Lazer Oyunu Köpeğiniz için Tehlikeli mi?

Evcil hayvanlarla oynanan lazer oyunları hakkında daha fazla bilgi almak için okumaya devam edin.
Lazer Oyunu Köpeğiniz için Tehlikeli mi?

Son Güncelleme: 09 Nisan, 2020

Son zamanlarda evcil hayvanlarla lazer oyunu oynamak popülerleşmiştir. Evcil hayvanlarımızın bu oyunu fazlasıyla beğendiğini görebiliyoruz. Kedilerimiz ve köpeklerimiz duvara yansıyan ışıkları görünce kovalamaya karşı koyamıyorlar.

Ancak, bu sadece bir yansıma olduğu için asla yakalayamacakları da belli. Bunun evcil hayvanınız üzerindeki etkisi ne olur? Lazer, evcil hayvanınızı harekete geçiren zararsız bir oyun mu yoksa göründüğü kadar zararsız değil mi?

Lazer oyunu evcil hayvanlar için tehlikeli midir?

beagle

Evcil hayvan sahipleri arasında lazer oyunlarının popülaritesine rağmen, hayvan sağlığı uzmanları lazerin, hayvan sağlığına zararlı olabileceğini iddia etmektedir.

Hayvanların doğuştan gelen avcı içgüdüsü nedeniyle, küçük lazer ışığını durmadan kovalarlar. Elbette bütün hayvanlar aynı değildir ve aynı içgüdüleri taşımazlar.

Ancak aynı zamanda, lazer gibi bir şey yakalayamayacaklarını algılayan evcil hayvanlar da bulunmaktadır. Bu yüzden denemiyorlar bile. Ancak bazıları var ki çok ısrarcılar ve bu imkansız ışığı durmadan yakalamaya çalışmaktadırlar.

Vazgeçmeyen ikinci çeşit hayvanlar için lazer potansiyel olarak tehlikeli olabilir. Sonuç olarak, bu hayvanlar yerde ya da duvarlarda yakalayamayacağı bir şeyi sürekli gördüklerinde kafayı yiyebilirler. Hatta lazerin peşine düşmek kazalara bile neden olabilir.

Bu sebeple, lazer oyunları aslında davranış değişikliğine neden olan bir tür saplantı haline dönüşür. Hayvanlar, öyle bir şey olmasa bile her yerde lazer gördüğünü düşünmeye başlar. Bunun sürekli strese neden olacağından ve hayvanın zihinsel ve fiziksel sağlığını riske atacağından şüphe yoktur.

Köpek eğitimcisi Sam Basso’ya göre lazer oyunu sonucunda incinen birçok hayvan bulunmaktadır. Sonuçlardan bir tanesi ise kompulsif davranıştır. Özellikle bu durumu gölgelerde bile ışın arayan ve evin her yerinde koşup zıplayan hayvanlarda görmek mümkündür. Bunun sonucunda ise sürekli olarak endişeli bir ruh halinde dolaşmaktadırlar.

Lazer ne zaman tehlikeli olur?

Gördüğümüz ve uzmanların belirlediği üzere, lazer oyunu evcil hayvan sağlığı için tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Ancak, doğru şekilde uygulandığında tüylü dostunuzu formda tutmak için ideal bir egzersiz de olabilir.

Peki, lazeri evcil hayvanınızı incitmeyeceği bir şekilde nasıl kullanabilirsiniz?

ödül yiyen köpek

  • Olumlu pekiştirme: Bu oyunla onlara bir şey öğretmesek bile, yine de ödüller verebilir. Evcil hayvanınız lazeri yakaladığı zaman bir övgü, ödül ya da sevdiği bir şey verebilirsiniz. Bu sayede motive olarak koşup oynamaya devam edecek ve egzersiz ihtiyacını karşılayacaktır.
  • Işığı bir yere kaçırmayın: Işığı bir oraya bir buraya taşımak zevkli olabilir, ancak hayvanınız için bu sadece strese neden olacaktır. Işığı zeminde, muhtemelen uzun bir yüzeyde tutarak hayvanınızın peşinden gitmesini sağlayın. Lazerin evcil hayvanınızın ulaşamayacağı yerler olan tavanlardan veya duvarlardan uzak tutun. Çünkü buralar hayvanınızda endişe uyandırır.
  • Kazanmasına izin verin: Evcil hayvanınıza çabası için bir tür ödül vererek kutlayın. Yeteri kadar egzersiz yaptığını düşündüğünüzde lazeri kapatın ve lazeri yakaladığını düşündürün. Hatta daha da iyisi yok ettiğini düşünsün.
  • Ödül gizleyin: Evcil hayvanınızı sakladığınız oyuncakların yerini işaret eden ipuçları olarak kullanabilirsiniz. Bu sayede egzersizini yapacak, ödülünü alacak ve stres olmayacaktır. İnanılmaz bir fikir değil mi!
İlginizi çekebilir ...
Kedinizi Oyun Oynamaya Teşvik Etmek İçin 7 Basit Yöntem
My Animalssayfasında okuyun My Animals
Kedinizi Oyun Oynamaya Teşvik Etmek İçin 7 Basit Yöntem

Kedinizi oyun oynamaya teşvik etmek istiyorsanız onu yakından incelemelisiniz. Birkaç ufak değişiklikle başlayarak neyin işe yaradığını not alabilirsiniz.