Köpeğiniz Neden Her Yerde Sizi Takip Eder

İlk başlarda süreklilik arz eder ve hatta davranışsal bir problem gibi görünebilir. Ancak, köpeklerin evin her yerinde sahiplerini takip etmesinin birden fazla nedeni vardır.
Köpeğiniz Neden Her Yerde Sizi Takip Eder

Son Güncelleme: 22 Aralık, 2018

Mutfağa. Yatak odasına. Tabii ki, verandaya. Hatta çamaşırhaneye bile. Ve eğer dikkatli olmazsanız banyoya da. Birçok köpek, sahibini heryerde takip eder. Hiçbir koşulda yanlarından ayrılmazlar. Ama bazı insanlar için memnun edici olan bu davranış, bazıları için yorucu olabilir. Düşünceniz ne olursa olsun, bu soru kesinlikle aklınızdan geçmeye devam eder: “Köpeğim neden her yerde beni takip ediyor?”

Köpeğin kişisel markajı

Belki de dört ayaklı dostlarımızın evin her yerine sahiplerini neden takip ettiğine dair en bilimsel açıklama, ataları olan kurdun, sürünün liderini takip edişinin “günümüze uyarlanmış” bir versiyonu olabileceğidir. Bu durumda ise, sahiplerini.

Ancak, bu günün köpekleri alfa erkeğini takip eden hayvanlar değillerdir ve hayatta kalmalarını sağlamak için tereddüt etmeden hiyerarşiye uymazlar.

köpek davranışları

Aslında köpekler en iyi kalpli olan kişiyi takip etmeyi tercih ederler. Kuşkusuz onları rahat ettiren, güvende olduklarını ve sevildiğini hissettiren ve onlara ihtiyaç duydukları her şeyi sağlayan birini. Ve dahası, sadece kendi çıkarlarını gözetenler ile yaşam boyu başkalarına karşı iyi bir duruş sergileyenleri nasıl ayırt edeceklerini çok iyi biliyorlar .

“Köpeğim neden her yerde beni takip ediyor” sorusu sürekli aklınızda mı? Tüylü arkadaşınızın size vermek zorunda olduğu tüm sevgi nimetini göz önünde bulundurarak problemsiz bir şekilde yaşayabilmeniz için size bazı gerçekleri anlatacağız.

Köpeğinizin sizi evin her yerinde takip etmesinin nedenleri

Daha duygusal fakat gerçeklerden uzak olmayan bir perspektiften bakıldığında, milyon dolarlık bu sorunun cevabı – “köpeğim neden her yerde beni takip ediyor?” – basitçe: çünkü o sizi seviyor .

Köpeğiniz sizi o kadar çok seviyor ki, her an sizin hoş kokunuzu ve sevgi dolu sesinizi duymak için her an sizinle birlikte olmak istiyor. Her yere peşinizden geliyor çünkü sizin:

  • Onu kucağınıza alıp okşamanızı,
  • Ona tatlı sözler söylemenizi,
  • Onunla oyun oynamanızı istiyor.

Aynı sebepten dolayı, eve gelmenizi bekliyor. Bu yüzden sizi kapıda karşıladığı zaman büyük bir mutlulukla üzerinize atlıyor ve kuyruğunu sallıyor. Bildiğiniz gibi, bazıları çok aşırı olsa da köpeklerin size olan sevgisini göstermelerinin pek çok yolu vardır.

Köpeğinizin sizi takip etme sebebi; Yiyecek

Yine de dürüst olmalıyız ve köpeğinizin sizi çok somut ve materyalist bir sebepten dolayı takip ettiğini söylemeliyiz: yiyecek almak için.

Ağzınıza getirdiğiniz her lokmaya ve yere düşme ihtimali olabilecek kırıntılara bakıyor. Ve her zaman, biraz daha fazla yiyecek isteme fırsatını kaçırmayacağı garantidir.

Bu yüzden, bir sandviç yediğiniz zaman size yalvaran gözlerle bakan köpeğinize teslim olmamanız önemlidir. Bu konuda çok dikkatli olmalısınız, çünkü obezite problemi ile karşı karşıya kalmanız çok muhtemeldir. Dört ayaklı arkadaşınızın beslenmesi ile ilgili olarak, veterinerinizin kalite ve gereken miktar açısından size en iyi şekilde tavsiyede bulunabileceğini unutmayın.

Aklınızdaki  “Neden köpeğim her yerde beni takip ediyor” sorusunun cevabı için bazı öneriler

Böylece, evcil hayvanınızın niçin her zaman peşinizden geldiğini defalarca kendinize sormayacaksınız, bunun yolu sosyalleşme ve eğitim sırasında açık kurallar koymaktan geçiyor. Köpeğinizin, başka hayvanlar ve insanlar ile olan bağlarını, onları rahatsız etmeden kurması gerekir. Ve ayrıca, “otur” veya “sessiz ol” gibi bazı temel komutlara  da -olumlu tekrar yolu ile- cevap vermeyi öğrenmelidir.

köpek davranışları

Bununla beraber, bazı aşırı durumlarda, olayları daha normal bir seviyeye çekmek için bir hayvan davranış uzmanına danışmak gerekebilir.

Köpeklerin, sürekli olarak kendi sahiplerinin arkadaşlığını arayan çok sosyal varlıklar olduğunu unutmamalıyız. Bu nedenle, yalnız başlarına geçirdikleri zaman çok fazla olursa, stres, ayrılık kaygısı ve diğer davranışsal problemler baş gösterebilir.

Bu yüzden, dip dibe yaşamaktan hoşlanmayanlar belki de başka bir evcil hayvanı tercih etmelidir. Yine de, köpeklerin bize olan sevgilerinin ispatı olan -bazen aşırı da olsa – bu davranışlarına teslim olmak daha iyidir.

Fotoğraflar: Andrea Aguirre.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.