Eğitim İpuçları: Köpeğinize Oturmayı Nasıl Öğretirsiniz?

Bazı köpekler için, özellikle yavruyken ve hiperaktif olduklarında, sabit durmak oldukça zordur.
Eğitim İpuçları: Köpeğinize Oturmayı Nasıl Öğretirsiniz?

Son Güncelleme: 18 Eylül, 2019

Köpeğinize oturması ve oturmaya devam etmesi için eğitim vermek istiyorsanız, adım adım ilerlemeniz gerekir. Genç, enerjik bir köpek ya da köpek yavrusu için, ilk başarı, yarım saniye oturabilmek anlamına gelebilir.

Fakat endişelenmeyin, sorun değil. Önce yarım saniye, sonra bir sonra iki ve sonra daha uzun süreler oturmasını sağlayabilirsiniz. Köpeğinize itaat eğitimini çok kısa, başarılı seanslar üzerinden vermek, bir veya iki uzun seans yapmaktan çok daha iyi bir yoldur. Köpek muhtemelen hatalar yapmış olacak ve sizi de hüsran içinde bırakacak.

Köpeğiniz için oturma eğitimi

Bir köpeğe “otur” komutuna uymayı öğretmek, onunla denemeniz gereken ilk egzersizdir ve öğreneceği en önemli şeylerden biridir.

  • Antrenmana bir ödül ile başlayın (köpek bisküvileri genellikle en iyi tercihtir) . Köpeğinizin ödülün sizde olduğunu bildiğinden emin olun.
  • Köpeğiniz ödülün farkına vardıktan sonra, başı ile ödülü izleyecek ve almaya çalışacaktır.
  • Bundan sonra, ödüle bakmasını sağlamak için onu başının üstünde tutun.
  • Sonra başını geriye doğru hareket ettirmesi için ödülü burnunun arkasına doğru uzatın. Ödüle ulaşmasının tek yolu poposunu yere koymak olacaktır.
  • Oturduğu an, ödülü verin ve çok cesaretlendirici olun.
  • Birkaç denemeden sonra, köpeğiniz ödülü nasıl kazanacağını bilecek ve daha hızlı bir şekilde oturmaya başlayacaktır.

Akılda tutulması gereken önemli şeyler

Bu basit adımlara köpeğinizin tanıdığı bir yerde başlayın. Aynı zamanda dikkat dağıtıcılardan da arındırılmış bir yer olmalıdır. Köpeğinizin karşısında durduğunuzda size odaklandığından emin olmanız gerekir. Ayrıca, tüm dikkatinizi vermeniz ve onunla göz temasını korumanız gerekir.

köpeklerine parkta eğitim veren kadın

Köpeğiniz bir saniye veya daha uzun süre oturmaya devam ederse, onu teşvik edin ve bir ödül verin. Bu işlemi tekrarlayın, ancak ödülü vermek için birkaç saniye daha oturmasını bekleyin.

Köpeğiniz genelde doğru şekilde tepki verdiğinde, görsel bir sinyal ekleyin. Köpeğinize oturmasını veya yatmasını söyledikten sonra “beklemesini” söyleyin. Bunu yaparken, elinizi (avuç içi açık) burnunun üzerinde, “bekleme” pozisyonunda tutmalısınız.

Bir saniye boyunca oturursa, ona bir ödül verin. Tüm bunları tekrarlayın ve her yeni denemeyle, daha fazla oturması için zamanı artırmaya başlayın.

Ondan ne istediğinizi tam olarak anladıktan sonra öğrenmesini istediğiniz el hareketini kullanmaya başlayın. İyi hareketlerden biri, durma hareketinde elinizi önünüzde dikey olarak kaldırmaktır. Ama asıl olan, ailenizdeki herkesin bu hareket konusunda tutarlı olmasıdır.

Otururken oturmasını söyleyin. Bu, kelimeyi eylemle ilişkilendirmesine yardımcı olacaktır. Artık el sinyalini eklediğinize göre, bir ödül kullanmanıza gerek kalmadan oturmasını sağlamaya başlayabilirsiniz.

İşe yaramıyorsa ne yapmalı?

Köpeğinizin oturması durduğunda, “otur” ya da “kal” ya da “aşağı” deyin (başlangıçta hangi pozisyonda olduğuna bağlı olarak). Bunu yaptıktan sonra, daha kısa bir oturma seansı deneyin.

eğitim alan jack russell terrier

Bir süredir pratik yapıyorsanız ve köpeğiniz “bekle” komutunu tanıyorsa, hareket ettiğinde komutu doğru uygulamadığını göstermek için sesinizi daha derin hale getirebilirsiniz.

Ama onu cezalandırmayın ve asla vurmayın. Gözle görülür bir şekilde sinirlendiğiniz an, bu seansı sonlandırmış olursunuz. Bunu oturma eylemi ile ilişkilendirecek ve bu sizin amaçladığınızın tam tersi sonuçlara neden olacak.

Köpeğinize uzun süre oturması için nasıl eğitim verirsiniz?

Köpeğiniz “bekle” komutunu öğrendiğinde, onu daha karmaşık hale getirmeye başlayabilirsiniz. Beklemesini söylediğinizde köpeğinizden bir metre uzaklaşın, daha sonra iki metre uzaklaşın ve uzaklaşmaya devam edin.

Arkanızı döndüğünde de beklemesini söyleyin. Elbette, etrafta başka hiçbir köpek veya insan yokken bunu yapmaya başlayın. Öğrenmeye başladıktan sonra, bölgedeki dikkat dağıtıcılarla da pratik yapabilirsiniz. Bir top zıplarken pratik yapmak daha da yüksek bir seviyedir. Köpeğiniz bu komutta son derece iyiyse, yakınında bir yerde yiyecek varken de yapmayı deneyebilirsiniz.

Köpeğiniz bir önceki adıma hakim olduğunda yeni bir zorluk getirin. Köpeğiniz zorlanıyor gibi görünüyorsa, bir adım geriye gidin, süreyi kısaltın, dikkat dağıtıcı şeylerden kurtulun veya yaklaşın ve tekrar deneyin. Unutmayın: Bir köpeğe eğitim vermek nihayetinde sabır ve tutarlılık ile ilgilidir, bu yüzden işler zorlaşırsa pes etmeyin!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.