Köpeklerin Zekasını Harekete Geçirmek

Bir köpeğin zekasını oyunlarla ve etkileşimli aktivitelerle harekete geçirebileceğinizi biliyor muydunuz? Daha fazlasını bu makalede keşfedebilirsiniz.
Köpeklerin Zekasını Harekete Geçirmek

Son Güncelleme: 05 Mayıs, 2020

Köpeklerin birçok farklı şeyi öğrenip ezberleyebilecek hayvanlar olduğunu biliyoruz. Buna sadece isimlerini ve basit komutları öğrenmek değil, karmaşık zihinsel bilmeceleri çözmek de dahildir. Şimdi asıl soru, köpeklerin zekasını harekete geçirmek mümkün müdür?

Cevap evet, mümkün. Şimdi ise bunu nasıl yapacağınızı soruyorsunuzdur. Merak etmeyin, bilmeniz gerekenlerin hepsini makalemizde anlatacağız.

Köpekler ne kadar zekidir?

Bu soruya ilişkin çeşitli köpek ırklarından örnekler alınarak çeşitli araştırmalar yapılmıştır. Bulgular, bir köpeğin zekasının ortalama 2 yaşında bir çocuğunkine benzer olduğunu göstermiştir.

Köpekler işaret dilini, mimikleri ve ortalama olarak 165 kelimeyi öğrenebilirler. Dahası, en zeki köpeklerin 250 kelimeye kadar öğrenebildiğini de belirtmek gerekir.

yanyana oturan bebek ve köpek

Köpek zekasının türleri

Dil, aritmetik, sosyal zeka dahil olmak üzere zekayı ölçmenin birçok yolu vardır. Ve bunların hepsi köpekler açısından çok olumlu sonuçlar göstermektedir.

Stanley Coren, köpekleri zeka bölümleriyle sınıflandıran ünlü çalışmasıyla bilinir. Bu sınıflandırmayı, farklı köpek zekası türlerini ölçen çeşitli testler kullanarak gerçekleştirmiştir. Listenin en başında Border Collie yer almaktadır.

Coren"a göre, köpekler aritmetiği temel olarak algılayabilir ve dört ya da beşe kadar sayabilir.

Matematik testlerinden bir tanesinde, araştırmacılar köpeklere bir parça yemek gösterdikten sonra ikinci parçayı gösterdi. Eğer köpek 1 + 1 mantığını anlarsa, ödülünü ararken iki parçayı bulacaktır. Aynı şekilde, bazı köpekler dörde ve beşe kadar sayabildi.

zeki köpekler

Başka bir köpek zekası türü ise uzamsal çözünürlüktür. Köpeklerin çevrelerini inceleme ve yemek, oyuncak ve en sevdikleri uyuma yeri gibi yerleri saptama yetenekleri vardır. Ve daha da ilginci, yollarına çıkan engelleri aşarak en kısa yoldan bunları gerçekleştiriyorlar. Örneğin, kapıları açabilir veya bir yerden bir yere gidebilecekleri bir açık bulabilirler.

Ancak, köpeklerdeki en etkili yeteneklerden bir tanesi insan ifadelerini tanıyabilmeleri ve anlayabilmeleridir. Ve sonuç olarak iletişim kurabilmeleri.

Tüm bu bilişsel yetenekler hayvanlar çok zeki ve sosyal hayvanlar yapmaktadır.

Köpeklerin zekasını harekete geçirmek için

Bir köpeğin zekasını harekete geçirmek için öncelikle stresini gidermeli, sıkılmasını önlemeli ve sahip ve hayvan ilişkisini geliştirmelisiniz. Köpeklerin zekasını harekete geçirmek için kullanabileceğiniz bazı etkinlikler aşağıda verilmiştir:

  • Köpekler için zeka oyunları: En bilindik oyun, yiyecekleri gizleyebileceğiniz şekilli ve oyuklara sahip bir oyun tahtasından oluşur. Köpeğin ödül kazanabilmesi için bu şekillerin bilmecesini çözmesi gerekmektedir. Ayrıca hayvanların kilidi açtığı, sırayla hareket ettiği, kapak kaldırdığı, bir kola bastığı başka etkinlikler de bulunmaktadır. Tüm bu oyunlar köpeğinizin zekasını ve hafızasını iyileştirmektedir.
  • Yiyecek saklayabileceğiniz oyuncaklar: Yiyecek ya da ödülleri saklayabileceğiniz birçok çeşitte oyuncak bulunmaktadır. İster uçan oyuncaklar, zıplayan toplar ya da Kong oyuncağı olsun, amaç köpeğin ağzını ve patilerini kullanarak içerideki yiyeceği çıkarmasıdır. Dahası, yiyecek görünce heyecanlanan köpekler için de mama vermenin en iyi yoludur. Bu sayede köpek mamayı almak için çok daha uğraşacak ve daha yavaş bir şekilde yiyecektir.
  • Saklambaç: Köpeklerin zekasını harekete geçirmenin bir başka yöntemi ise saklambaç oynamaktır. Köpeğiniz sizi görmeden evinizin veya bahçenizin etrafına yiyecek saklayın. Daha sonrasında, her şey hazır olduğunda köpeğinize “ara" komutu verin. Bu oyun sayesinde köpeğinizin koku alma duyusu da gelişir. Aynı zamanda köpeğin “ara" komutunu duyana kadar sakin ve uslu durması gerektiği için, köpeklere kendilerini kontrol etmelerini de teşvik etmektedir.
  • Eğitim: Olumlu pekiştirme yoluyla köpeğinizin basit komutları ve daha fazlasını anlamasını sağlarsınız. Örneğin, uzamsal çözünürlük gerektiren etkinlikler ve engeller içeren yollar oluşturmaya çalışın.

Sonuç olarak, köpeklerin zekasını harekete geçirmenin yolları köpeğinizle oynamaktan ve birlikte etkileşimli köpek oyunları oynamaktan geçer. Hayvan sahipleri olarak, bunu unutmamalı ve bu oyunların arasındaki süreyi çok açmamalıyız.

Sahipleriyle sürekli oyun oynayan köpekler, hiç oynayamayan köpeklere göre daha zekidirler.

İlgini çekebilir ...
Zeki Hayvanlar: İlginç Orangutanlar Kancayı Yeniden İcat Etti
My AnimalsRead it in My Animals
Zeki Hayvanlar: İlginç Orangutanlar Kancayı Yeniden İcat Etti

Orangutanlar bizi şaşırtmaktan asla vazgeçmeyen zeki hayvanlar: Araştırmalar, araçları düşündüğümüzden daha verimli kullanabildiklerini gösteriyor.  • PortalVeterinaria. En pruebas de CI los perros demostraron ser más listos que los niños pequeños.
  • Howell, T. J., Toukhsati, S., Conduit, R., & Bennett, P. (2013). The Perceptions of Dog Intelligence and Cognitive Skills (PoDIaCS) Survey. Journal of Veterinary Behavior: Clinical Applications and Research, 8(6), 418–424.