Köpeklerle Yoga Yapılabileceğini Duydunuz mu?

Hiç doga yapmayı denediniz mi? Bu köpeklerle birlikte yapılan bir yoga ve ikiniz için de çok eğlenceli!
Köpeklerle Yoga Yapılabileceğini Duydunuz mu?

Son Güncelleme: 13 Mayıs, 2021

Daha önceki bir makalede sahibiyle yoga yaptığı bilinen ve çoğunuzun okuduğu sevimli küçük bir köpek olan Pancino’dan bahsetmiştik. Ancak bu yeni bir şey değil çünkü insanlar uzun yıllardır köpeklerle “doga” ya da yoga yapıyorlar.

Doga normalde yogada yaptığımız egzersizleri içererek benzerlik gösterir.  Her ikisi de nefes alma tekniklerini ve duruşları içerir. Diğer yandan, köpeklerin ayak uydurabilmeleri için biraz daha basittir.

Köpeklerle yoga yapmanın evcil hayvanlar için de sayısız faydası vardır. Rahatlamalarına yardımcı olur ve egzersiz disiplini onları daha itaatkar ve zihinsel olarak daha çevik hale getirir. Aynı zamanda esnekliklerini de arttırır.

Ek bir avantaj olarak “doga”, köpeklerini evde çok fazla yalnız bırakmak istemeyen kişiler için eşsiz bir fırsat olacak ve onlarla daha fazla zaman geçirmeyi sağlayacak bir yol olacaktır.

köpekle yoga yapmak doga

Köpeğimizin aynı bizim yaptığımız gibi yoga yapmasını bekleyemeyiz. Farklı bir anlayışa ve dile ihtiyacı olacaktır. Ayrıca, yogayı evcil hayvanınızın sakin olduğu zamanlarda yapmak çok önemlidir.

Onu seanstan önce koşup enerji harcayabileceği bir yürüyüşe çıkarırsak, seanslar sırasında muhtemelen daha sakin olacaktır.

Köpeklerle yoga: nereden başlamalı

Öncelikle, ilk seanslar egzersizlerle dolu olmamalıdır. Bunun yerine, köpeğin ondan ne yapmasını istediğimizi anlamasını sağlamaya odaklanılmalıdır. Başlamak için bir veya iki poz yeterli olacaktır.

Bu, köpeği rahat hissettirecek ve aynı zamanda bize ve genel olarak duruma karşı güvenini artıracaktır. Evcil hayvanımızın bu şekilde hissetmesini sağlamak, onu bizimle başka seanslara gelmeye teşvik edecektir.

Her poz her köpeğe uygun değildir. Küçük bir köpekle yoga yapmanın, büyük bir köpekle yoga yapmakla aynı şey olmadığını anlamalıyız. Örneğin, bir chihuahua olan Pancino gibi bir köpek üstümüzde olabilir. Ancak, bunu büyük bir köpekle yapamayız.

Köpeklerle yoga için nefes teknikleri

Matınızı, onunla paylaşmalısınız. Yanınızda olmak onu rahat ve güvende hissettirecektir.

Matta birbirinize yakın otururken birbirinizin nefesini hissedeceksiniz. Daha sonra onu rahatlatmak için ellerinizi sıkıca sırtına koyabilirsiniz. Bunu çok uzun süre yapmanız gerekmez; başlamak için birkaç dakika yeterli olacaktır.

Köpekler için pozlar, masaj dahil!

yoga matında köpek

Köpeğinizin yogaya alışması için sabır, azim ve sevgi gerekir. Muhtemelen pozları ilk başta yapamayacak, ancak denemeye devam etmelisiniz.

Evcil hayvanımızı bacaklarımızla çevrelemeye çalışırsak, kaçmak isteyebilir. Bunu çok kademeli ve nazik bir şekilde yapmalıyız ki bacaklarınızı hissettiğinde onu rahatsız etmesin, tedirgin olmasın.

Köpeğinizin hoşuna gitmeye başladıysa, onu bacaklarınızla çok hafif bir şekilde çevreleyip başına ve kulaklarına masaj yapmaya başlayabilirsiniz.

Bu pozda kendini rahat hissettiğinde, kendimizi onun üzerinden esnetebileceğiz. Elbette bunu, ağırlığımızı ona yüklemeden çok yumuşak ve nazik bir şekilde yapmalıyız. Bunu pençelerini öne doğru uzatarak kaslarını gevşetmesine ve germesine yardımcı olacak şekilde yapmalıyız.

Köpeğinizle yoga yapmak için bazı ipuçları

Gördüğünüz gibi, o kadar da zor değil, sadece şu tavsiyelere uymanız yeterli:

  • İlk seanslarda onu egzersizlerle aşırı yüklemeyin. Aslında bir veya iki poz yeterli olacaktır.
  • “Doga” evcil hayvanınız için hoş bir deneyim, dinlenebileceğiniz bir yer olmalıdır.
  • Köpeğinizle bildiğiniz tüm pozları yapamayacağınızı unutmayın.
  • Amaç, köpeğinizin sizinle rahat hissetmesidir. Nezaket, sabır, sevgi ve azim bunu başaracaktır.

Öyleyse, “doga” yı deneyin, bakalım sevecek misiniz?


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.