Köpek Ağızlığı Çeşitleri

Köpek Ağızlığı Çeşitleri

Son Güncelleme: 02 Eylül, 2018

Köpeğimize ağızlık takmak, biz hayvanseverlerin tercih ettiği bir durum değil. Ancak maalesef bazı köpeklerin, güvenlik ya da yasal zorunluluk gibi nedenlerden ötürü köpek ağızlığı takmaları gerekiyor.

Peki, köpeğinize ağızlık takmanız gerekiyorsa hangi çeşidini tercih etmelisiniz? Köpek ağızlıkları arasında köpeğinizin takarken daha rahat edeceği bir tür var mı? Sorularınızı cevaplayabilmek için farklı köpek ağızlıklarının bir listesini çıkardık.

Ağızlık Kullanmak

Köpeklerin büyük çoğunluğunun ağızlık kullanması gerekmese de her gün takması zorunlu olan bazı köpekler de var. Tehlikeli olabileceğine inanılan köpeklerin bazı ülkelerde ağızlık takması yasalarca zorunlu tutuluyor. Saldırgan köpekler, bu konuda bir eğitim alıp tehlikeli davranışları törpülenene kadar önlem olarak ağızlık takabilirler.

Köpekler genelde ağızlık takmaktan hoşlanmazlar. Ağızlık kullanacak köpeğin, tıpkı tasma takarken olduğu gibi sokağa çıkmadan önce duruma alıştırılması gerekir. Önceden alıştırılmayan köpekler, güvensizlik hissi yaşayıp ağızlığı korkuyla eşleştirebilirler.

ağızlık çeşitleri

Petshop’larda bulabileceğiniz birçok farklı çeşitte ağızlıklar vardır:

Kumaş Ağızlık

Bu ağızlık türü, kulakların arkasından birbirine tutturulur ve adeta kumaştan bir boru gibi köpeğinizin ağız çevresini sarar ancak burnunu açıkta bırakır. Petshop’lardan kolayca bulabilirsiniz ve fiyatı da genelde uygundur. Çabuk yıpranır ama yerine yenisini almak çok masraflı değildir.

Ancak en iyi ağızlık türü olduğunu söyleyemeyiz. Kumaş ağızlık, köpeğin ağzını açmasını engeller; bu da sıcakladığında ağzını açıp hızlı nefes alıp vermesini önler. Özellikle yaz aylarında bu durum zararlı olabilir çünkü köpekler terleyemedikleri için vücut ısı dengesini hızlı nefeslerle korurlar. Kumaş ağızlık, bir şeyleri yalama ve düzgün koklayabilmelerinin de önüne geçer.

Sepet Ağızlık

Bu ağızlık da yine kulakların arkasından bağlanarak köpeğin ağzını sert plastik ya da metal bir kafesin içine kapatır. Özünde hepsinin yapısı aynı olsa da birçok farklı renk ve şekilde olanlarını bulabilirsiniz.

Sepet ağızlık kullanan köpekler, hızlı nefes alıp vermek için ağızlarını açabilirler. Ancak koku almaları için bir deliğin olup olmaması seçeceğiniz modele bağlıdır. Sepet ağızlıkta çok az modelin ön tarafında bir delik olur. Korku ve saldırganlık eğitiminden geçen köpeklere ödül maması verebilmek için delikli bir sepet ağızlık tercih edilmesi önerilir.

Bazı köpek sahipleri, ağızlığın ön tarafını kesip köpeğin hem daha iyi koku alıp hem de ödül mamalarını yiyebileceği bir delik açıyorlar. Siz de kesmeye karar verirseniz, delik açtığınız yerde köpeğinize zarar verecek keskin kısımlar bırakmadığınıza emin olun.

Baskerville Ağızlığı

Bu model, sepet ağızlığa oldukça benzerdir; sadece yanları daha geniştir. Ayrıca köpeğin kendi başına ağızlığı çıkarmasını önlemek için farklı bir bağlama stili vardır. Ön tarafında ağzına ödül koyabileceğiniz bir boşluk da bulunur.

Ağızlığın adı, bu modeli piyasaya süren ilk markadan kalmıştır. Baskerville ağızlıkları, diğerlerine kıyasla daha pahalıdır ama köpeklerin ihtiyaçları gözetilerek tasarlanmıştır. Eğitimden geçen köpekler için en yaygın kullanılan ağızlık modelidir.

Halti Ağızlığı

Bu ağızlık da adını, satan markadan alıyor. Halti’ler aslında ağızlık değil tasmadır fakat yüze doğru da uzanır; kumaştan bir kayış köpeğin ağız çevresini dolanıp tasmasına bağlanır. At ve eşeklere bağlanan yuların yapısına çok benzerler.

Bu modeli ağızlık olarak kullanamazsınız çünkü ısırmalarını engelleyecek bir özelliği yoktur. Köpeklerin tasmalarını çekiştirmelerini önlemesi amacıyla tasarlanıp satışa sunulmuştur ancak çoğu köpek Halti kullanırken de sahiplerini sürüklemeyi başarabiliyor. Ayrıca köpeklerin boyun, sırt ve baş bölgelerinde acıya neden oldukları için bu model önerdiğimiz ağızlıklar arasında yer almıyor.

Özel Ağızlıklar

Bazı köpekler, kafatası ve burun yapılarından dolayı normal ağızlıklar takamazlar. Bulldog, Pug ve Boxer gibi kısa burunlu cinsler bu köpekler arasında yer alır. Böyle köpekler için özel yapım ağızlıklar bulabilirsiniz. Genelde sepet ağızlıklar, daha geniş ve kısa şekilde üretilerek bu köpeklere uyarlanıyor.

Bu cins köpeklere kumaş ağızlık takılmamalıdır çünkü nefes alma konusunda sorun yaşayabilirler.

Diğer Ağızlık Türleri

Piyasada bulabileceğiniz birçok farklı ağızlık türü var. Temelinde sepet ya da kumaş ağızlık olan ama başka özellikleri de bulunan ağızlıklar da mevcut. Kumaş ağızlık gibi takılan ördek gagası benzeri bir ağızlık olduğu gibi yabancıları korkutup kaçırmak amaçlı tasarlanmış dikenli deri ve metal ağızlıklar da bulabilirsiniz.

ağızlıklı dalmaçyalı

Köpeğinizin ağızlık takması gerekiyorsa, öncelikle bunun bir ceza olmadığını anlaması gerekli. Elinizde ağızlık tutarken ya da köpeğinize takılıyken ona eğlenceli aktiviteler yaptırırsanız ağızlığı kötü duygularla eşleştirmez. Köpeğiniz saldırgan olduğu için ağızlık takmak istiyorsanız, bir köpek eğitimcisiyle konuşup sorunu önlemek için başka adımlar atabilirsiniz. Ağızlıklar köpeklerin sevdiği ya da takarken rahat hissettiği şeyler değildir. Bu nedenle zorunda kalmadıkça hiçbir köpeğin kullanması tercih edilmemeli.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.