Kışı Seven Kediler ve Köpekler İle Eğlenmek

İnsanlar gibi hayvanlar da, eğer soğuk havada çok fazla dışarıda kalırlarsa hipotermiden ya da soğuk vurmasından muzdarip olabilirler. Kışı seven evcil hayvanınıza nasıl bakabileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin!
Kışı Seven Kediler ve Köpekler İle Eğlenmek
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Dünyada her biri farklı özelliklere sahip çok sayıda köpek ve kedi vardır. Bunlardan biri, bu kışı seven kediler ve köpekler olabilir.

Kedilerin ısı aramaya, bacaların ve sobaların yanında uzanmaya ne kadar düşkün olduklarını biliyoruz. Bununla birlikte, karda olmayı seven bazı kedigiller de vardır. Sahipleri ile kayağa gidebilecek olanları bile vardır.

Kışı Seven Köpekleriniz ya da Kedileriniz Var Mı?

Karda oynayan bir köpek.

Genel olarak, evcil hayvanlarımızın tüylerini kışın daha uzun, yazın ise daha kısa tutmalıyız. Sonuç olarak, köpek ve kedilerimiz soğuk havaya karşı doğal bir koruyucu bariyer elde edecek, ve yazın ise daha serin kalacaktır.

Piyasada kediler ve köpekler için pek çok giysi aksesuarı bulunmaktadır. Onlarla vücut sıcaklıklarını rahat bir seviyede tutmalarına yardımcı olacağız. Bunu hatırlamak için, özellikle de kara onlarla çıkacaksak, çok dikkatli olmalıyız.

İnsanlarda olana benzer şekilde, köpeklerimize ve kedilerimize soğuğa karşı yeterli koruma sağlamak, soğuk algınlığı gibi tipik kışa özel sağlık sorunlarını önleyecektir. Ayrıca osteoartrit ve diğer kemik hastalıkları gibi eklem problemlerini de yumuşatacağız.

Kışı Seven Kediler ve Köpekler İle Karda Dışarı Çıkmak İçin İpuçları

  • Evcil hayvanlarınızı gözden kaçırmamak için dikkatli olmalısınız. Köpekler iyi bir koku alma duyusuna sahip olsalar da bunu karda kullanmaları onlar için kolay olmayacaktır. Sonuç olarak, herhangi bir izi takip edemeyeceklerdir. Bu nedenle, onları iyice kontrol altında tutmak ve gözden kaçırmamak çok önemlidir.
  • Evcil hayvanlarınızın kaybolma olasılığına hazırlıklı olmak için, sahiplerinin telefon numarasını tasmalarındaki etikette taşımaları önerilir. Bu şekilde hızlı bir şekilde bulunabilirler.
  • Köpek ve kedi patileri kara karşı çok hassas olabilir. Bu amaçla piyasada parafin ya da kaymaz ciladan koruyucular bulabilirsiniz. Ayrıca pati pedlerine nem veren ve bir katman ekleyen bazı kremler de vardır.
  • Kedi ve köpeklerinizin kar yemesine izin vermemelisiniz. Bundan kaçınmak için her zaman yanınızda yeterince su taşımalısınız.

Karda Geçen Bir Günden Sonra Eve Dönmek

Köpekleriniz ya da kedileriniz iyi korunsa bile, derilerinin ya da tüylerinin ıslanması yine de mümkündür. Vücutlarını bir havlu ya da sıcak havalı kurutucu ile çok iyi bir biçimde kurutmak önemlidir. Özellikle kış mevsiminde normalde titrediklerini görüyorsanız bu geçerlidir.

Köpeğinizin ya da kedinizin patileri çatlamış görünüyorsa, bunları tedavi etmek için aloe vera içeren ürünler ya da kremler de uygulayabilirsiniz.

Soğukta ya da karda yürümek kesinlikle evcil hayvanınızın enerjisini tüketmiş olacaktır. Bu nedenle, eve gittiğinizde pillerini fazladan yiyecek ve tatlı su ile şarj etmelerine yardımcı olmalısınız.

Unutmayın, kardaysanız, herhangi bir kazaya neden olmamak için köpeklerinizin ve kedilerinizin kızak ya da kayak bölgelerine girmesini engellemelisiniz.

Kışın Evcil Hayvanınızın Derisi

Deri, bir köpeğin soğuğa ve diğer dış etkenlere karşı doğal koruyucusudur. Bu nedenle, tüylerinin onu soğuk rüzgar, yağmur ya da karlardan koruması için evcil hayvanınızın sağlığına dikkat etmeniz çok önemlidir.

Evcil hayvanınızın bakımının büyük bir kısmı; iyi bir diyet, hijyen ve günlük fırçalamaya dayanır. Nemliyken tüyleri kolayca karışabilir ve düğümler de ortaya çıkabilir.

Banyo zamanı geldiğinde, evcil hayvanınızın tüy tipine özel bir şampuan ve tüy uçları, pençeler ve sakallar gibi belirli alanları nemlendirmek için besleyici bir maske kullanın. Bu bölgeler genellikle tüylerinin en çok zarar gördüğü bölgelerdir.

Kış ayları sırasında evde ya da uzman evcil hayvan kuaförlerine giderek evcil hayvanınıza ayda bir banyo yaptırmanızı öneririz. Bu yerler, kışı seven köpeklerinizin ya da kedinizin cildini ve tüylerini tedavi etmek için daha iyi imkanlara sahip olacaktır.

Taramak

Sahibinin taradığı bir kedi.

Bu işi kolaylaştırmak için, taramadan önce evcil hayvanın tüylerine besleyici bir krem uygulayabilirsiniz. Piyasada taramayı kolaylaştıran ve tüy sağlığının korunmasına yardımcı olan uçucu yağlar içeren spreyler vardır. Parlak tüyler sağlamalarının yanı sıra kürk üzerinde koruyucu bir tabaka oluşturmaya yardımcı olurlar ve su ve kirin yapışmasını engellerler.

Banyodan Sonra Kurumak

Banyodan sonra ya da köpeğiniz ya da kediniz yağmurlu bir günün ardından ıslak ise, onu iyice kurutmak çok önemlidir. Sonuç olarak, fazla suyu ortadan kaldıracak ve dermatit gibi cilt problemlerinden kaçınacaksınız. Önce bir havlu ve ardından saç kurutma makinesini orta sıcaklıkta ve belli bir mesafeden, tüyleri ya da cildi yakmamak için sabit hareketler yaparak kullanın.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.