Köpeğinizin Zekasını Nasıl Uyarırsınız

Köpeğinizin zekasını uyarmak için oynayabileceğiniz farklı oyunlar vardır. Bu oyunlar beyin egzersizleri için harikadır.
Köpeğinizin Zekasını Nasıl Uyarırsınız

Son Güncelleme: 10 Ağustos, 2020

Eğer bir apartmanda ya da çok küçük bir yerde yaşıyorsanız, köpeğiniz bir teras köpeğine dönüşebilir. Bu durumdan çok hoşnut olmayacaktır. Bu sebepten dolayı, köpeğinizin zekasını uyarmanız gerekir. 

Eğer günde sekiz saatten fazla bir veranda ya da içeride kilitli duruyorsa, evcil hayvanınız birçok önemli şeyden mahrum kalacaktır.

Bunların tamamı birçok sorunun yanı sıra hiperaktivite ve davranışsal sorunlara sebep olabilir. Bunun sebebi köpeğin oyun oynayacak, eğlenecek ve keşif edebilecek bir yeri olmamasıdır.

Köpeğinizin, parkta tasmasına bağlı olmak zorundayken ara sıra denk geldiği köpeklerden öte diğer köpeklerle birlikte etkileşime girmesi gerekir.

Bir köpeğin zekasını geliştirmek için oyunlar

Dengede duran bir köpek

Farklı oyunlar oynamak köpeğinizi eğlendirirken zihnini çalıştıracaktır. Bu egzersizler sayesinde, aynı zamanda evcil hayvanınızın problem çözme kabiliyetini de artıracaktır. Yavru ya da yetişkin olması bunu değiştirmez.

Köpeğinizle oynarken aklınızda tutmanız gereken ilk şey kontrolde olan kişinin siz olması gerektiğidir. Hangi oyun olursa olsun, ne zaman oynanması, ne zaman oyunun durması ve oyunun nasıl oynanması gerektiğinin kontrolü sizde olmalı.

Köpeğinizin zekasını uyarmak aynı zamanda onu can sıkıntısından uzak tutmak için de harika bir yoldur. Eğer bu olursa, aşırı havlama, evin içinde zarar verme vb. gibi istenmeyen davranışlar geliştirebilirler.

Aynı insanlarda olduğu gibi, köpeklerin de zihinlerini çalıştırmaları gerekir. Böylece, yürüyüşler diğer hayvanlar ile insanlarla ve sosyal ilişkiler onu can sıkıntısından uzak tutmak için gereklidir. Bu kıskançlık ve anksiyetenin oluşturabileceği davranışsal sorunları önleyecektir.

Zeka artırıcı ilgi çekici oyunlar

  • Saklama yeri isminde müthiş bir oyun. Köpeğinizin en sevdiği mamayı alın ve evinizin bir köşesine saklayın. Evi aramasını sağlayın. Bu köpeğiniz için çok eğlenceli ve iyi bir aktivite olabilir.
  • Ona farklı hareketler yapmasını söylemek de ayrı bir zeka uyarıcı ve eğlenceli oyundur. İlk olarak ona bir komut verin ve sonra yaptığı şeyi değiştirmesini söyleyin.
  • Farklı kokuları alabilme yetisi de köpeğinizin akıl egzersizi yapmasına yardımcı olacaktır. Köpeğinizin zekasını geliştirmek için bir başka harika yoldur.
  • Gelişmiş koku duyusunu test edin. Bu koku yetisini daha da geliştirmek için eğlenceli ve uyarıcı bir oyundur. Buna ek olarak, hayvanınıza yeni kokular öğretebilir, bu kokuları başlarda çok yoğun kullanabilirsiniz. Marketlerde bu amaç için kullanabileceğiniz oda spreyi, meyveler vb. gibi birçok ürün vardır.

Oyuncaklar ve yemek

  • İçerisinde köpeğinizin en sevdiği ödül mamasını saklamanıza izin veren köpek oyuncakları alabilirsiniz. Köpeğinizi gözlemleyip, yürütüp, burnuyla parçalar kaldırıp ve bacaklarıyla parçaları hareket ettirmesi gereken bir bulmacaya benzerler.
  • Mama dağıtıcılar da köpeklerin zekasını uyarır. Örneğin, köpeğinize yemeğini verecek toplar vardır. Bununla birlikte, bu dağıtıcılar köpeğinize tek başına oynayarak eğlenmeyi öğretmek için varlar.

Yavru köpeğinizin zekasını geliştirmek

Mama dağıtıcı ve yavru köpek

Köpekleri yavru oldukları andan itibaren sosyalleştirmeye başlamanız gerekir. Bu sayede, farklı ortam ve durumlara daha tanıdık olacaktır. Örneğin, şehir ve kırsal ortamlar.

Aynı zamanda farklı insan tipleriyle de tanışmalıdır: çocuklar, yaşlı insanlarla olduğu kadar diğer köpek ve hayvanlar da. Farklı ses, koku vb. şeylere maruz kalmalıdır.

En baştan itibaren, özgürce yürümeye başladığı zaman onu sıklıkla farklı yerlere yürümeye götürmelisiniz.

Keşfetmesine izin vermek önemlidir. Köpeğinizi görsel, işitsel ve kokusal uyarıcıları olan yerlere götürmeye çalışın. 

Yavru köpekler gün boyu uyumaya meyillidir. Biraz kestirirler, tüm gece uyurlar, dinlenir ve tekrar uyurlar.

Yavru köpekler günde 18-20 saate kadar uyuyup dinlenebilirler.

Bir yavru köpek uyandığında onun için oyun oynama, dünyayı keşfetme, arkadaş edinme ve zihinsel egzersiz yapma zamanıdır. Bu yavru köpeğin zekasını uyarmanız ve onu geliştirmeniz gerekir.

Yavru köpekler zeka egzersizi yaparken faydalı davranışsal kalıplar öğreneceklerdir. Bu aynı zamanda onların öğrenme yetilerini de artıracaktır.

İlginizi çekebilir ...
Hayvan Zekası: Asansörde Mahsur Kalan Köpeğin Tepkisi
My Animalssayfasında okuyun My Animals
Hayvan Zekası: Asansörde Mahsur Kalan Köpeğin Tepkisi

Hayvan Zekası: Asansörde mahsur kalan bir köpeğin tepkisi, tıpkı bir insanın da yapacağı gibi, yardım butonu da dahil olmak üzere bütün butonlara basmak oldu. Şaşırtıcı, değil mi? Belki de bu hayvan zekasının yalnızca bir örneğidir.