Köpekler Oyuncakları Neden Sallar?

Köpekler Oyuncakları Neden Sallar?

Son Güncelleme: 07 Mayıs, 2018

Çoğu zaman köpeklerin bazı davranışlarını anlayamayız, ancak bunları öğrenmeye değer.

Bu durumda, çok yaygın bir soruyu yanıtlayacağız: köpekler oyuncakları neden sallar? Şaşıracaksın!

Köpeğim oyuncakları sallıyor.

Köpeklerin çoğu (hepsi olmasa da) özellikle küçükken oyun oynamaya bayılır. Şüphesiz evcil hayvanınızın bir nesneyi (kendi veya başka birinin) aldığını ve kontrolsüzce salladığını görmüşsünüzdür. Tabii ki, bir insana bu komik ve garip görünebilir ama onlar için bu, dünyanın en normal şeydir.

Köpeğimizin küçük veya büyük ırk olması fark etmez… Kendi başlarına veya bizimle eğlenirlerken oyuncaklarını bir ileri bir geri sallamaya karşı koyamazlar. Elbette, köpeğinize bir nesneyi attıktan sonra size geri getirdiğinde, onu vermek istemediğini, sallamaya ve tüm gücüyle onu çekmeye başladığına şüphe yoktur. Bu davranışın sebebi nedir?

Köpeklerin oyuncaklarını sallama sebepleri

çimde yatan köpek

Evcil  hayvanımızın soyları vahşi atalarından geldiği için,  küçük bir yüzde bile  olsa, ehlileştirilmemiş bir tarafları olduğunu unutmamalıyız. Dolayısıyla, köpeklerin alışkanlıklarının çoğu bu karakteristik özellikleri ile ilgilidir. Köpeğiniz, oyuncakları veya nesneleri sallıyorsa aşağıda belirttiğimiz nedenlerden dolayı olabilir:

1. Avcılık içgüdüsü

Şüphesiz, köpeklerin kurt soyundan geldiklerini ve her ikisinin de ortak davranışları olduğunu bilirsiniz. Köpek, bir oyuncağın üzerine bastığında ona hırlar, dişlerini ona geçirir ve sonra da bir yandan diğer yana sallar. Bu davranış, onun söz konusu nesneye üstünlüğünü gösterme çabasından kaynaklanır.

Vahşi doğada, kurtlar veya avcı köpekleri de avını yakalamak için aynı şeyi yaparlar. Öldürmek için avlarını sallamak zorunda olduklarından, bu davranışları her ikisinde de ortaktır.

2. Enerji boşalması

Evcil hayvanların çoğu, günün büyük bir bölümünü küçük bir apartman dairesinde geçirdiklerinden dolayı, enerjilerini harcayacak fırsatları olmaz. Özgür olma fırsatını buldukları anda ise, istedikleri ne varsa onu yaparlar… Bu, zavallı bir oyuncak veya topa sinirlenmek olsa bile. Bu davranışı, sık sık yürüyüşe çıkmamışsa veya birkaç gün boyunca evde mahsur kaldıysa fark edebilirsiniz. 

3. Eğlence

Kim demiş köpekler harika zaman geçirmek istemezler diye? Atalarından gelen genlerini bir kenara bırakıp bir çocuk gibi oyun oynamaya başlayabilirler. Ayrıca, nesneleri sallamak onlar için çok eğlenceli bir şeydir. Kuyruklarını hareket ettirme ve havlama biçimleri ile (tehlike sezdiklerinde ve korktukları andakinden farklı olarak) bu ifadelerini fark edebileceksiniz.

4. Anneden alınan eğitim

Köpekler doğdukları andan itibaren, ondan ayrılana kadar geçen zaman içinde, annelerinin öğrettiği her şeyi hatırlar. (hatta gözleri hala kapalı olduğu zamandan itibaren). Dişiler, vahşi bir ortamda yaşadıkları zaman kullanacakları alışkanlıklar da dahil olmak üzere, yavrularına tüm bilgeliklerini aktarırlar. Hayvan zaman içerisinde, annelerinin verdiği eğitimde nasıl yapıldığını “hatırlar”.

5. Sıkıntı

Elbette köpekler de sıkılır… Belki de bütün gün oynamak istediklerinden dolayı yavru iken daha da çok sıkılırlar. Muhtemelen oyuncaklarından birini alır, her nerede olursanız onu getirir ve önünüzde sallar. Şüphesiz, bu küçük bir aktiviteye, eğlenceye veya arkadaşlığa ihtiyacı olduğuna dair bir işarettir. Dikkatli olun, çünkü onun isteğini yerine getirmezseniz, yoluna çıkan ne varsa, yok etmeye başlayabilir.

6. Hayal kırıklığı

ağzında oyuncağıyla köpek

Can sıkıntısını hayal kırıklığı ile karıştırmamaya özen göstermelisiniz. Böylesi bir durumda hayvan kötü hisseder, çünkü sizin onu terk ettiğinizi veya onu sevmediğinizi düşünür.  Ayrılık kaygısı bazı ırklarda  oldukça yaygındır (örneğin Cocker Spaniel) ve köpekler tarafından farklı şekillerde ifade edilir. Bunlardan bir tanesi oyuncakları sallamak ve kırmaktır.

7. Saldırganlık

Son olarak, bir köpeğin oyuncağını şiddetle sallaması olumsuz bir şeyin işareti olabilir. Bu davranışı nasıl tespit edersiniz? Şayet ağzında bir şey varken dimdik bir şekilde duruyorsa, kafasını kaldırıp gözü dönmüş bir şekilde hırlıyor veya aynı şeyi bir başka hayvana veya bir çocuğa yapmaya çalışıyorsa. Bu davranışın tehlikeli bir hale gelmesini önlemek için bir uzmana danışmanız önemlidir.

Köpeğin oyuncaklarını neden salladığını hatırlayın ve köpeğiniz ile olan ilişkinizde bunları aklınızda bulundurun.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.