Dünyadaki İlk Köpekler İçin Sanat Sergisi

Köpeklerin müziği ve sanatı sevdiğini biliyoruz. Dünyadaki ilk köpekler için sanat sergisi, tüylü dostlarımızın sanatın keyfini çıkartmasını sağlıyor.
Dünyadaki İlk Köpekler İçin Sanat Sergisi
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

İngiliz sigorta firması More Than, köpekler için bir sanat sergisi açtı. Bu serginin yaratıcısı İngiliz sanatçı ve mucit Dominic Wilcox.

Bu çok yönlü sanatçı, diğer pek çok şeyin yanı sıra resim çizmiyor, boyuyor ve deli bilim adamlarına yaraşır şekilde bir şeyler icat ediyor. İcatları arasında giyen kişiyi evine yönlendiren GPS’li ayakkabılardan (felekten bir gece çaldıktan sonra eve dönmekte çok faydalı olabilir), kullanıcının şehir seslerini ayrı ayrı dinlemesine yardımcı olan bir bi-audio cihazına hatta 3 boyutlu yazıcılara kadar çok çeşitli şeyler var.

top havuzunda köpek

Köpekler İçin İlgi Çekici Bir Sergi

Köpekler için olan bu sergi, sanatçının “kontrollü deliliğinin” bir yansıması.  Cruising Canines (Gezinen Köpekler) olarak adlandırılmış bir araba camı simulatörü bile olan interaktif bir sergi.

Ayrıca Dinnertime Dreams (Yemek vakti Hayallari)  adında, içi toplarla dolu devasa bir mama kabı var. Köpeklerin bu dev mama kabına tepkileri genelde gördükleri anda koşup içine atlamak. Hatta serginin bu parçası için empresyonist dokunuşlar var bile denebilir.

Serginin bir köşesinde, içerisinden su gelen suni çimler var, bu alanda köpekler sanki bir parktaymış gibi koşup dolaşabiliyor.

Yaratıcının Düşüncesi

Dominic Wilcox’a göre, hayvanlar müzik kadar sanatı da seviyor. Bu nedenle, eserlerini köpeklerin de tamamen görebileceği mavi ve yeşil tonlarında yapıyor. 

Köpeklerin görme becerisi, bizimkinden daha az gelişmiştir, özellikle de söz konusu detayları seçmek olduğunda. Bilim insanlarına göre, bir köpeğin görüş becerisi bir insanınkinden beş kat daha zayıftır.

Köpek Görüşü

Bir insan yaklaşık 90 metre uzaklıktaki bir eşyayı veya oyuncağı seçebilirken, bir köpek en fazla 20 metredeki bir objeyi görebilir.

Köpeklerin görebildiği renk spektrumu, bizimkinden daha kısıtlıdır. Uzmanlar köpeklerin dünyayı ki ana tonda gördüğünü düşünüyor: mavi ve sarı. Bu köpek sergisi de bunu net bir şekilde yansıtıyor.

Tüylü dostlarımız yeşil, kırmızı ve turuncu arasındaki farkı göremiyor. Köpekler için bu renkler, tıpkı renk körü insanlarda olduğu gibi birbirinden farksız.

Uzmanlar, köpeklerin televizyondaki görüntüleri anlayabildiğini söylüyor. Hatta, daha önce gördükleri hayvanları, televizyonda duydukları havlama ve insan sesi gibi sesleri ayırt edebildiğini öne sürüyor.

Bir köpek televizyon izlerken, insanların arasındaki diğer köpekleri seçebilir.

Hızlı Bir Bakış

Bir köpeğin gözleri, görüntüleri bizimkinden daha hızlı yakalar. Yani, eğer saniye başına düşen kare sayısı (fps) daha düşük olan eski bir televizyon kullanırsak, köpekler bu televizyonda gördükleri şeyleri seçemezler. Günümüzdeki modern televizyonların çözünürlüğü sayesinde, artık gördüklerini seçebiliyorlar.

Bu konu üzerinde, köpeğin cinsi ve kişiliğinin de büyük bir etkisi var. Örnek olarak, terrier cinsi köpekler, av köpeklerine kıyasla televizyondaki görüntülere daha çok tepki veriyorlar. Bunun nedeni, tazıların kokuya görüntüden daha çok önem vermesidir.

Av köpekleri, ana olarak koku becerilerine güvendiği için bu görüntüleri çok umursamazlar. Öte yandan, televizyon ekranında gördükleri terrier gibi çoban köpeklerinin dikkatini çeker.

Köpeğinizin televizyona ne tepki verdiğini denemek için ufak bir test yaptığınızda, ondan bir tepki alamayabilirsiniz. Bu köpeğinizin umursamadığı anlamına gelmiyor, belki de izlettiğiniz içerik onun için yeterince spesifik değildir.

Televizyonda bir köpeğin havladığını duymak genelde köpekleri heyecanlandırır. Bazı köpekler ekrana havlarken, başkaları da havlayan köpeği bulmak için koşup televizyonun arkasına bakmaya çalışabilir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.