Köpeğinizi Elde Tutulmayı Kabul Etmesi için Nasıl Eğitirsiniz?

Bu makalemizde köpeğinizi elde tutulmayı kabul etmesi için nasıl eğiteceğiniz hakkında her şeyi anlatacağız.
Köpeğinizi Elde Tutulmayı Kabul Etmesi için Nasıl Eğitirsiniz?

Son Güncelleme: 17 Nisan, 2021

Pek çok köpek, elde tutulmaları söz konusu olduğunda davranışlarını kökten değiştirir. Veterinere gitmek hem köpek hem de sahibi için kabusa dönüşebilir; ancak köpeğinizi elde tutulmayı kabul etmesi için eğitirseniz işler daha sakin bir hal alır.

Normalde köpekler dünyadaki en sevecen hayvanlardır. Bu yüzden milyonlarca insan bu evcil hayvanlar için yatırım yapar; ancak bazı köpekler, ele alındıkları zaman bazı saldırgan davranışlar sergileyebilir.

İnsanların inandığının tersine bir hayvanın davranışlarını iyileştirmesi o kadar da zor değil. Tek yapmanız gereken, köpeğinizin diğerleriyle uyum içinde olmasını sağlamak adına onu eğitmek.

Köpekler elde tutulacağı zaman neden agresif bir hale gelir?

Köpeklerde saldırgan davranışların görülmesinin birçok sebebi var. Hayvan şiddet göstermeye başladığı zaman sorunun kaynağını bulmanız gerekir. Bu şekilde bu olumsuz davranışa neyin sebep olduğunu anlayacaksınız.

 Köpeğinizi Elde Tutulmayı Kabul Etmesi için Nasıl Eğitirsiniz?

Saldırganlığın en yaygın sebebi, köpeğin sahibine ve / veya bölgesine karşı duyduğu sahiplik duygusudur. Bu, aile birimine başka bir evcil hayvan ya da bir üye dahil edildiğinde birçok köpeğin neden agresif davranışlar geliştirdiğini açıklar.

Evet, bazı cinslerin diğerlerine göre yaşadığı bölgeye daha fazla korumacı davranışlar sergilediği bir gerçek; ancak bazıları hiçbir zaman şiddete eğilimli değilken diğer cinslerin doğrudan doğruya sadece saldırgan olduğu bir mittir. Herhangi bir köpek maruz kaldığı uyaranlara göre tepki gösterebilir.

Doğuştan gelen mizaç

Şunu belirtmeliyiz ki saldırganlığın makul dozu köpeklerin içgüdülerinin bir parçasıdır. Köpekler kurtların soyundan gelir. Bu hayvanlar vahşi bir dünyada sürülerinin güvenliğinden emin olmak için bu saldırganlığı zaruri bulur. Ayrıca bunu etraflarındaki bölgeyi ve yiyecekleri koruyarak başarır.

Ancak bir veterinerin ya da bir bakıcının kendisinin tutmasına izin vermemek farklı bir hikayedir. Aslında olan şey köpeğin bu tür durumları bir tehdit olarak algılamasıdır ki bu sebeple kendisini korumak ister.

Her bir hayvan, insanlar da dahil olmak üzere, bilinmezden korkar. Köpekler de bir istisna değildir. Veterinere ya da bakıcıya gitmek köpeğinizi korkutuyorsa böyle bir durumda köpeğiniz saldırgan davranışlar gösterebilir ya da kendisini savunmak için kaçmaya çalışabilir.

Bazı faktörler korku duygusunu pekiştirir. Birinci faktör köpeğin cinsi ve hususi mizacıdır. Bazı cinsler daha güvensizdir ve dışarı uyaranlara karşı daha dikkatli davranır. Yine de bu sorun sosyalleşmeyle birlikte düzeltilebilir.

Bir diğer önemli faktör ise hayvanın elde tutulduğu ilk zamandır. Köpeğinizi ilk veteriner ziyareti için hazırlamanız önemlidir. Bir köpeği radikal bir çevre değişikliğine maruz bırakmak, saldırgan tepkilere yol açabilir ya da daha ileri travmaya neden olabilir.

