsiniz. Köpeğinizi ödüllendirmeyi unutmayın!

Bu konuda azimli ve sabırlı olmak çok önemlidir. Artık köpeğinize istediğiniz komutu vererek onu nasıl eğiteceğinizi biliyorsunuz. Bu sayede köpeğinizle aranızdaki bağı da güçlendirebilirsiniz. Olumlu pekiştirme yönteminin her zaman en iyi yöntem olduğunu unutmayın!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.