Köpeğinizi Yalnız Kalmaya Alıştıracak Olan İpuçları

Köpekler sosyal hayvanlardır ve başkaları ile temas halinde olmaları gerekir. Ancak bu, asla yalnız bırakılamayacakları anlamına gelmezken, strese maruz kalmalarını önlemek için bir dizi alışkanlığın hayata geçirilmesi gerekmektedir.
Köpeğinizi Yalnız Kalmaya Alıştıracak Olan İpuçları

Son Güncelleme: 05 Aralık, 2018

Bir evcil hayvanı sahiplenirken yaşanılan en büyük korkulardan bir tanesi, işe veya alışverişe giderken onların nasıl yalnız bırakılacağı olur. Birçok insan, hayvanın ağlamasını veya evdeki herşeyi kırmasını istemediği için onu eve sahiplenmemeye karar verir. İşte bu yüzden, aşağıdaki yazımızda, köpeğinizin evde nasıl tek başına kalmaya alışabileceğine dair bazı ipuçlarına değineceğiz.

Köpeğinizi yalnız kalmaya alıştıracak olacak en iyi ipuçları

Bazı hayvanlar evde uzun saatler boyunca yalnız kalırlar ve ayrılık kaygısı olarak bilinen acıyı çekerler. Onlara eşlik edecek birisi olmadığı zamanlarda ağlayabilirler, uluyabilirler, her yere tuvaletlerini yapabilirler veya ulaşabildikleri herşeyi yıkıp dökebilirler.

Şunu unutmayın:  K öpekler sosyal hayvanlardır ve diğer varlıklarla temas halinde olmaları gerekir. Bu, köpeğin üzülmesini önlemek için her zaman evde onunla kalmanız gerektiği anlamına gelmez. Bunun yerine, bazı önlemleri dikkate alın ve bazı alışkanlıklarını değiştirin:

1. Yalnızlığa yavruyken alıştırmaya başlayın

Köpek evinize girer girmez, ona yanlız kalmayı öğretmelisiniz. İlk başta, kısa aralıklarla olacak. Daha sonra, daha uzun aralıklarla hatta – birkaç saat süreler, şeklinde olacak. Yavaş yavaş, bunu normal bir şey olarak görecek.

Birçok insan bir hayvanını tatildeyken sahiplenir. Tatil boyunca dinlenmek için kendine zaman ayırır ve aynı zamanda da evcil hayvanına, sahibinin her zaman yanında olmayacağı gerçeğini  yavaş yavaş alıştırır.

2. Egzersiz yaptığından emin olun

Fiziksel aktivite eksikliği, evcil hayvanınızın ruh halini etkileyebilir. Dolayısıyla, iş yerinize  gitmeden önce köpeğinizi yürüyüşe çıkartırsanız, siz evde yokken vaktini en azından bir süre dinlenmekle geçirir.  Sabahları yarım saat önce uyanın. Ardından, köpeğiniz ile birlikte parka veya sokakta yürüyüşe çıkın.

köpeğim evde yalnız kalmıyor

Önemli olan şey, gece boyunca yeniden şarj ettiği enerjisinin bir kısmını bu şekilde harcayacağından, sabah egzersizi sonrası da en az birkaç saat dinleneceğinden dolayı sakin olacağıdır.

3. Acele etmeyin

Bir köpeğin tek başına kalmasına yardımcı olmanın bir başka yolu da kendi alışkanlıklarınıza dikkat etmektir: Eğer evden çıkmanız gereken zamandan 10 dakika önce uyanmışsanız, kıyafetlerinizi giyerken ve eşyalarınızı toparlarken muhtemelen acele edeceksiniz. Öte yandan, vaktinde uyanmışsanız, hazırlanmak için daha fazla zamanınız olacak ve böylelikle sakince hareket edeceksiniz, böylelikle evcil hayvanınız, evden ayrılmanızı keyifli bir şeyle ilişkilendirecektir.

Ayrıca, evden ayrılmanıza 15 dakika kala artık, hayvanınızla etkileşimde bulunmamanızı öneririz, böylece sakinleşir ve evde yalnız kalacağının beklentisi içine girmeye başlar. Eğer onunla oynar, pohpohlar veya onunla konuşursanız sizin gidişinizi kabullenmek onun için daha zor olacaktır.

Aynı zamanda, sanki onu son görüşü olacakmış gibi abartılı  abartılı bir şekilde vedalaşmayın  Hayvanlar bunu olumsuz bir şey olarak algılar ve duygusal bakımdan acı çekerler. Kapıyı kapatmadan önce veda etmediğiniz için kendinizi kötü hissetmeyin.

4. Ona yemek ve oyuncak bırakın

Evden ayrıldığınızda, köpeğinize bir miktar yiyecek bırakmanızı tavsiye ediyoruz, böylece eğlenecek ve yemeğini sindirmek için dinlenecektir. Ayrıca, birkaç saat boyunca kendini eğlendirebileceği veya çiğneyebileceği sevdiği oyuncaklarını ya da favori eşyalarını bırakmanız iyi bir fikirdir.

5. Evi derli toplu bırakın ve müzik çalın

Hiçbir eşyayı köpeğinizin u laşabileceği yerlerde bırakmayın, böylece köpeğiniz yokluğunuzda hiçbir şeyi kırmayacak ya da zarar vermeyecektir. Kıyafetlerinizi yerde bırakmayın ve ayrıca, balkon ve oda kapılarını açık bırakmayın. Onu bahçenizde bırakıyorsanız, varsa havuza ulaşımını engelleyin ve tehlikeli olarak gördüğünüz diğer yerlere de ulaşımını kısıtlayın.

köpeğim evde yalnız kalmıyor


Hayvanın yalnız ve üzgün hissetmesini önlemek için radyo veya televizyonu açık bırakabilirsiniz. Tabii ki ne dediklerini anlamayacak, ama en azından ev tamamen sessiz olmayacaktır.

6. Özel bir oda seçin

Son olarak, evdeki diğer alanlara girişini kısıtlayacak şekilde onu küçük bir odada bırakmayı tercih edebilirsiniz. Örneğin: mutfak. Ona ait t üm kişisel eşyalarının burada onunla olması gerekir. Buna, yatağı, oyuncakları, yeme – içme kapları da dahildir. Ve onu asla bağlamayın. Serbestçe hareket etmesine izin verin, ama girmesini istemediğiniz yerleri de kapatın.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.