Kedinizi Eğitmek İçin Öneriler

Kedilerin bağımsız olmak ve kafalarına göre davranmak gibi ünleri vardır. Kedi sahiplerinin, kedilerini eğitmeyi düşünmemelerinin nedeni de bu olabilir. Ancak, biraz sabır ve bilgi ile, kedinizi eğitmeyi başarabilirsiniz.
Kedinizi Eğitmek İçin Öneriler

Son Güncelleme: 10 Eylül, 2019

Bazen biraz zor görünse de, kedinizi eğitmeyi öğrenebilmeniz imkansız değildir. Bir kediyi eğitmek söz konusu olduğunda, başarının sırrı, kediyi işbirliği yapmaya ikna edecek bir yöntem bulmaktır. Ortada “bir antlaşma” olduğunu ve bundan onun da bir çıkarı olacağını ona göstermelisiniz.

“Bir antlaşma” olmalı derken, klasik disiplin yöntemlerini tamamen unutmanız gerektiğini söylüyoruz. Kediler ceza veya “disiplin” ile öğrenmezler. Dahası, kedinize ceza verdiğinizde bu onu strese sokup sağlığı ve huyları üzerinde kötü etkilere neden olabilir.

Unutmayın, kedinizi eğitmek için sabır ve pozitif koşullandırma çok önemlidir.

Kedinizi Eğitmek İçin 3 Kilit Nokta

Yazımızın başında da dediğimiz üzere, kedinizi eğitmenin püf noktası, onu bir ödül kazanmaya motive etmektir. Bu sayede kedinizi, siz çağırdığınızda ve o geldiğinde, bunun vaktine değeceğine ikna edebilirsiniz.

Zor görünse de, ödül temelli eğitim kedilerde işe yarar. Ancak, kedinizi, sizin sözünüzü dinlemeye neyin ikna ettiğini bulmak biraz zor olabilir. İnatçılığından vazgeçmesi için, kedinize hangi ödülü verebilirsiniz?

Kedinizi Neyin Motive Ettiğini Bulmak

Her kedi için, onları istediğiniz herhangi bir şeyi yapmaya ikna edecek “bir şey” vardır. Genelde ödül mamaları kullanılır. Veya peynir, sosis, füme, ton balığı, tavuk veya ciğer de kullanabilirsiniz.

ödül maması yiyen kedi

Kedinizi Ödüllendirin

Kedinizin hoşuna giden ödülü bulmanız yeterli olmayacaktır. Bu ödülü, tüylü dostunuz istediğinizi yaptığı zaman ona vermelisiniz. Temel olarak bu şekilde kediniz ile olan “antlaşmanızı” tamamlarsınız.

Ayrıca, ödülleri, kedinin sadece ödülün tadını alabileceği kadar küçük miktarlarda vermelisiniz. Bu sayede kediniz daha fazlasını ister bir halde olacaktır. Eğer kedinizin bu isteğini hemen tatmin ederseniz, motivasyonu kalmayacaktır. Eğer daha fazlasını ister bir halde olursa, yeni bir ödül elde etmek için uğraşacaktır.

Kedinizin en çok ne yemeyi sevdiğini bilmiyorsanız, bulmak için ufak denemeler yapın. Ona farklı yiyeceklerden ufak parçalar vererek, en çok neyi sevdiğini bulun.

Bir Clicker Kullanın

Clicker, düğmesine basıldığında çıt sesi çıkaran küçük plastik bir cihazdır. Bu cihaz sayesinde, kedinizin, cihazın sesini ödülle bağdaştırmasını sağlayabilirsiniz. Bu yönteme “edimsel koşullama” denir.

Böyle bir koşullanma oluşturmak aslında çok basittir. Yere bir parça ödül bırakın ve, kediniz ödülü yediğinde clickerın düğmesine basın. Kısa sürede, siz cihazın düğmesine bastığınızda, kediniz bir ödül için size bakmaya başlayacaktır. Bu aşamaya eriştiğinizde, artık kediniz eğitilmeye hazırdır.

Ancak, bu durumda, clickerı kullanmadığınızda kediniz neden bir ödül aldığını anlamayabilir. Kediniz ondan istediğiniz bir şeyi yaptığında ve ardından çıt sesini duyup ödülünü aldığında, bu antlaşmanın ne şekilde işlediğini daha kolay anlayacaktır.

parmak ile oynayan yavru kedi

Zaman ve Sabır

Kedinizi eğitmek bazen biraz fazla vakit gerektirebilir. Yani, bu eğitim egzersizini birkaç gün hatta birkaç hafta sürdürmeniz gerekebilir. Bu egzersizi, kısa sürecek şekilde, günde birkaç kez tekrarlamalısınız. İstikrarlılık ve tekrarlamalar bu konuda çok önemlidir.

Eğer bu egzersizi birkaç gün üst üste yapmazsanız, kediniz öğrendiklerini unutacaktır. Öte yandan, eğer egzersiz süresini çok uzatırsanız, kediniz sıkılacak ve ilgisini kaybedecektir.

Kediniz Hazır Olduğunda

Kediniz clicker sesine tepki vermeye başladığında, artık eğitime geçebilirsiniz. Evet, artık kedinize sesli işaretler verebilirsiniz. Eğitimin bu aşamasında, kedinize yemeğini verirken farklı bir ses çıkartmalısınız. Mama kutusunu veya konservesini açtıktan sonra, kedinize seslenebilir veya ağzınızla bir klik sesi yapabilirsiniz. Kediniz, bu çıkardığınız sesi pozitif bir şeyle (yemek) bağdaştıracak ve kısa sürede yanınıza gelecektir.

Kedinizin sizi anlamaya ve gelmeye başlamadığını fark ettiğinizde, bunu alıştığı besleme saatlerinin dışında da uygulamalısınız. Bu egzersizi kedinizle aranızda az bir mesafe varken yapın. Bir ses çıkartın, clickerı kullanın ve kediniz yanınıza geldiğinde ona ufak bir ödül verin. Bu egzersiz de işe yaramaya başladığında, kedinizi, azar azar mesafeyi arttırarak daha uzaktan çağırmaya başlayın. Bu sayede kediniz size itaat etmeyi öğrenecektir.

sevilen kedi

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.