3 Farklı Köpek Tuvalet Eğitim Pedi

22 Ekim 2019
Köpeğinizin evin içerisine tuvaletini yapmasını önleyecek bu yöntemi mutlaka deneyin.

Köpeklerimize öğretmemiz gereken en önemli derslerden bir tanesi, tuvalet eğitimidir. Bu görevi kolaylaştırmak için, hayvan uzmanları, eski gazetelerin yerine pratik ve hijyenik olan yavru köpek tuvalet eğitim pedleri üretmişlerdir. Biz bugünkü makalemizde 3 farklı tuvalet eğitim pedi hakkında bilgi vereceğiz.

Doğru yere tuvaletini yapması için köpeğinizi eğitmek

Köpeğini eğitirken çoğu evcil hayvan sahibi, köpeklerinin ulaşabileceği yere tuvalet pedini konumlandırmaktadır. Böylece, işlerini görmeleri için evin belirli bir bölgesine gitmeleri gerektiğini köpeklerine öğretmektedirler. Yani, çiş yapmayı sanki kötü bir davranışmış gibi göstermemektedirler.

Aslında, en iyisi köpeğinize yürüyüşe çıktığında tuvaletini dışarıya yapmasını öğretmektir. Ancak, yavru köpeğini dört saat boyunca evde yalnız bırakmak zorunda kalan kişiler için pedler pratik bir çözümdür.

Bizim gibi, köpeklerin de mesanelerini boşaltmaları ve vücutlarından toksinleri atmaları için düzenli olarak işemeleri gerekir. Bu yüzden, sahiplerini bekledikleri için uzun süre çişlerini tutmaları kendileri için zararlıdır. İdrarın uzun süre tutulması, idrar yolları enfeksiyonuna ve iltihaba neden olur.

Geçmişte, köpeklerin doğru yerlere işemelerini öğretmek için gazete kağıtları serilirdi. Ancak, bu çok hijyenik ya da pratik bir seçenek değildi. Bu yüzden, köpekler için bez ve eğitim pedleri üretilmiştir.

köpeklerde çiş eğitimi

Yavru köpek tuvalet eğitim pedleri ve kullanımları

Tuvalet eğitim pedleri, özellikle yavru ve yetişkin köpeklerin eğitimini kolaylaştırmak için tasarlanmış oldukça emici özelliğe sahip pedlerdir. Bu pedlerin amacı, evcil hayvanınızın kendisini “rahatlatabileceği” alanları kısıtlamaktır. Tıpkı gazete kağıdı ile ne hedefliyorsak bizzat aynısıdır.

Pratikte, bu pedler hem sahibi hem de köpeği için hijyeniktir. Dayanıklı ve emici olması ve kolay temizlenmesi sayesinde, hayvanın idrarı ile doğrudan temas etmemizi önlemektedir. Buna ek olarak, hayvan her tuvaletini yaptığında kendi dışkısına basmak zorunda da kalmaz.

Bu pedlerin bir diğer faydası da, köpeğin eğitimini kolaylaştırması ve bu alanın onun “tuvaleti” olduğuna teşvik etmesidir. Ayrıca dostumuzun ihtiyacına göre farklı boylarda ve modellerde de bulabilirsiniz.

Köpekler için 3 farklı tuvalet eğitim pediköpeklerde çiş eğitimi

Aşağıda, evcil hayvan mağazalarında bulabileceğiniz 3 farklı tuvalet eğitim pedi verilmiştir.

1. Yavru köpekler için tuvalet eğitim pedi

Köpeğinize tuvalete gitmesini öğretmek için en uygun yaş, yavru dönemleridir. Eğitim pedleri hem evinizi temiz tutacak hem de bu işi kolayca yapmanızı sağlayacaktır. Sabır ve olumlu pekiştirme, köpeğinize tuvalet eğitimi verirken vazgeçilmez bir dost olacaktır.

Yavru köpeğiniz için en uygun pedi seçmek için, ürünün boyutuna ve emme kapasitesine dikkat etmenizi öneririz. Mantıken, kaliteli ürünler daha pahalı olacaktır, ancak daha iyi sonuçlar almak istiyorsanız bu ürünleri tercih etmelisiniz.

2. Yetişkin köpekler için eğitim pedleri

Yetişkin köpekler için eğitim pedleri, köpeklere sadece doğru yere işemeyi öğretmekle kalmaz. Ayrıca, seyahat ederken ve evinizi günlük olarak temiz tutmak istediğinizde de işinize gelir. 

Yetişkin köpek sahiplenmek isteyen bir kişi, bu üründen oldukça faydalanacaktır. Ayrıca, sahipleri yokken gazete kağıdına ya da kum kabına işemeye alışkın köpekler için de büyük rahatlık olacaktır.

Diğer yandan, bu pedleri seyahat ederken ya da veterinere giderken köpeğinizin seyahat çantalarına da serebilirsiniz. Buna ek olarak, tüylü dostunuz çok yaşlandığında veya hareket etmekte zorlandığında da kolaylık sağlayacaktır.

Tekrardan, ürünün boyutuna ve emme kapasitesine dikkat etmenizi öneririz. Bazı markalar, eğitim pedlerinin yanlarına yapışkanlı bant yapıştırarak “ekstra fayda” sunarak, pedlerin evin dört bir yanına saçılmasını engeller.

3. Yapay çimli eğitim pedleri

tuvalet eğitim pedi

Bu tür eğitim pedi, çimlere tuvaletini yapan köpekler için idealdir. Unutmayın, bazı köpekler her yere işemeyi tercih etmezler.

Emici bir yüzeyin üzerine eklenen yapay çim yüzeyi, bu tuvalet pedlerini daha sofistike ve şık hale getirmektedir. Genel olarak, köpekler bu pedlere daha kolay alıştıkları için eğitim süreleri de kısalmış oluyor.

Ancak, bu çimenli pedler genelde büyük bir yer kaplıyor. Bu sebeple, apartmanda yaşayan köpekler için en iyi çözüm yolu olmayabilir.