İşitme Desteği İçin Eğitilmiş Köpekler

İşitme desteği için eğitilmiş köpekler hangileridir ve işitme engelli insanlara nasıl yardımcı olabilirler? Bu yazımızda öğrenin!
İşitme Desteği İçin Eğitilmiş Köpekler

Son Güncelleme: 04 Ekim, 2020

Birkaç on yıl önce işitme engelli olmak korkunç bir sorundu. Bu günlerde de tabii ki hala bu bir zorluk, ancak yıllar içinde işitme engelli insanlar içinde bulundukları toplumda daha aktif hale geldiler ve neredeyse “normal” bir yaşam sürdürebiliyor. İşte, arkadaşlar bunun içindir ve biz burada dört ayaklı olanlardan bahsediyoruz: İşitme desteği için eğitilmiş köpekler

İşitme Desteği İçin Eğitilmiş Köpek Nedir?

İşitme Desteği İçin Eğitilmiş Köpek

Eğitimli bir işitme desteği köpeği, işitme engelli insanları, duyamadıkları sesler konusunda bilgilendirir.

Günlük yaşamlarımızı sürdürmek için gerekli olan ve kanıksadığımız birçok ses var. Diğer yandan, sabahın 3’ünde sarhoş komşunuzun yaktığı bifteğin tetiklediği duman dedektörünü duymadığınızı hayal edin.

Ya da belki birisi evinize gelip size kapıyı açan 10. kişi olduğunuzu ve sadece bu nedenle Bahamalar’a bir gemi seyahati kazandığınızı söylemek için geldi. Ancak kapı zilini duyamadığınız için bunu kaçırdınız!

Şaka bir yana, belki de karşıdan karşıya geçiyorsunuz ve duymamanın yanı sıra, aynı zamanda güneş de sizi kör ediyor ve önünüze bir araba geldiğini fark etmiyorsunuz.

Tüm bu nedenlerden ve daha fazlasından dolayı işitme desteği için eğitimli köpekler icat edildi.

İşitme Desteği İçin Eğitilmiş Köpeğin Görevleri

Eğitimli bir işitme köpeği, iştme engelli bir kişiye şu bilgileri verebilir:

  • Kapıda biri var (benim köpeğim de bunu yapabiliyor.)
  • Bir sürücü korna çalıyor.
  • Ev aletleri arızalı.
  • Çalar saat, uyanma ve kahveyi koklama zamanının geldiğini söylüyor.
  • Senin adını seslenerek arkanda yürüyen bir kişi var.
  • Duman dedektörü veya yangın alarmı durdu.
  • Bebeğiniz ağlıyor – çünkü muhtemelen bezinin değiştirilmesine ihtiyacı var.

İşitme desteği için eğitilmiş bir köpek bu seslerden birini duyduğunda, sahibinin ayağına bir patisi veya her iki patisiyle de dokunarak onu bilgilendirir. Kişi, köpeğin kendisiyle iletişim kurmaya çalıştığını anladığında, köpek onu sese yönlendirebilir.

Uluslararası Düzeyde İşitme Desteği İçin Eğitilmiş Köpekler

Pek çok işitme desteği için eğitimli köpek, işitme kaybı konusunda yardımcı olmak için her gün işitme engelliler topluluğu tarafından kullanılmaktadır. Bazı terapistler, bu köpekleri özel ihtiyaçları olan öğrencilerle ve köpeklerin varlığının sakinleştiriciliğinden yararlanabilecek diğer vakalarla birlikte kullanırlar.

Assistance Dogs International, eğitimli köpek edinimi, eğitimi ve ortaklığının tüm alanlarında mükemmellik standartları oluşturmaya ve teşvik etmeye kendini adamış küresel bir organizasyondur.

Ayrıca üye kuruluşlar arasında iletişimi ve öğrenmeyi kolaylaştırırlar ve buna ek olarak toplumu yardımcı köpeklerin faydaları konusunda eğitirler.

çimlerde yan yana duran iki köpek

Sonuç

Bir kez daha köpeklerin hayatımızdaki önemini ve her zaman yanımızda olduklarını gördük. Onlarla beraber kesinlikle iyi bir ekip olduk, her zaman birbirimizi kolluyoruz!

Engelli insanlara yardımı teşvik eden kar amacı gütmeyen kuruluşların çoğunun bağış kabul ettiğini unutmayın. Katkıda bulunmak istiyorsanız, nasıl yapılacağını öğrenmek için onların sayfalarına bakın. 

İlginizi çekebilir ...
Terapi Köpekleri Hastanede Yatan Çocuklara Nasıl Yardım Eder?
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Terapi Köpekleri Hastanede Yatan Çocuklara Nasıl Yardım Eder?

Hepimiz köpeklerin ne kadar harika olduklarını ve özellikle hayat zorlaştıkça hayatlarımızı nasıl kolaylaştırdıklarını biliriz.