Köpeğiniz İçin Bir Rutin Oluşturmak: 6 Uygulama

Yürüyüşler, köpeğiniz için bir rutin oluşturmak için bazı önemli uygulamaların sadece bir parçasıdır, ancak diğer uygulamalarımız gibi dinlenme zamanı da yaşamları için çok önemlidir.
Köpeğiniz İçin Bir Rutin Oluşturmak: 6 Uygulama

Son Güncelleme: 07 Mayıs, 2022

Bir köpeği sahiplenmeye karar verdiyseniz, yeni evcil hayvanınızın sadece sevgiye değil, aynı zamanda eğitime de ihtiyacı olacağını unutmayın. Buna ek olarak, köpek evinize girer girmez eğitimin başlaması önemlidir. Bu yazıda köpeğiniz için bir rutin oluşturmak için 6 uygulamadan bahsedeceğiz.

Evcil hayvanınızın günün hangi saatinde yemesi, oynaması veya dinlenmesi gerektiğini öğrenmesi iyi olur. Rutin, evcil hayvanınızın hayatında önemlidir çünkü sakinlik ve istikrar sağlar. Hatta köpekte iyi davranışlar üretmeye yardımcı olur. Bu yüzden onlara günün belirli zamanlarına saygı duymayı erkenden öğretmek çok gerekli.

1. Beslenme zamanı

Köpeğinizin beslenmesi için belirli zamanların olması çok önemlidir. Gençken günde üç öğün yemek yemeleri gerekir; ancak yetişkin olduklarında iki porsiyon yeterli olabilir, ancak bu veteriner tarafından onaylanacaktır. Durum ne olursa olsun, her gün aynı saatte yemelerini öneririz.

Bir program belirlemek ve buna kesinlikle uymak, evcil hayvanınızın yemek için doğru zamanı belirlemesine ve böylece stres veya endişeden kaçınmasına yardımcı olacaktır. Aynı şekilde, bu gerçek, sağlıklı bir metabolizma geliştirmeye ve köpekte olumlu davranışı güçlendirmeye yardımcı olabilir.

Aynı şekilde, köpeğinizi beslemek için bir program oluşturmanın yanı sıra, evde evcil hayvanınızın huzur ve sessizlik içinde yemek yemeyi sevdiği bir yer seçmek önemlidir. Ayrıca, onlara her zaman aynı miktarda yiyecek verdiğinizden emin olun. Köpeğinizin aşırı kilo veya obeziteden muzdarip olmaması için onları aşırı beslemekten kaçının.

mama kabı önünde kameraya bakan köpek

2. Tuvalete gitme zamanı

Köpeğiniz için bir rutin oluşturma uygulamaları arasında, tuvalete gitme zamanını da eklemelisiniz. Belirli programlarla, evcil hayvanınızın idrara çıkma veya dışkılama için bir zaman ve belirli bir yer olduğunu anlamasını sağlayabilirsiniz. Bir rutinin düzenliliği, köpeğin tuvalete gidebileceği zamanı dört gözle beklemesini sağlayacaktır.

Alışkanlık oluşturulurken, özellikle her yemekten sonra köpeğinizi düzenli olarak gezdirmek en iyisidir. Ardından köpek dostunuzun tuvaletini ne zaman yaptığını belirleyerek her gün aynı saatte dışarı çıkarmaya devam edebilirsiniz. Elbette belirli bir “tuvalet saati” de evinizi temiz tutmanıza yardımcı olacaktır.

3. Yürüyüşler için bir program

Yürüyüşler sadece dört ayaklı arkadaşınızın kendini rahatlatması için gerekli değildir. Bu yürüyüşler sayesinde iyi bir sosyalleşme süreci de gerçekleştirebilirsiniz. Başka bir deyişle, köpeğinize farklı ortamlarda etkileşim kurmayı öğretmek önemlidir, çünkü bu, bu ortamlardaki saldırgan veya yıkıcı davranışları önlemeye yardımcı olacaktır.

