Yetişkin Köpek Eğitmek Düşündüğünüz Kadar Zor Değil

6 Aralık 2020
Köpeğin kaç yaşında olduğu fark etmez; yaşı ne olursa olsun tıpkı diğer köpekler gibi o da öğrenebilir.

Kendinize tüylü bir dost edinmeye karar verdiğiniz zaman yavru mu yoksa yetişkin bir köpek mi seçeceğiniz konusunda ikilemde kalabilirsiniz. Birçok kişi, yetişkin bir köpeğin başka bir evden ya da sokaktan geldiği için istenmeyen alışkanlıkları olabileceğinden dolayı bakımının daha zor olduğu fikriyle yavru köpek tercih eder.

Ancak bu yanlış bir düşüncedir. Yavru bir köpeği eğitmek de kolay bir şey değildir; hatta yetişkin bir köpeği eğitmekten daha zor bile olabilir. Size aşağıda neden olduğunu açıklayacağız.

Yetişkin köpek eğitmek

eğitmenle köpek

Yetişkin köpek eğitmek yavru köpeğe kıyasla bazı avantajlara sahiptir. Örneğin, yetişkin köpekler yavru köpeklere kıyasla dikkatlerini daha iyi toplayabilir (daha uzun süre). Buna ek olarak, daha sakindirler ve sizin ona öğretmeye çalıştığınız şeyi daha iyi anlayabilirler.

Köpeğin kaç yaşında olduğu fark etmez. Yaşı ne olursa olsun diğer köpeklerle aynı şeyleri öğrenebilir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi yetişkin köpekleri eğitmenin yavru köpeklerden farklı avantajları vardır.

Yetişkin köpek eğitimi için tercih edebileceğiniz en iyi yollar:

Olumlu pekiştirme kullanmak

Birçok kişi köpeği azarlayarak, bağırarak ya da sert konuşarak iyi bir sonuç alabileceğini düşünür. Bu doğru değildir. Çocuklar gibi köpekler de en iyi olumlu pekiştirme yoluyla öğrenir, kaç yaşında olursa olsun.

Olumlu pekiştirmede ne yapılır? Olumsuz eylemler yerine pozitif davranışı öne çıkarmak ve desteklemekle yapılır. Köpeğiniz talimatlara uymadığında, sizi anlamadığında ya da yanlış bir şey yaptığında cezalandırmak yerine, bir şeyi doğru yaptığında ödüllendirmeye dayanır.

Köpeği cezalandırırsanız, ona bağırırsanız, hatta vurursanız (hangi koşulda olursa olsun yapılmaması gereken bir şey olduğuna inanıyoruz) istediğiniz karşılığın tam tersini alırsınız. Köpeğiniz eğitimi negatif bir şey olarak kodlar ve baş kaldırır. Dediğiniz her şeyi duymazdan gelir.

Dahası, bağırmak ve ceza vermek gibi eylemler köpeğin sadece korkmasına neden olacaktır. Bu olduğu zaman onunla bağ kurmanız da güçleşir.

Egzersiz

Bütün köpekler yavru ya da yetişkin olması fark etmeksizin egzersiz yapmaya ihtiyaç duyar. Egzersiz sadece formda kalmasına yardımcı olmaz, ayrıca psikolojik dengesini de korur. Bu da eğitmeyi kolaylaştıran bir faktördür. Köpeğiniz yorulduğu zaman nispeten daha sakin olacağı için eğitim sırasında da sakin duracaktır.

Köpeğin enerji harcaması gerginliğini de azaltır. Buna ek olarak, daha uysal olur ve ona söylemek ya da öğretmek istediğiniz şeye daha çok dikkatini verir.

Tutarlı olun

Köpekler sürü hayvanlarıdır. Bir liderin rehberlik etmesine ihtiyaç duyarlar. Liderleri söylediği veya yaptığı şeylerde kararlı ve tutarlı olmalıdır. Yoksa köpek liderlik rolünü kendi üstlenecektir.

Ayrıca köpekler rutinleri çok sever. Bir şeye bir gün “evet” ertesi gün “hayır” dediğinizde anlayamazlar. Bu yüzden, hangi koşulda olursa olsun çiğnenmemesi gereken sabit ve belirlenmiş kurallar olmalıdır.

Nazik olun

yetişkin köpek eğitmek: ağzında top tutan köpek

Köpeğinize karşı nazik ve sabırlı olun, özellikle de daha önceden kötü muamele görmüş bir köpekse. Sevgi her bariyeri aşar ve kalpleri açar. Bu gerçeği aklınızda bulundurarak davranırsanız yetişkin köpeğinizin size, ailenize ve koşullara uyum sağlaması daha kolay olur.

Her şeyden önce, şefkatli olduğunuz kadar sabırlı da olun. Bu, köpeğinizin iyi hissetmesinin ve onunla bağ kurmanızın tek yoludur. Bu bağı kurmanız köpeğinizin öğrenmesi, söz dinlemesi ve sizin yaşam tarzınıza uyum sağlaması için çok önemlidir.

Her eğitim sürecinde olduğu gibi bu da yavaş bir süreçtir. Ne yavru köpekler ne de yetişkin köpekler iki günde hiçbir şey öğrenemez. Öyleyse kollarınızı sıvayın ve işe koyulun, başarabilirsiniz!