Bisikletli Arabalar ile Köpeğinizi Gezdirebilirsiniz

Bisikletinize römork takarak, uzun seyahatlerinizde köpeğinizi de yanınızda götürebilirsiniz.
Bisikletli Arabalar ile Köpeğinizi Gezdirebilirsiniz

Son Güncelleme: 03 Kasım, 2019

Eğer köpeğiniz hala yavruysa, çok yaşlıysa ya da sağlık problemleri varsa, köpekler için yapılan bisikletli arabalar köpeğinizi gezdirirken size büyük kolaylık sağlayacaktır.

Köpeğinizle yürüyüş yapmak oldukça eğlenceli bir aktivitedir. Ancak daha fazla egzersiz yapmak istediğiniz zamanlarda köpeğiniz size ayak uyduramayabilir. Bu durumda, bisikletli arabalar imdadınıza yetişecektir. Bu şekilde ikiniz de güzel havanın tadını daha uzun çıkartabilirsiniz.

Köpekler için bisikletli arabalar

Evet, doğru duydunuz! Köpeğinizi gezdirmek için bisikletli arabalardan satın alabilirsiniz. Köpeğinizi yürütmeye zorlamak yerine, bu şekilde onu daha az yormuş ve daha güvende tutmuş olursunuz.

Bir köpek ile bisiklet sürmek tehlikeli ya da zor olabilir, hele bir de hayvanın fiziksel durumu buna müsait değilse, bazı kuralları öğrenmemişse ya da çok yaşlıysa.

Bunun yanı sıra bazı köpekler sahipleri bisiklet sürerken onlara ayak uydurabilecek kadar disiplinli olabilirler. Ya da köpeğinizi belirli bir yere götürmek istiyorsunuzdur, mesela bir sahile ya da dağa. Oraya vardığınızda tasmasını çıkarabilir ve güzel bir vakit geçirebilirsiniz.

Bisikletli araba, yarı saydam penceresi olan tekerlekli bir kasadır. Bisikletin arka eksenine bağlanır. İçerisinde kaygan olmayan bir örtü ve yanlarda hayvanı rüzgardan ve yağmurdan korumak için vinil kumaşlar yer alır. Bazıları bebek arabası gibi kullanabileceğiniz takımlarla birlikte gelir.

bisikletli araba ile köpeğini gezdiren adam

Köpekler için bisikletli arabalar gerekli midir?

Köpeğinizle egzersiz yapmak ya da yürüyüşe çıkmak için bu seçeneği birçok sebepten seçebilirsiniz.

1. Köpeğiniz bisikletin yanında koşmayı bilmiyorsa

Yavruların, koşmak için yeterli güçleri ya da yeterli disiplinleri yoktur. Aynı zamanda, sağlık problemi olan yetişkin köpekler koşamıyor olabilir.

2. Yolculuk uzunsa

Köpeğiniz egzersize alışkın desek bile, en fazla birkaç sokak öteye gitmeye alışkındır. Daha uzun yolculuklara çıkarmaya çalışırsanız ne olur? Büyük ihtimalle ayak uyduramaz.

3. Köpeğiniz egzersiz yapmayı sevmiyorsa

Köpeğiniz yaşlı, aşırı kilolu ya da fiziksel egzersize “uygun” olmayan bir ırk olabilir. Belki yeni bir hastalıktan ya da kazadan kurtuldu. Bu durumlarda köpeğinizi yürüyüşe çıkarmayın demiyoruz, bisikletli araba ile daha rahat edeceksiniz.

bisikletli araba

Bisikletli arabalar: olması gereken parçalar

Köpekler için bisikletli arabalar size mantıklı geldiyse, bir sonraki aşama uygun olan modeli bulmanız olacaktır. Dikkatli alınması gereken bazı noktalar şunlardır:

1. Boyut

Bisikletli arabalar köpeklere uygun olarak farklı boyutlarda ve kapasitelerde gelir. Aynı şekilde, bu “kasalar” genelde kaniş ya da Yorkshire terriyeri gibi küçük hayvanlar için kullanılır. Ayrıca, 20 kg’a kadar taşıyabileceğini unutmayın.

2. Bağlantı parçası

Neredeyse bütün römorkların hepsinde, arka tekerleğe takılan metal bir parça bulunur. Ama buna ek olarak, kazalar için bir emniyet kayışının ya da ikincil bir desteğin olması gerekir.

3. Kalite

Normal olarak, satın aldığınız ürünü yıllar boyunca kullanmak istersiniz. Ayrıca, iyi kalitedeki bir bisikletli araba hem sizin hem de köpeğinizin güvenliği için gereklidir. Sağlam tekerlekler, sert bir çerçeve ve dayanıklı bir kasa olmazsa olmazdır.

Son olarak, eğer evinizde muhafaza edebileceğiniz bir yer yoksa, katlanabilir modellerini tercih edin. Ayrıca, tamamlayıcı aksesuarlarını (gece sürüşü için fren vb.) unutmayın!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Amat, M., Hervera, M., Baucells, M., & Manteca, X. (2009). Factores ambientales implicados en el control de la conducta del perro y del gato : alimentación , manejo y ejercicio. Clin. Vet. Peq. Anim -AVEPA.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.