Köpeklerin Görüşü Bizimki Gibi Midir?

Hala köpeklerin siyah beyaz gördüğünden bahsediliyor. Fakat bu doğru değildir! Yine de, köpeklerin insanlara kıyasla daha az renk algıladıkları ve karanlıkta bizden çok daha fazla gördükleri doğrudur.
Köpeklerin Görüşü Bizimki Gibi Midir?
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Köpeklerin görüşleri bizden farklı: daha özelleştirilmiş ve düşük ışığa adapte edilmiş. Bizden daha az görüş keskinliğine sahipler ve daha az renk algılıyorlar. Görüşleri yaşadıkları ortama ve türlerinin ihtiyaçlarına uyumludur.

Köpekler karanlıkta daha iyi görürler

köpeğini seven sahip

Köpekler ve kurtlar genellikle karanlıkta insanlardan daha iyi görürler. Gece görüşü, geceleri daha etkili bir şekilde avlanmalarını sağlar.

Bununla birlikte, kediler köpeklerden daha iyi bir gece görüşüne sahiptir. Onlar karanlıkta harika avcılar haline gelirler. Geceleri çatıdan çatıya atlayan bir kedi gözlerinizin önüne geldi, değil mi? Bu, ancak düşük ışıklı ortamlarda sahip oldukları üstün görüş ile mümkün olabilir.

Köpekler hangi renkleri görür?

Köpeklerin kromatik skalası bizimkinden daha dardır. Renk görme, bir köpeğin hayatta kalması için daha az önemlidir. İnsanların renk görmek için kullandıkları üç tip reseptörü vardır ve her biri üç ana rengi (kırmızı, sarı ve mavi) yakalamakta uzmanlaşmıştır. Bu üçünün birleşimi beynin tüm kromatik skalayı oluşturmasını sağlar.

Köpekler sadece siyah beyaz görmezler, fakat insanlardan daha az renk ayırt ederler. Köpeklerin gözlerinde sadece iki tür görsel reseptör bulunur. Bu nedenle, insanlar için mevcut olan tüm renk yelpazesini oluşturamazlar.

Köpekler kırmızıların mavilerini veya yeşillerin mavilerini görür, ancak yeşiller ve kırmızılar arasında ayrım yapamazlar. Örnek olarak, insanlar yeşil çim görürken, köpekler sarı çim görür.

Köpeklerin görüşleri kırmızılar ve yeşiller arasında ayırım yapamayan bir renk körü ile karşılaştırılabilir. Kırmızı bir top alıp ve köpeğinizin alması için topu yeşil çimlerin üzerine atarsanız, topu ve çimleri aynı renk olarak gördüklerinden onu bulmaları kolay olmaz.

Fakat bunun karşılığında, atalarının geceleri avlanmak için kullandıkları iyi bir gece görüşüne sahiplerdir.

Köpekler geniş bir görüş alanını algılar

Görüş alanları söz konusu olduğunda, insanlardakinden çok daha iyisine sahiplerdir. Biz 180 derece etrafımızı görürken onlar 250 dereceye kadar görebilirler.

Gözlerinin kafalarındaki yerleşimi, çevresel görüşün derecesini ve aynı zamanda her iki gözle aynı anda ne kadar büyük bir alanı görebileceklerini belirler. Buna mesafeleri doğru bir şekilde ölçmek için gerekli olan dürbün görüşü adı verilir.

Görüş gelişimi ve değişiklikler

köpek yavrusu

Kedi ve köpeklerin gözleri, gece avcılarına özgü uyumlanmış değişiklikler ile gelişti. Retina altında “tapetum lucidum” adı verilen özel bir yapıları vardır. Tıpkı bir aynada olduğu gibi, loş ışıklı ortamlarda görüşlerini yoğunlaştıran yansıtıcı bir katman gibi çalışır. Fotoğraflarda gördüğümüz “parlayan göz” etkisinin sebebi de budur.

Gözdeki en fazla optik güce sahip olan öz kısım korneadır. Bu nedenle, katarakt ekstrasyonu cerrahisinde köpekler ve kediler yapay göz içi lenslere ihtiyaç duymazlar. Bu lenslerden birinin yardımı olmadan iyi görmeye devam edebilirler.

İşitme ve koku da, köpeklerde ve kedilerde çok güçlü duyulardır. Bu nedenle, büyük bir görsel açığı olsa bile, aşina oldukları bir durumun üstesinden gelebilirler. Görme eksikliklerini diğer duyularıyla telafi edeceklerdir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.