Köpekler Neden Çamurda Yuvarlanmayı Sever?

Köpekler Neden Çamurda Yuvarlanmayı Sever?

Son Güncelleme: 05 Ağustos, 2018

Köpeklerimizi parkta ya da sokakta gezdirirken etrafta çamur görürlerse içinde yuvarlanmak için hiçbir fırsatı kaçırmıyorlar. Peki, köpekler niye böyle yapıyor? Köpekler neden çamurun, pisliğin içinde yuvarlanmaktan hoşlanıyorlar? Yazımızda size bunu açıklayacağız ve bu davranışı durdurmak için neler yapabileceğinizden bahsedeceğiz.

Köpeklerin çamur sevmesinin nedenleri

Köpeklerin çamura ve pisliğe olan bu sevgisini insanların anlaması çok da mümkün değil, bu nedenle hiç de hoşumuza gitmiyor. Bu yaramazlıkların ardından size fazladan iş çıkmış oluyor çünkü eve dönünce bir de köpeğinizi yıkamanız gerekecek. Ancak bu davranış için köpeğinizi cezalandırmak onu içgüdülerinden men etmeye çalışmak gibidir.

bahçede golden retriever

1- Avlanma içgüdüsü

Köpekler atalarına ait bazı davranışları hâlâ içlerinde taşırlar. En yakın akrabaları kurtlar gibi avlanmadan önce kendilerini kamufle etmek istemeleri bu davranışlara örnek olarak gösterilebilir. Yaklaşırken avları kokularını alamasın diye köpekler çamurda, hatta ölü hayvanlar gibi kötü kokan maddelerin içinde yuvarlanmak isterler.

2- Bölgelerini belirlemek

Köpekler bir hayvan avladıklarında (ya da çevrede ölü bir hayvan bulduklarında) üstünde yuvarlanarak bacaklarına veya sırtına kokularını bırakırlar. Bu bir yandan da başka köpeklerden önce ölü hayvanı bulmuş olmanın getirdiği sevinçtir. İlk köpeğin kokusunu bırakmasından sonra gelecek köpekler, avın hangi köpeğe ait olduğunu kokusundan anlayabilecektir.

Köpeklerin vücudunda yüzlerce koku bezi olduğu için çevreye kokularını bırakmak onlar için kolay bir iştir. Ayrıca sürünün diğer üyeleriyle de bu şekilde iletişim kurarak etrafta ne bulduklarını gösterebilirler.

3- Kendilerine has kokularını korumak

Hayvanlara uygun ürünler kullansanız da köpekleri kokulu sabun ve şampuanlarla yıkayarak köpeğinizin hayatını onun için zorlaştırıyorsunuz. İnsan burnuna kirli ya da kötü gelebilecek kokular, köpek dünyasında onların kimlikleri gibidir.

Köpekler birbirleriyle koku sayesinde iletişim kurarlar. Bu durum sizin için ara sıra tatsız kokulara sebebiyet verse de bu gerçeği unutmamalısınız. Belki köpeğiniz sizin gözünüze köpüklü banyolardan hoşlanıyor gibi gözüküyor ama aslında köpeğinize soracak olsanız banyo yapmak yerine hayvan pisliği içinde yuvarlanıp kendilerine özgü kokuyu korumayı tercih ederler.

4- Çevredeki kokuların tadını çıkarmak

Bizim için anlaması zor olsa da pislik, çamur ve ölü hayvanların üstünde yuvarlanmak köpeklerin gerçekten hoşlarına giderek yaptıkları bir şey. Köpeklerin koku alma şekli, insanlardan kat kat iyi olmanın yanında, oldukça farklıdır da. Köpeğiniz sizin en sevdiğiniz parfümden çok gübre kokusunu tercih edebilir.

5- Son haberleri duyurmak

Bu davranışlarını büyük ihtimalle en yakın kuzenleri vahşi kurtlardan alıyorlar. Bir araştırmaya göre, sürü içindeki bir kurt dikkatini çeken bir şey bulduğunda önce kokluyor sonra da üstünde yuvarlanarak bulduğu şeyin kokusunu kendi üstünde topluyor. Sonra sürüsünün yanına dönüp bu kokuyu herkese duyuruyor. Böylece sürü bulunan şeyle ne yapacaklarının kararını alabiliyor.

6- Üstünlük belirtmek

Üstünde kokuyla dönen köpeğin ya da kurdun amacı aynı zamanda herkese ne kadar ilginç bir şey bulduğunu göstererek üstünlük kurmaktır. Ancak bu hevesle yanımıza gelen köpek beklediği takdir yerine kokuyu dayanılmaz bulduğumuz için bizden azar yiyor.

Köpeğimizin pislikte yuvarlanmasını önlemek için ne yapabiliriz?

golden retriever

Öncelikle, köpeğinizi azarlamanıza ya da cezalandırmanıza gerek yok. Tamamen içgüdüsel olarak yaptığı bir davranış. Ancak fark etmeden bu davranışı teşvik etmeyi kesebilirsiniz.

Mesela köpeğinizi parka götürdünüz ve bulduğu bir çamur birikintisinde yuvarlandığını fark ettiğiniz. Sert bir tonla hayır diyerek, köpeği çamurdan uzaklaştırın. Burada sabırlı olmanız gerekiyor çünkü köpeğiniz ne için hayır dediğinizi hemen anlamayabilir.

Bahçeli bir evde yaşıyorsanız ve köpeğiniz yuvarlanma için kendi bahçesini tercih ediyorsa bahçeyi daha sık temizlemek bir çözüm olabilir. Köpeğinizin dışkısını olabildiğince çabuk temizlemeyi ve yerde çöp ya da ölü hayvan var mı diye kontrol etmeyi ihmal etmeyin.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.