Köpeğinizi elde tutulmayı kabul etmesi için nasıl eğitirsiniz

Köpeğinizi veterinere, bir köpek bakıcısına ya da bir köpek oteline götürmek, bölgesini paylaşması ve yeni şeyleri deneyimlemesi açısından gereklidir. Herhangi bir rahatsız edici durumu oluşmaması adına önceden onu hazırlamanız zaruridir.

Önleyici sosyalleşme

Köpeğinizi eğitmek adına atacağınız ilk adım onun sosyalleşmesini sağlamaktır. Sosyalleşme süreci, köpeğinize diğer hayvanlar ve insanlar ile barış içinde etkileşim kurmayı öğretir ve köpeğiniz en nihayetinde elde tutulmayı kabul eder. Bu süreç aynı zamanda saldırgan davranışlar ve dış uyaranlara tepki riskini büyük ölçüde azaltır.

Tercihen köpeğiniz, yaşamının ilk 6. ya da 7. aylarındayken, yani henüz yavruyken sosyalleşmelidir; ancak yetişkin bir köpeği, sosyalleşmesi adına diğer köpeklerle iletişim kurmaya maruz bırakarak eğitmek de mümkündür. Köpeğinizi, kontrol altında olabileceği bir çevrede, sadece bir köpeğe tanıtarak işe başlamanız önemlidir. Daha sonra adım adım köpeğinizi diğer köpeklerle bir arada bulundurabilirsiniz.

Kademeli maruz bırakma ve adaptasyon

Herhangi bir adaptasyon, bir süreçtir. Köpeğinizin yeni uyaranlara alışmasına ihtiyacı var. Onu direkt olarak veterinere götürmeden önce köpeğinizi yürüyüşlere çıkararak ve diğer insanları ve hayvanları görmesini sağlayarak onu önceden alıştırmanız tavsiye edilir.

Elde tutulmadan önce köpeğinizin, veteriner kliniğinin yeni ortamına uyum sağlaması önemlidir. Bu yüzden köpeğinizin yeri olumlu bir şekilde tanıyabilmesi açısından onu veteriner kliniğine götürmeniz tavsiye edilir.

 Köpeğinizi Elde Tutulmayı Kabul Etmesi için Nasıl Eğitirsiniz?

Çevre, yavaş yavaş köpeğinize tanıdık gelmeye başlayacak ve tüm o endişe ya da korku ortadan kaybolacak.

Köpeğinizi hiçbir zaman muayene masasına oturtmak için zorlamayın. Bu, korkusunu daha kötü bir hale getirebilir ya da travma yaşamasına neden olabilir. Uzmanlar, köpeğiniz veterinerdeyken onu oyun oynamaya teşvik etmenizi ya da ona bir ödül vermenizi tavsiye ediyor. Bu şekilde köpeğiniz, veterinere gitmeyi acı çekmekle değil, eğlenceli bir şeyle ilişkilendirebilir.

İyi alıştırmalar

Evcil hayvan bakım tesislerine güvenmek önemlidir. Tesislerin uygulamalarının uygun olmasından ve hayvan refahına saygı duyduğundan emin olmak her zaman gereklidir. Bu nedenle uzmanlar, güvenilir bir veteriner aramanızı ve tüylü arkadaşınızı nerede tıraş ettireceğinizi dikkatli bir şekilde seçmenizi öneriyor.

Ana resim kaynağı: Cristina Fernández ve Romero

İlgini çekebilir ...
Evcil Köpeklerin Kökeni: Nasıl Ortaya Çıktılar
My AnimalsRead it in My Animals
Evcil Köpeklerin Kökeni: Nasıl Ortaya Çıktılar

Bugünkü yazımızda, evcil köpekler ve onların nasıl ortaya çıktıklarına dair bilmeniz gerekenlerden bahsedeceğiz. Evcil köpeklerin kökenini keşfedin!