Islak Köpek Kokusunu Önlemek için İpuçları

Evcil hayvanınızı düzenli olarak temizlemenize rağmen hala hoş olmayan ıslak köpek kokusu geliyorsa, bir tür deri hastalığına sahip olabilir.
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 15 Aralık, 2022

Bir köpek sahibi olmak ailenizi çok mutlu edebilir. Fakat bazı problemlere de neden olur. Bu problemlerden biri de köpeğiniz ıslandığı zaman ortaya çıkar. Islak bir köpeğin çok keskin hiç alışık olmadığımız farklı bir kokusu vardır. Bu koku evimizin de kötü kokmasına sebep olur.

Çürümüş bir madde gibi, keskin ve asidik bir kokusu vardır. Sıcak ve nemli bir ortamda bu koku daha da yoğun olabilir. Peki, bu kötü kokunun nedeni nedir? Bu koku köpeklerin fizyolojik özelliklerinden kaynaklanır. Köpeklerin tüylerinin altında yağlardan oluşan koruyucu bir tabaka vardır. Bu tabaka onları dış etkenlerden korur ve vücutlarının sıvı kaybetmesini önler. Bu yağlı tabaka deriye geçemeyen kir, bakteri ve dışkı ile doludur.

Bu tabaka ıslandığında tüm mikroplar harekete geçer ve hoş olmayan keskin bir kokunun oluşmasına neden olur. Bu kötü koku köpeğinizin temas ettiği halı, mobilya gibi tüm yüzeylere geçer.

Islak köpek kokusunu yok etmek için tüyolar

Köpeğinizi yakın bir zamanda yıkamadıysanız bu kokuyu önleyemezsiniz. Fakat, bu koku ortaya çıktıktan sonra ondan kurtulmak mümkündür. Aşağıda size bununla ilgili bazı önerilerde bulunacağız:

  • Köpek şampuanı. Köpeğiniz ıslandığı zaman bu fırsatı kullanıp onu köpekler için üretilmiş özel bir şampuanla yıkayabilirsiniz.
  • Kurulama. Köpeğinizin tüylerini çok iyi kurulamanız gerekir. Sadece havluyla kurulamak yeterli olmayacaktır. Bunun yerine bir kurutma makinesi kullanmanız daha iyi olacaktır ama bazı köpekler bundan korkabilir. Bu durumda kademeli olarak makineyi önce düşük hızda çalıştırıp daha sonra yükselterek köpeğinizin alışmasını sağlayabilirsiniz.
  • Aynı zamanda tüylerini tarayarak, kötü kokuların oluşmasına neden olan mikropları etkisiz hale getirebilirsiniz. Bu özellikle de uzun tüylü hayvanlar için önerilir.
  • Dönemsel banyolar. Köpekler sık sık yıkanmamalıdır. Aksi takdirde yağ tabakasını yok olur, bu da ciltte kuruluk, kaşıntı ve tahrişe sebep olabilir. Aynı zamanda onları deri hastalıklarına karşı savunmasız hale getirir. Köpeğinizi ne sıklıkla yıkamanız gerektiği köpeğinizin türüne göre değişiklik gösterir. Bu konu hakkındaki sorularınız için bir veterinere danışabilirsiniz.
  • Tüyleri düzenli olarak taramak. Bu rutin özellikle de uzun tüylü köpekler için gereklidir. Bu yağları dağıtır, ölü deri hücrelerini ve yabancı maddeleri yok eder ve tüylerine güzel bir parlaklık verir.

Islak köpek kokusu için evde uygulayabileceğiniz etkili çözümler

  • Beyaz sirke. Bu ev yapımı çözüm için, su ve beyaz sirkeyi karıştırın ve bir sprey kutusuna boşaltın. Daha sonra köpeğinizin tüylerine sıkın. Köpeğinizin cildini tahriş etmemek ve köpeğinizin bu kokudan rahatsız olmaması için beyaz sirkeyi küçük bir oranda katmalısınız.
  • Sodyum bikarbonat (kabartma tozu). Islak köpek kokusu için ev yapımı başka bir çözüm de kabartma tozudur. Köpeğinizin tüylerini taradığınız sırada, kabartma tozunu üzerine serpin. Kabartma tozu, oldukça etkili bir çözümdür ve işe yaramama gibi bir ihtimali yoktur.
  • Deodorantlar. Piyasada ıslak köpek kokusunun önlenmesi veya yok edilmesi için özel olarak tasarlanmış deodorantlar bulunmaktadır. Kimyasal formüllere sahip olduklarından, bileşenlerini gözden geçirmenizde fayda var. Ayrıca hayvanın cildine zarar vermemek için fazla kullanmamanız gerekir.
  • Güneşe çıkarmak. Sürekli evin içinde duran bir köpeğin mümkün olduğunca dışarı çıkarılıp güneş görmesini sağlamak gerekir. Günde en bir defa yeterli olacaktır (mevsime göre değişir). Yeterince güneş ışığı gören bir köpeğin ıslakken yaydığı koku azalacaktır.
  • Köpeğin temas ettiği yerlerin temizlenmesi. Hayvanın temas ettiği alanlar ve yüzeyler iyice temizlenmelidir. Aksi halde köpek tekrar kötü kokar. Temizlendikten sonra, elektrikli süpürge ve sirke ve sodyum bikarbonat gibi doğal deodorantlar kullanılarak ıslak köpek kokusu neredeyse tamamen giderilebilir.

Koku devam ederse ne yapmalı

Önerilen tüm çözümlere rağmen koku geçmezse, köpek bir çeşit deri hastalığına yakalanmış olabilir. Özellikle de bazı bölgelerde kaşıntı, soyulma ya da renk ve görünüm değişikliği gibi belirtiler varsa.

Eğer bu belirtileri gösteriyorsa, köpeklerde en sık görülen deri problemi olan atopi veya atopik dermatit (egzama) olabileceği için bir veterinere danışmak gerekir.

Atopi, köpeğin genetik özellikleri nedeniyle allerji gelişimine eğilimli olması halidir. Akarlar ve bunların dışkıları, böcekler, mantarlar ve polen gibi maddeler alerjiye neden olur. Ayrıca yiyecek alerjileri ile daha da kötüleşebilir ve köpeği kötü bir koku üreten bakterilere karşı daha savunmasız hale getirebilir.

Islak köpek kokusunu önlemek veya zaten var olan bir kokudan kurtulmak, bu kokuya neyin sebep olduğuna bağlı olarak bir dereceye kadar mümkündür. Verdiğimiz bütün tüyolar köpeğinizle huzur içinde yaşayabilmeniz için!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.