Kızgın Olduğunuzda Köpekler Size Güvenmiyor

19 Nisan 2020
Köpekler en az 16.000 yıldır insanlarla birlikte. Fakat, kızgın olduğunuzda köpeklerin size güvenmediğini biliyor musunuz?

Kızgın olduğunuzda köpeğinizin size itaat etmek istemediğini fark ettiniz mi? Köpeğiniz size sadık olmasına rağmen, bu reaksiyon kesinlikle normaldir. Bir araştırmaya göre, köpekler öfke gösteren insanlara güvenmiyor.

Peki ya bu çalışma nasıl yapıldı?

Araştırma Brigham Young Üniversitesi‘nde (Provo, Utah, ABD) psikologlar tarafından gerçekleştirildi ve Animal Cognition dergisinde yayınlandı. Uzmanlar, sahibi kızgın olduğunda köpeklerin ona güvenmediği ve itaat etmekten çekindiği kararına vardılar.

eğitim alan köpek

Bu sonuçları elde etmek için psikologlar, köpeklerin insanlardan gelen olumlu veya olumsuz davranışlarla karşı verdikleri yanıtları analiz etmek için deneyler yaptılar.

Bunu yapmak için köpek sahiplerini kullandılar. Kişi bir bölgeyi işaret ettiğinde, köpek kişinin işaret ettiği her şeyi bulmak için onu keşfetmesi gerektiğini anlıyordu. Bu eylem, köpeğin bilinmeyen bir bölgeyi ilk kez keşfetmeye gidecek kadar kişiye güvendiğini gösterir.

İlk olarak, uzmanlar işaret eden kişi mutlu hareket ettiğinde köpeklerin işarete nasıl tepki verdiğini gözlemledi. Bundan sonra, köpeklerin işaret ederken öfkeli bir ton kullanan bir kişiye tepkilerini gözlemlediler.

Kızgın olduğumuzda köpekler bize güvenmez

Sonuçları karşılaştırırken, psikologlar köpeklerin işaret eden kişi gözle görülür derecede kızgın olduğunda tepkilerini geciktirdiğini keşfetti. Bu, köpeklerin sahipleri öfke gösterdiklerinde sahiplerine çok güvenmediklerini göstermektedir. Sonuçlar ayrıca pozitif vokal ipuçlarının köpeğin reaksiyon sürelerini artırmadığını, ancak olumsuz duyguların onları önemli ölçüde geciktirdiğini gösterdi.

İnsanların köpeklerine – sevgiyle veya saldırganlıkla – hitap etme şeklinin köpeğimizin davranışını etkilediği sonucuna vardılar.

Burada Benim Hayvanlarım‘da iddia ettiklerimiz için bilimsel bir onay var gibi görünüyor. Sabır ve sevgiyle, evcil hayvanlar veya insanlar için bile her şeyin mümkün olduğunu unutmayın.

Bu nedenle, köpeklerin size güvenmesini ve itaatkar olmasını istiyorsanız, onlara sevgi ile davranın. Onların ruh halinizi çok iyi algılayabilen hayvanlar olduklarını unutmayın.

Yakın tarihli bir araştırmaya göre, öfke ile emir verirsek köpekler bize güvenmiyor.

Köpekler, bir kişinin güvenilir olup olmadığını belirlemek için önceki deneyimleri kullanır

Brigham Young Üniversitesi’nden yapılan araştırma, köpeklerin mutlu veya kızgın yüzler arasındaki farkı ayırt edebildiğini buldu.

Buna ek olarak, Japonya’daki Kyoto Üniversitesi‘nde yapılan bir deney, köpeklerin insanlara hemen güvenmediğini kanıtladı. Bunun yerine, deneyimlerini insanların güvenilir olup olmadığını belirlemek için kullanırlar.

Bunu yaparken üç tur işaret için 34 köpek kullandılar:

  • İlk tur: deney katılımcıları, gıdaların bir kapta nerede saklandığını doğru bir şekilde gösterdi.
  • İkinci tur: boş bir kaba işaret ettiler.
  • Üçüncü tur: Aynı deney katılımcısı tekrar içinde yiyecek olan kaba işaret etti.

Japon araştırmalarının sonucu

Son turda, köpek deneycinin işaretine cevap vermedi. Bu, köpeklerin deneyciye dair deneyimlerini güvenilir bir rehber olup olmadıklarını değerlendirmek için kullanabileceğini göstermektedir.

Böylece, bilim insanları köpeklerin bir kişinin artık güvenilir olmadığını belirlemek için önceki deneyimlerini kullandığını gösterdiler.

Bu turlardan sonra yeni bir deneyci ilk turu yeniden gerçekleştirdi. Köpekler bir kez daha bu yeni kişiyi ilgiyle takip etti.

Köpekler sahiplerine güvenmiyorsa, davranışsal sorunları olabilir

köpeğini eğiten sahip

Çalışma hakkında, Birleşik Krallık’taki Bristol Üniversitesi’nden John Bradshaw, köpeklerin yaşantılarının öngörülebilir olmasını sevdiğini söylüyor. Bir şey düzensiz hale gelir gelmez, yapacak alternatif şeyler arayacaklardır. Sonrasında ne olacağını sürekli bilmiyorlarsa, çabucacık stresli, agresif ve korkak olabilirler.

Bu nedenle, sahipleri tutarsız davranan köpeklerin genellikle davranış problemleri vardır. Buradaki sonuç, tutarlı ve güvenilir değilseniz köpeklerin size güvenmediğidir.

Yani, köpeğinize sevgi ve saygı ile davranırsanız yanınızda sadık, mutlu bir hayvana sahip olursunuz.