Ek olarak, evcil hayvanınızı yürüyüşe çıkarmak, evcil hayvanınızın dikkatinizi çok daha fazla çektiği bir dönem olduğundan, paylaştığınız ilişkiyi güçlendirmenize yardımcı olabilir. Öte yandan, geziler köpeğin rutini içinde ilgili bir aktivitedir çünkü sıkılmalarını engellemeye yardımcı olurlar.

4. Fiziksel ve zihinsel aktivite için bir zaman

Köpeğiniz için bir rutin oluşturmak için başka bir uygulama, tüm ırkların bu alanda en azından biraz uyarılmaya ihtiyacı olduğundan, fiziksel ve zihinsel aktivite ile ilgilidir. Köpeğin formda kalması ve enerji yakması için aktiviteler ve oyunlar oynaması için bir zaman atamak iyi bir fikirdir.

5. Yalnızlık anları

Benzer şekilde, dört ayaklı arkadaşınızın sessizlik zamanlarını rutinlerinin bir parçası olarak kabul etmesi çok önemlidir. Bu nedenle, güvenlerini güçlendirmeyi ve ayrılık kaygısından muzdarip olmalarını önlemeyi öğretmek için onları kısa sürelerle yalnız bırakmanız tavsiye edilir.

Bununla birlikte, köpeklerin doğası gereği sosyal oldukları ve onları bu kadar uzun süre yalnız bırakmanın iyi olmadığı açıklığa kavuşturulmalıdır. Terk edilmiş hissetme hissi, onlarda ıstırap, güvensizlik ve davranış sorunları üretebilir. Yalnız zaman geçirmeyi öğrenmek onlar için iyi olsa da, bu hayvanların da arkadaşlığa, ilgiye ve sevgiye ihtiyacı var.

6. Dinlenme zamanı

Köpeğiniz için bir rutin oluşturmanın yolları sadece yemek, yürüyüş, oyun ve egzersiz ile ilgili olmamalıdır. Köpeğinize dinlenmek için bir zamanın olması gerektiğini öğretmek çok önemlidir. Diğer bir deyişle, arkadaşınızın nasıl enerji yakmaya ihtiyacı varsa, onun da vücudunu ve zihnini toparlayıp dinlendirmek için birkaç saate ihtiyacı vardır.

Buna göre, evcil hayvanınıza dinlenmek için yeterince rahat hissettikleri bir yer verdiğinizden emin olun. Köpeğin evin belirli bir yerinde bir yatağı ve battaniyesi olması çok önemlidir. Ayrıca, bu yerin huzur ve güvenlik sağlaması gerektiğini unutmayın.

kumda uyuyan bir köpek

Son ipuçları

Sonuç olarak, evcil hayvanınızın hayatında bir rutin oluşturmanın sabır gerektiren bir şey olduğunu, ancak bunu başarmanın onun refahına katkıda bulunabileceğini unutmamalısınız. Daha düzenli bir yaşamla evcil hayvanınızın daha mutlu, daha güvenli ve daha sağlıklı olması olasıdır ve bu da davranışlarına yansıyacaktır.

Her aktiviteyi kademeli olarak köpeğinizin rutinine dahil etmeniz gerektiğini unutmayın. Ayrıca, köpek dostunuzu eğitmek için “iyi”, “kötü” ve “hayır” gibi anahtar kelimeler ve ödüller kullanmayı unutmayın. Son olarak, her zaman bir veterinerin veya alanında uzman bir kişinin rehberliğine güvenebileceğinizi unutmayın. İlginizi çekebilir ...

Günlük yürüyüş: Bu Rutine Devam Etmek için Beş Neden
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Günlük yürüyüş: Bu Rutine Devam Etmek için Beş Neden

Birçok köpek günlük yürüyüş ihtiyacı duyar. Yürüyüşlerin uzunluğu ritmi hayvanın türüne, fiziksel durumu ve yaşına bağlıdır.
Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.