Birlikte Yaşayamayan Hayvanlar Hangileridir?

Birlikte Yaşayamayan Hayvanlar Hangileridir?

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2018

“Kedi köpek gibi didişmek” sözünü daha önce mutlaka duymuşsunuzdur. Bu sözün çıkış noktası neresi bilmiyoruz ancak evinde hem kedi hem de köpek besleyen ve hiç sorun yaşamayan birçok insan vardır. Peki, birlikte yaşayamayan hayvanlar gerçekten var mıdır? Öğrenmek için okumaya devam edin.

Birlikte Yaşayamayan Hayvanlar Var mıdır Yok mudur?

Her türün farklı ihtiyaçların yanı sıra kendine has özellikleri ve kişiliği olduğu doğrudur ancak bu, hayvanların birlikte yaşayamayacağı anlamına gelmez. İnsanları ele alalım; özümüzde aynı olsak da, aslında birçok açıdan farklıyızdır. Bir kişi için önem arz eden şeyler diğer kişi için o kadar da önemli olmayabilir.

Ancak biz, hayatlarımızı diğer insanlarla paylaşmaya, birlikte mutlu mesut yaşamaya alıştık. Her ne kadar bu, sık sık iletişim kurmayı ve mantıklı olmayı içerse de. Ne olursa olsun bu bir kimya meselesi. Hayvanların da kimyalarının uyuşmaları gerekmektedir. Bu da, bazı hayvanların birlikte yaşamak için daha uyumlu olduğu anlamına gelir.

Kediler ve Köpekler: Evet mi Hayır mı?

Köpekler oldukça sosyal hayvanlardır ve neredeyse bütün türlerle uyum içinde yaşayabilirler. Kedi ve köpeklerin farklı oldukları her ne kadar doğru olsa da, bazı ilkelere uyduğunuz sürece kedi ve köpekler aynı çatı altında sorunsuz bir şekilde yaşayabilirler.

birlikte yaşayamayan hayvanlar

İki hayvanın arkadaşlık kurabilmesi için sahiplerinin ayrı bir çaba göstermesi gerekir. Bunu da, birbirleriyle vakit geçirmeye zorlayarak değil onların ihtiyaçlarıyla eşit derecede ilgilenerek ve her iki hayvana da aynı şekilde ilgi göstererek yapabilirsiniz.

İki hayvanın birlikte yaşaması için gerekli olan şey, her iki hayvanın kişilik yapıları olduğu kadar sizin bu durum karşısında ne kadar çok çabaladığınızdır. İki hayvana da kendine ait alanlarını yaratmalarına müsaade edin.

Köpek ve Ferret? Evet mi Hayır mı?

Ferretlerin köpeklerle çok ortak noktası olduğu için genel olarak onlarla daha iyi anlaşıyorlar. Her iki hayvan da sosyaldir ve bir grubun ya da sürünün parçası olmak isterler. Aynı zamanda ferretler yürüyüşe çıkmayı sever, bu yüzden iki hayvan da bu anları birlikte vakit geçirerek değerlendirebilir.

Peki, Köpek ve Tavşanlar?

Tavşanlar oyuncu hayvanlardır ve üstelik, köpeklerle birlikte oldukları zaman daha da eğlenceli olabilirler. Ancak doğru tavşan ırkını seçmeniz gerekir çünkü bazı ırklar oldukça gergin olabilir, bu da köpekleri strese sokup üzebilir.

anlaşamayan hayvanlar

Eğer birlikte mutlu mesut yaşamalarını istiyorsanız, tavşanların da köpekler gibi uygun şekilde sosyalleştirilmesi gerekir.

Kemirgenler ve Köpekler

Hamster ve kobay faresi gibi kemirgenler, köpeklerle aynı çatı altında yaşayabilirler ancak arkadaş olamazlar. Birlikte yaşarken mutlu ve rahat olurlar ancak birbirlerine karşı mesafeli bir tavır alırlar. Yani, iki hayvan da varlıklarını kabul ettikleri halde bir diğeriyle yakından ilişki kurmaz. Aralarında herhangi bir etkileşim olmaz.

Kuşlar ve Köpekler

Aralarında bir arkadaşlık kuramayacak kadar uyumsuzlardır. Kemirgenlerde olduğu gibi, köpekler bazı istisnai durumlar dışında kuşlarla etkileşime girmeyecektir. İstisnai durumlar birbirleriyle büyüyen ve birbirlerini kardeş olarak gören hayvanlarda görülebilir.

Kedilerin Birlikte Yaşayabileceği Hayvanlar Nelerdir?

Kediler köpeklere nazaran başka bir canlı türüyle birlikte yaşama konusunda daha seçici hayvanlardır çünkü kediler bölgelerine önem verirler ve bağımsızdırlar. Ancak yukarıda bahsettiğimiz gibi, her iki hayvanın kişiliği ve yaşı bu durumlarda çok önemlidir.

Kedilerin başka bir hayvanla birlikte yaşamalarının en güzel yolu, iki hayvanın çok erken yaşlarda birlikte büyütülmesi ve etkileşime girmesidir. Bu yolla birbirlerine hızlı bir şekilde alışacaklar ve birbirlerini aileden biri olarak göreceklerdir.

Birlikte yaşayamayan hayvanlar ya da mutlu mesut yaşayan hayvanlar diye bir şey yoktur. Tıpkı insanlar arasında olduğu gibi farklı kişilikleri olan evcil hayvanların arasında da kimyanın hem uyuştuğu hem de uyuşmadığı anlar olacaktır. Ayrıca insanlara yapamadığımız gibi hayvanları da iyi anlaşmaları için zorlayamayız.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.